Begagnad bokISBN: 9171506306
De ekologiska idéernas historia
180 kr
1996 SNS Förlag. Inbunden, 352s. 23x15cm, 650g. Mycket fint skick. Originaltitel: Natures economy: A history of Ecological Ideas. ISB..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Reason and revolution : Hegel and the rise of so..
129 kr
1967 Beacon. Hft. 431s. 470g. Gulnade och något nötta pärmar och rygg. Engelsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178431336
När Luther kom till Bryssel : Sveriges första år..
250 kr
Arena, 1999
Hft. 248s. 21x14cm, 380g. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9178431336.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146174249
SKOG Landskap och Minne : en civilisationshistor..
180 kr
1998 W&W. Inbunden, skyddsomslag, 371s. 24x17x4cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Landscape and memory. Wood (originalti..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om mått och män
89 kr
Bra böcker, 1987 Inbunden, skyddsomslag, 216s. 650g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9174862944
Gyllene äpplen : svensk idéhistorisk läsebok. De..
280 kr
Stockholm : Atlantis, 1995 2 förlagsband, 1428s. ca 23x16x5cm/st. Vikt 2,8kg. Illustrerad. Mycket gott skick, saknar skyddsomslag. IS..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9173826219
Vision eller vanmakt : en tolkning av den väster..
180 kr
Hallgren & Fallgren, cop. 1987 Trådbunden, mjuka pärmar, 246s. 400g. Mycket gott skick. ISBN 9173826219
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146174249
Skog : landskap och minne : en civilisationshist..
150 kr
Wahlström & Widstrand. 1998. 370 s. Hårda pärmar, trådbunden. 24x18cm. 1050 gram. Gott skick. någa obetydliga pärmfläckar, saknar sky..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The story of alchemy and early chemistry : (the ..
500 kr
New York : Dover, (1960) Trådbunden, mjuka pärmar, 566s. ca 20x14cm, 600g. Lätt nötta och lätt tummade pärmar, prisuppgift på främre ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Osten och maskarna : en 1500-talsmjölnares tanka..
119 kr
Prisma, 1988 Paperback, 242s. 300g. Mycket gott skick. ISBN 9151822024 Originaltitel: Il formaggio e i vermi. Behandlar Domenico Scan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Molnens idéhistoria : hur skyarna fick sina namn
129 kr
Fahrenheit, 2004 Inbunden, skyddsomslag, 266s. 600g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9197526150 Originaltitel: The invention of ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om mått och män
89 kr
Bra böcker, 1987 Inbunden, skyddsomslag, 216s. 650g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om mått och män
89 kr
Bra böcker, 1987 Inbunden, skyddsomslag, 216s. 650g. Illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vision eller vanmakt : en tolkning av den väster..
180 kr
Hallgren & Fallgren, cop. 1987 Trådbunden, mjuka pärmar, 246s. 400g. Mycket gott skick. ISBN: 9173826219
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svårfångade individen : självsyn hos fornnor..
150 kr
Ordfront, 1997 Inbunden, skyddsomslag, 281s. 550g. Mycket fint skick. Originaltitel: Individ v Evrope (ryska). ISBN: 9173245089.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk idéhistoria : bildning och vetenskap unde..
220 kr
Natur och kultur, 2004 2:a utgåvan. Trådbunden, mjuka pärmar. 422s. 1,2 kg Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN: 9127095479
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Landscape and memory
380 kr
London : Fontana, 1996 Hft. mjuka pärmar. 652s. 23x17x4cm, 1,65kg. Rikt illustrerad. Ett veck på bakre pärm, för övrigt i mycket gott..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tyskt 1700-tal : kulturhistoriska bilder från ty..
150 kr
Carlsson, cop. 1996 Inbunden, skyddsomslag, 232s. 23x16cm, 500g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN: 9172031417
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk idéhistoria : bildning och vetenskap unde..
480 kr
Natur och kultur, 2000 2002. Inbundna, skyddsomslag, 448+422s. 23x18cm, 2,6kg. Illustrerade. NYSKICK. ISBN: 9127077934 ISBN: 91270810..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Consciousness and society : the reorientation of..
150 kr
1969 Vintage books. Paperback, 433s. +xv. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det gråtande djuret : människans mångtydighet i ..
180 kr
1998 Norma. Inbunden, skyddsomslag, 336s. 650g. Mycket gott skick, felfritt. ISBN: 91-7217-006-9.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The beginnings of Western science : the European..
250 kr
1992 Chicago press. Limhft. 455s. 23x15cm, 650g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, några blyertsunderstrykningar och noteringar. I..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svårfångade individen : självsyn hos fornnor..
150 kr
Ordfront, 1997 Inbunden, skyddsomslag, 281s. 550g. Mycket fint skick. Placering:285. Originaltitel: Individ v Evrope (ryska). ISBN:..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svårfångade individen : självsyn hos fornnor..
150 kr
Ordfront, 1997 Inbunden, skyddsomslag, 281s. 550g. Mycket gott skick, några små obetydliga fläckar på bakre skyddsomslag. Originaltit..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)