Begagnad bok
Igår 19:03
Jorden skall gråta. Historien om Nordamerikas in..
75 kr
514 sid. 1998. Inbunden, skyddsomslaget ngt skrynklat i ett av hörnen, i övrigt fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Navajo - en indiansk kärlekssaga.
60 kr
260 sid. 1981. Förlagsband, omsl, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianernas När Var Hur.
85 kr
351 sid. illustr. 1981. Förlagsband, gott skick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jorden skall gråta. Historien om Nordamerikas in..
55 kr
511 s. 2001. Fint klotband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianpojken. Historisk berättelse.
115 kr
1997. 4:o-format. Opaginerad. Rikt illustr ungdomsbok. Fint förlagsbd. - "De båda fartygen Kalmar Nyckel och Fågel Grip anlände i mar..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lansens folk.
95 kr
175 sid. ill. 1996. Förlagsband. Fint skick. - efterskrift av Ulf Beijbom.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Analysis of Eskimo and Indian skin-dressing meth..
115 kr
10 sid. ill. 1937. mm. annat innehåll. i Ethnos (Statens Etnografiska Museums publ.) 1937:6. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Observations on Life Cycle Rituals among the Mak..
85 kr
37 sid. ill. 1980. Nyskick. Göteborgs Etnografiska Museum, årstryck. Annals.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dödsdans i Dakota.
60 kr
256 sid. 1961. Ouppsk.ex. - det sista indiankriget i Förenta staterna, de beryktade andedansoroligheterna bland västsiouxerna 1890-91 -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Colourful Story of the American West.
80 kr
129 s. Rikt ill. 4:o-format. 1975. Fint klot. Osl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianer.
70 kr
Sv.övers. Nils Erik Baehrendtz. 1977. illustr. 232 sid. Aningen slitet häftat ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianer och tre vita.
60 kr
219 sid. illustr. 1921. Orig.klotband. Bra skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rock Art of the American Indian.
115 kr
178 sid. Rikt illustr. 1967. Fint klotband. (omslaget med liten hörnnagg)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
North American Indian Mythology.
145 kr
138 s. ill. 1975. Klotband. Omslag. Namnteckning.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Musköt och Tomahawk - ryktbara hövdingar bland s..
45 kr
178 sid. 1969. illustr. Pocket. Något veckat omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indianerna som alltid förlorade - från Moctezuma..
65 kr
162 s. 1976.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rödskinn - Nordamerikas indianer förr och nu.
70 kr
108 s. ill. 1962.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Colourful Story of North American Indians.
85 kr
144 sid. illustr. 4:o-format. 1974. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Krigare, gudar och andra från de central- och sy..
115 kr
132 sid. illustr. 1983. 4:o-format. Klotband. Omslag. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indian education in the American Colonies 1607-1..
80 kr
333 sid. 1988. Paperback, Fint häftat ex.Dock stämpel på försättsbladet.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Art of the Golden West.
150 kr
128 sid. 4:o. Rikt illustr. 1996. Fint klotband. Omslag. Fint skick. - skildrar hur ett antal 1800-talskonstnärer berättar om indiane..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Encyclopedia of Native American Religions. A..
260 kr
363 sid. illustr. 1992. Förlagets klotband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
North American Indian Jewelry and Adornment. Fro..
290 kr
160 sid. 4:o-format. Rikt illustr. 2003. Förlagets klotband. Omslag. Nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Native American Arts and Crafts.
225 kr
141 sid. 1995. Förlagets klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
People of the Dancing Sky. The Iroquois way.
200 kr
108 sid. 2000. Photographs by Myron Zabol. Klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Native American Art.
325 kr
261 sid. Rikt illustr. 1994. Förlagets klotband. Omslag. Nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mother Earth, Father Sky. Native American Myth.
160 kr
144 sid. Rikt illustr. 1997. Förlagets klotband. Fint ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Cherokee Nations.
160 kr
355 sid. 1995. Fint förlagsklotband. Omslag. Nära nyskick
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)