Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 191. i kategorin Industri
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 917150625X
2012-01-31
Den tekniska förändringens ekonomi  av Rosenberg, Nathan
Rosenberg, Nathan
Den tekniska förändringens ekonomi
180 kr
1997 SNS Inbunden 185s. 23x15cm, 426g. Mycket fint skick. ISBN 917150625X. Vilka faktorer styr den tekniska förändringsprocessen so..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ARBETSSTUDIER INOM INDUSTRIEN av Sällfors, Tarras
Sällfors, Tarras
ARBETSSTUDIER INOM INDUSTRIEN
180 kr
1939 Sv. Industriförbund. Klotband, 410s. 25x18cm, 1076g. Illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-POST INRIKES, idag 20..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163023342
Lokal produktion av biobränslen : förutsättninga.. av Ahlgren, Nils & Thunberg, Bo
Ahlgren, Nils & Thunberg, Bo
Lokal produktion av biobränslen : förutsättninga..
150 kr
1994 Söderenergi Agrobränsle. Hft. 110s. 24x17cm, 213g. Mycket fint skick. ISBN 9163023342.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163083620
Så levde de Del 2. om några framgångsrika första.. av Ullman, Magnus
Ullman, Magnus
Så levde de Del 2. om några framgångsrika första..
250 kr
M. Ullman, 1999 Inbunden, 192s. 21x26cm, 900g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9163083620.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Faktaboken om JAS 39 GRIPEN av Ahlgren, Jan
Ahlgren, Jan
Faktaboken om JAS 39 GRIPEN
119 kr
uå (1991?) Hft. 71s. 21x12,5cm, 110g. Illustrerad. Gott skick, veck på främre pärm.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9173247626
När tiden byter fot. En resa genom det västsvens.. av Nyström, Örjan
Nyström, Örjan
När tiden byter fot. En resa genom det västsvens..
150 kr
2001 Ordfront. Inbunden, skyddsomslag, 197s. 27x20cm, 824g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9173247626. Vi lever i orons oc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188016951
Järnarbetarna och deras verkstäder. Mekaniska ve.. av Isacson & Bohman & Nordin & Biörnstad & Lundin &..
Isacson & Bohman & Nordin & Biörnstad & Lundin &..
Järnarbetarna och deras verkstäder. Mekaniska ve..
150 kr
2000 Bäckströms. Inb. 216 sidor. Mycket gott skick. Rikt fotoillustrerad. ISBN 9188016951.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172210079
Vallonbruksminnen av Isaksson, Olov
Isaksson, Olov
Vallonbruksminnen
119 kr
1998 En bok för alla. Pappband, 279s. 18x15cm, 400g. Rikt illustrerad med gammla svartvita fotografier. Mycket fint skick. Ett tjugot..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Skånska Industriminnen - Skånes Hembygdsförbund ..
Skånska Industriminnen - Skånes Hembygdsförbund ..
129 kr
1978 Limhft. 212s. 280g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Innehåll: 7 Industriellt utnyttjande av flinta i Malmötrakten. 23 Jord-..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9174869655
GUSTAVSBERG, verktyg för en ide. Hjalmar Olsons .. av Hald, Artur
Hald, Artur
GUSTAVSBERG, verktyg för en ide. Hjalmar Olsons ..
180 kr
1991. Atlantis. Inbunden, skyddsomslag, 336s. 25x17x3,5cm,1005g. Mycket rikt illustrerad. Mycket gott skick, något kantnött skyddsoms..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Furniere und Sperrholz Band 1. Eigenschaften und.. av Knight, Vernon & Wulpi, Meinhard.
Knight, Vernon & Wulpi, Meinhard.
Furniere und Sperrholz Band 1. Eigenschaften und..
380 kr
1939 M.Krayn Berlin. Dekorerat klotband, 344s + 16 reklamsidor. (24,5x17,5cm, 800g.) 190 illustrationer, (fotografier och teckningar..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handbok om Klor
Handbok om Klor
220 kr
1964 AB Sv. Klorfabrikanter. Hft. 90s. 300g. Illustrerad. Gott skick, ngt nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Textilen som försvann. En studie av strukturförv.. av Andersson & Glans & Karlsson & Torstensson
Andersson & Glans & Karlsson & Torstensson
Textilen som försvann. En studie av strukturförv..
250 kr
1986 Norrköpings kommun. Klotband med skyddsomslag, 181s. 26x18cm, 550g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, något nött skyddsomslag.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171862315
Vattenfall under 75 år av Lalander, Sven (Red. m.fl.)
Lalander, Sven (Red. m.fl.)
Vattenfall under 75 år
150 kr
1984 Statens Vattenfallsverk. Klotband med skyddsomslag, 224s. 27x21,5cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, något nött skyd..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9163040654
Tetra pak : Visionen som blev verklighet : en an.. av Leander, Lars
Leander, Lars
Tetra pak : Visionen som blev verklighet : en an..
250 kr
Tetra Pak. 1995 Klotband med skyddsomslag. 329s. Stort format: 28x26x4cm. 2,1kg. Rikt illustrerad. Mkt gott skick. ISBN 9163040654.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9177364805
Ericssonkrönikan. 125 år av Telekommunikation. av Meurling, John & Jeans, Richard
Meurling, John & Jeans, Richard
Ericssonkrönikan. 125 år av Telekommunikation.
150 kr
2000 Informationsförlaget. ISBN 9177364805. Inbunden, klotband med skyddsomslag, 480 sidor. Stort format (26,5x22,5x4cm, 2,1kg.) Rikt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
En Hundraårig Bomullsindustri. Norrköpings bomul.. av Lundmark, Efraim
Lundmark, Efraim
En Hundraårig Bomullsindustri. Norrköpings bomul..
250 kr
1952 Norstedts Mollskinnband, 222s. 28,5x20.5cm, 1,2kg. Mycket gott skick. Innehåll: HUR NORRKÖPINGS BOMULLSVÄFVERIAKTIEBOLAG BÖRJADE..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0563128712
The Inventing of America av Norman, Bruce
Norman, Bruce
The Inventing of America
280 kr
1976 BBC Förlagsband med skyddsomslag, 240s. 26x20cm, 898g. Rikt illustrerad med gamla svartvita fotografier och teckningar. Skyddsom..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151810271
Vries, Leonard de av Vries, Leonard de
Vries, Leonard de
Vries, Leonard de
180 kr
Stockholm : Prisma, 1977 Hft. 175s. 29x22cm, 750g. Rikt illustrerad. Gott skick. ISBN 9151810271. Baksidestext: Det här är den verkli..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151810271
Fantastiska uppfinningar från 1800-talet
Fantastiska uppfinningar från 1800-talet
180 kr
Stockholm : Prisma, 1977 Hft. 175s. 29x22cm, 750g. Rikt illustrerad. Gott skick. ISBN 9151810271. Baksidestext: Det här är den verkli..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Typografiska Föreningen i Stockholm 1846 - 1926. av Wessel, Nils
Wessel, Nils
Typografiska Föreningen i Stockholm 1846 - 1926.
150 kr
1926. Halvklotband, 448 + 116 sidor, (25x19,5x4,5cm, 1447g.) Något nötta pärmar och rygg.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Järn- och Ståltillverkning av Sahlin & Öhman
Sahlin & Öhman
Järn- och Ståltillverkning
220 kr
1940 Bonniers Tekniskt Folkbibliotek. Dek. Klotband, 226 sidor, (23,5x16,5cm, 678g.) Illustrerad. Gott skick. Innehåll: I. Järnet och..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171861289
Vattenfall på Gösta Malms tid - 1928 - 1938 en k.. av Cederholm, Charlie
Cederholm, Charlie
Vattenfall på Gösta Malms tid - 1928 - 1938 en k..
119 kr
1983 Trelleborg Vattenfall. Hft. 112 sidor (ca 23x23 cm, 400g.) Rikt illustrerad med gamla sv.v. fotografier, tidningsurklipp, kartor..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146116753
Världsmakten ITT. Ett multinationellt företags d.. av Sampson, Anthony
Sampson, Anthony
Världsmakten ITT. Ett multinationellt företags d..
150 kr
1973 W&W. Blått klotband med skyddsomslag, 240 sidor. (22x15cm, 600g.) Gott skick, kantnött skyddsomslag. 9146116753
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9188595145
Percy Barnevik Makten Myten Människan av Haag, Martin & Pettersson, Bo & ( Barnevik, Perc..
Haag, Martin & Pettersson, Bo & ( Barnevik, Perc..
Percy Barnevik Makten Myten Människan
150 kr
1998 Ekerlids Inbunden, skyddsomslag, 336 sidor, (23x16x3cm, 700g.) ISBN 9188595145. Illustrerad. Mycket gott skick. Percy Barnevik -..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146163859
Måla om möbler : färger : redskap : förarbete : .. av Löfström, Mikael
Löfström, Mikael
Måla om möbler : färger : redskap : förarbete : ..
180 kr
1993 W&W. 3:e reviderade upplagan. Pappband, 120s. ca 20x16cm, 318g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9146163859. Baksideste..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Katalog. Philips Mätinstrument Special-TV Indust..
Katalog. Philips Mätinstrument Special-TV Indust..
250 kr
1960 Svenska AB Philips. Hft. 288 sidor. (21x15cm, 540g.) Rikt illustrerad med fotografier på 100-tals artiklar. Mycket gott skick. I..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fagersta stålkurs
Fagersta stålkurs
180 kr
uå. 5:e upplagan. Fagersta bruks AB. klotryggband. 241 sidor. (23,5x19cm, 800g.) Rikt illustrerad. Gott skick. Innehåller 7 kursbrev:..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Det stora oljeäventyret. Den första oljerushens .. av Dolson, Hildegarde
Dolson, Hildegarde
Det stora oljeäventyret. Den första oljerushens ..
150 kr
1960 Forum Trdhft. 263 sidor. 466g. Gott skick, ej uppskuren.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171393897
Den konstruerade världen. Tekniska system i hist.. av Blomkvist, Pär & Kaijser, Arne (Red.)
Blomkvist, Pär & Kaijser, Arne (Red.)
Den konstruerade världen. Tekniska system i hist..
220 kr
1998 Symposium. Inbunden, skyddsomslag, 349 sidor, (22,5x16cm, 700g.) Illustrerad. Mycket gott skick, ngt nött skyddsomslag. ISBN 917..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nutida svensk masugnsdrift av Tigerschiöld, Magnus
Tigerschiöld, Magnus
Nutida svensk masugnsdrift
280 kr
uå (1934?) Rött klotband, 375s. 600g. Illustrerad. Försättsblad och titelblad saknas, för övrigt i gott skick, några anteckningar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 191
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt