Begagnad bok
Statens Järnvägar 1906-1931 I + II
280 kr
1931 Kungl. Järnvägsstyrelsen. 2 klotband. 810 + 796s. 27,5x19,5cm, 4,5kg. Rikt illustrerad. Gott skick, band 2 har en pappersspricka..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3876660173
EISENBAHNEN und EISENBAHNER zwichern 1941 und 19..
280 kr
1973 Redactor Verlag. Klotband med skyddsomslag, 112s. 24,5x21,5cm, 700g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick, skyddsomslaget är något..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9179800122
LÄNGS SPÅRET 1 Stockholm - Göteborg
119 kr
1989 SJ Pappband, 123s. 20x14cm, liggande, 274g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9179800122.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9179800165
LÄNGS SPÅRET 2 Stockholm - Sundsvall
119 kr
1992 SJ Pappband, 125s. 20x14cm, liggande, 277g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9179800165.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0948106158
Tramway & Light Railway Atlas Germany 1992. Tram..
129 kr
1992 LRTA Hft. 280s. 21x15cm, 375g. Ett löst blad, för övrigt i mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172660120
The Locomotives of Jugoslavia Vol. 1. Die Lokomo..
350 kr
1973 Stenvalls. Inbunden, skyddsomslag, 208s. 21,5x15,5cm, 445g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, skyddsomslaget är lite kantnött..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bahnland DDR. Reiseziele fur Eisenbahnfreunde.
150 kr
1981 Eisenbahn-kurier. Pappband, 488s. 20x13cm, 700g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die deutschen Dampflokomotiven gestern und heute.
180 kr
1969 Veb verlag. Rött klotband med skyddsomslag, 330s. 22x15,5cm, 633g. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget är delvis blekt och någo..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Bahnen Österreich-Ungarns. Band 1. Die Öster..
500 kr
1967 Bohmann. Klotryggband, 246s. + 3 Bilagor i pärmficka. 21,5x15cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Eisenbahnen im Sudetenland
380 kr
1975 Eisenbahn-Kurier. Pappband, 194s. 21,5x15cm, 400g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, namnteckning. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3921237238
Deutsche Klein- und Privatbahnen. Teil 4. Hessen..
280 kr
1975 Zeunert. Pappband, 252s. 21,5x15cm, 488g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något gulnade pärmar. Tysk text. ISBN 3921237..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3921237193
Deutsche Klein- und Privatbahnen. Teil 3. Nordrh..
280 kr
1974 Zeunert. Pappband, 326s. 21,5x15cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något gulnade pärmar. Tysk text. ISBN 3921237..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3921237173
Deutsche Klein- und Privatbahnen. Teil 2. Nieder..
280 kr
1973 Zeunert. Pappband, 324s. 21,5x15cm, 600g.
Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN 3921237173.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3921237149
Deutsche Klein- und Privatbahnen. Teil 1. Schles..
280 kr
1972 Zeunert. Pappband, 132s. 21,5x15cm, 300g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något gulnade pärmar. Tysk text. ISBN 3921237149.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3882551100
EisenbahnAtlas DDR
180 kr
1987 Eisenbahnkurier. Pappband, 328s. 25,5x16cm, 786g. Rikt illustrerad med kartor. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN 3882551100
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3900134634
Lokomotiven ziehen in den Krieg Band 2.
280 kr
1980 Wien Slezak. Pappband, 192s. 24,5x17,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 3900134634.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3900134030
Geschichte der deutschen Kriegslokomotiven. Reih..
380 kr
1971 Wien. Slezak. Pappband, 352s. 25x17,5cm, 690g. Illustrerad. 22 Skizzen, 90 Photos. Gott skick, pärmens plastlaminat har börjat l..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3440051110
Die Einheits- Personen- und Gepäckwagen der Deut..
380 kr
1982 FV. Inbunden, 224s. 25,5x17,5cm, 716g. Rikt illustrerad, fotografier och ritningar på 85 olika järnvägsvagnar. Mycket gott skick..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3854161158
Lokomotiv-Schicksale 1938-1955. Displaced Locomo..
380 kr
2001 Wien. Slezak. Inbunden, 160s. 24,5x17,5cm, 620g. Rikt illustrerad med gamla svartvita fotografier på lokomotiv. Mycket fint skic..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172660163
Deutsche Eisenbahnen im Bild 1971-72
180 kr
1974 Stenvall. Inbunden, skyddsomslag, 112s. 24x17,5cm, 392g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN 9172660163.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172660368
Deutsche Eisenbahnen im Bild 1976 : [Aktuelles u..
180 kr
1978 Stenvall. Inbunden, skyddsomslag, 112s. 24x17,5cm, 400g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN 9172660368.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172660279
KULRÖG og DAMPSLAG. Damplokomotivernes sidste ty..
280 kr
1976 Stenvalls. Inbunden, skyddsomslag, 120s. 24x17cm, 410g. Med 181 svartvita fotografier på gamla Ånglok med beskrivande text. Lite..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
UNSERE DAMPFLOKOMOTIVEN Band 2. Tenderlokomotive..
180 kr
1967 Albis. Pappband, 51s. 23x21cm 230g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något tummade pärmar, rygghuvudet något skadat. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
UNSERE DAMPFLOKOMOTIVEN Band 1. mit Schlepptende..
180 kr
1967 Albis. Pappband, 52s. 23x21cm 253g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något tummade pärmar. Tysk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
DAMPFLOKOMOTIVEN. Zahnrad Lokalbahn Schmalspur
180 kr
1968 Albis. Pappband, 106s. 23x21cm 345g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något tummad bakre pärm. Tysk text. Grammofonskiva..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3344707396
Verzeichnis aller Lokomotiven und Triebwagen: 1...
180 kr
1991 TransPress. Pappband, 180s. 22x20cm, 497g. Ej illustrerad. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN 3344707396.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 3900134804
Wiener-Strassenbahn Panorama. Bilder aus der zei..
180 kr
1982 Slezak. Pappband, 160s. 24,5x17,5cm, 518g. Rikt illustrerad med gamla svartvita fotografier. Mycket gott skick. Tysk text. ISBN ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185098655
FRÅN ÖSTERBY TILL GIMO STATION. Järnvägsliv i or..
180 kr
1990 Sv. Järnvägskluben Nr 52. Pappband, 119s. 21x21cm, 460g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. (Svenska Järnvägsklubbens skriftse..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Unvergessene Dampflokomotiven. Eine erinnerung a..
280 kr
1965 Fanck. Klotband med skyddsomslag och skyddskassett. 192s. Stort format: 29,5x23cm, 1,5kg. Rikt illustrerad med svartvita fotogra..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187196069
Grefven och Gärdskan. En vådlig historia om en s..
180 kr
1995 Mf Östra Skånes Järnvägar. Pappband, 80s. 21x15cm, 240g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9187196069.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Steam Locomotives of Eastern Europe
280 kr
(C)1966 David & Charles Locomotive studies. Inbunden, skyddsomslag, 160s. 25x19cm, 650g. Rikt fotoillustrerad. Bakre pärms skyddsoms..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)