Begagnad bokISBN: 9171063315
2012-01-31
Social change and economic reform in Africa
180 kr
1993 Nordiska Afrikainstitutet. Hft. 381s. 22x15cm, 603g. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 9171063315.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171505806
2012-01-30
EU:s jordbrukspolitik och bönderna i öst : probl..
250 kr
1996 SNS. Hft. 174s. 22x15cm, 304g. Mycket gott skick. ISBN 9171505806.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-26
Medelpads Bönder i Samverkan
129 kr
1966. 253s. Linneband, med guldtext på pärm och rygg, 23x17cm, 697g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Innehåll: Förord ,... J..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136026670
KÄRNGÅRDAR Ett nätverk som minskar vår sårbarhet..
180 kr
1987 LT Hft. 140s. 21x13cm, 215g. Mycket gott skick. ISBN 9136026670. Baksidestext: En KÄRNGÅRD - är i sin helhet eller i viktiga del..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155038794
HÄSTARNAS HIMMEL. En bok om Millan och andra häs..
180 kr
1994 Tidens. Inbunden, skyddsomslag, 102s. 19,5x19,5cm, 355g. Illustrerad med teckningar av Hag Hans Engstedt. Tejplagad kantreva 2cm..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136033340
Ekologiskt lantbruk : fördjupning : växtodling, ..
350 kr
Natur och kultur/LT, 1998
Inbunden, 352s. 24x17cm, 945g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9136033340.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1567997562
WINDMILLS
250 kr
(C)1999 Metrobooks. Inbunden, skyddsomslag, 120s. Stort format: 31,5x27,5cm, 1,1kg. Rikt illustrerad med stora färgfotografier av gam..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136003719
Jord - djur - natur : en jordnära uppslagsbok
220 kr
LT ; 1975
Hårda pärmar, trådbunden, 311s. 24x17cm, 800g. Illustrerad. Gott skick, märke efter borttagen stämpel på titelbladet. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917844036X
Den stressade potatisen
119 kr
1985 Gidlunds. Hft. 135s. 162g. Gott skick, överstruken namnetikett på främre pärm. ISBN 917844036X. Om det svenska jordbruket och mi..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hair Sheep Production in Tropical and Sub-tropic..
500 kr
1990 Hft. 167s. 23x15cm, 300g. Gott skick, något nötta pärmar. Engelsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Norrbottens läns hushållningssällskap 1850-1950 ..
250 kr
Luleå, 1950
Halvklotband, 254s. 24x18cm, 660g. Illustrerad. Något gulnade, främre pärms övre kant har en liten skada, namnteckning.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Våra slåttervallar
250 kr
1950 LT klotryggband, 263s, 500g. Rikt illustrerad. Något tummade och nötta pärmar, namnteckning, lite pappersförlust på främre pärms..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136005398
Reparationer av lantbruksmaskiner. Del 1: Verkty..
280 kr
1975 LT Förlagsband, 304 sidor. 24,5x17,5cm, 770g. Rikt illustrerad med fotografier och skisser. Gott skick. ISBN 9136005398.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0300020163
The food crisis in prehistory : overpopulation a..
250 kr
New Haven : Yale U.P., 1977
Förlagsband med skyddsomslag, 341s. 22x15x3cm, 616g. Något nött och blekt skyddsomslag, för övrigt är bo..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bonden i svensk historia. Del 3
250 kr
Lantbruksförbundets tidskriftsaktiebolag, 1956
Klotryggband med skyddsomslag, 543s. 23x17x3,5cm, 1,1kg. Illustrerad. Mycket gott ski..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Butser Ancient Farm: Impressions.
250 kr
Archaeological Research,, Petersfield, Hampshire, UK:, 1980. Klammerhäftad. 45s. 21x17cm, 218g. Illustrerad. Gott skick, blekt rygg. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Geschichte des schwedischen Pfluges
250 kr
Nordiska museet, 1970
Hft. 140s. 22x19cm, 300g. Rikt illustrerad. Något kantnötta, gulnade och tummade pärmar. Tysk text, utförlig s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska Folket genom Tiderna. Vårt lands kulturh..
500 kr
1938 - 1940. Allhems 13 Vinröda halvfranska band, ca 5000 sidor. (25x19x4cm, tot.vikt ca 20kg.) Rikt illustrerade, delvis i färg., Go..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9175862425
Min resa genom 1900-talet
180 kr
1986 Settern. Inbunden, 379 sidor, 21x15x3,5cm, 800g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9175862425. SAM NORDFELDT har tidigare get..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136005398
Reparationer av lantbruksmaskiner. Del 1: Verkty..
350 kr
1975 LT ISBN 9136005398. Förlagsband, 304 sidor. (24,5x17,5cm, 700g.) Rikt illustrerad med fotografier och skisser. Gott skick, namnt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värme och ventilation i våra ladugårdar, och bet..
180 kr
1940 Laholm. LT. Klotband, 171 sidor. (22x15cm, 350g.) Rikt illustrerad. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Djurstallars planering värmehushållning och vent..
180 kr
1943 Sthlm. LT. klotryggband, 153 sidor. (24x16,5cm, 400g.) Rikt illustrerad. Delvis blekta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det Brinner en Eld
129 kr
1942 SLU Dek. klotband, 302 sidor (24x16,5cm, 700g.) Rikt illustrerad. Gott skick, liten fläck på bakre pärm. En minnesskrift med anl..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187668009
Utsikt från Bergslagsleden
220 kr
Kumla 1988 Himlajorden förlag. Dek. pappband, 192 sidor + utvikbar karta samt bilagan "Planeringstips för din vandring på Bergslagsle..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185246611
Hindersön - Bilder och berättelser från en ö i L..
150 kr
1983 Fotolitteratur. Fyra förläggare AB. Dek. pappband, 120 sidor. Stort format (25x22cm, 700g.) Rikt illustrerad med svartvita fotog..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Handbok i svenska jordbruket DEL 2
180 kr
Stockholm : Författarens förl 1888. 5:e tillökade upplagan. Skinnryggband, 478s. 21x14cm, 550g. Illustrerad. Något nötta pärmar och r..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jord och bröd. Handbok i giftfri odling.
139 kr
1967 Tidskrift för hälsa. Hft 95 sid. Illustrerad. (21x14cm) Gott skick. Innehåll: friskare jord, komposten, husbehovsodlingen, hande..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nötkreaturs-hemläkaren
180 kr
Svanbäck, 1924 3:e förbättr. uppl. Klammerhft.
mjuka pärmar, 67s. ca 18x12cm, 100g. Gott skick, några små pärmfläckar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9179241425
Mera mat : att brödföda en växande befolkning
220 kr
Lund : Arkiv, 2001 Hft. 252s. 21x14cm, 400g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9179241425 Ökar världens befolkning snabbare än til..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jordbrukslära för ungdomsskolor, jordbrukskurser..
150 kr
1951 LT. 7:e upplagan. Brunt klotband, 661s. 23x17x4cm, 1,3kg. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fåglar i jordbrukslandskapet. Om det äldre och d..
180 kr
Sveriges ornitologiska fören. ; 1988 Hårda pärmar, trådbunden, 382s. ca 24x17cm, 950g. Rikt illustrerad. Gott skick, blyertsunderstry..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)