Begagnade böcker
Idag 17:19
8 st Nordisk Kriminalkrönika 1987-1994
300 kr
1987-1994. 28x20cm. 1500 gram. Nära nyskick. Frakt för en bok, 78.- med posten. .
Böcker från thnil_70
Örebro
Mer info
Örebro
Begagnade böckerISBN: 9789185507313
Idag 13:27
Sanna historier om spioner
99 kr
Nyskick. Lund: Historiska Media. Första svenska uppl. 2007. 128 sid. Kartonnage. 22x14 cm. Originaltitel: True Spy Stories, översättn..
Böcker från Historia och sånt (Historia & sånt)
H0K
Mer info
H0K
Begagnade böcker
Idag 10:33
De svenska landskapslagarna
350 kr
Stureförlaget AB, Stockholm 1976. 711+(1) sid. 4:o. Grönt skinnimitationsband, rikt dekorerat i guld. Ilustrerad i svart/vitt. Mycket..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Tidningar, tidskrifter
Igår 22:48
Reformen i brännvinslagstiftningen 1853-1854
70 kr
Oskar Eklunds bokförlag. 1945. Häftad. Gott skick.
Böcker från Floby Antikvariat
Floby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Floby (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Igår 15:05
Norstedts Juridiska Handbok
150 kr
Norstedts 1946. 1.643 sidor. Rött halvfranskt band med fem upphöjda bind och övre guldsnitt. (Bandet är av mycket hög kvalitet och f..
Böcker från Antikvariat Bibliomanen AB
UPPSALA (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
UPPSALA (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9134512667
Igår 12:09
Maffians hämnd -sanningen om Mooney Giancana
60 kr
Böcker från Gustaf Rooth
Rockneby
Mer info
Rockneby
Begagnade böcker
Igår 11:53
I DOMKYRKANS SKUGGA
90 kr
Bonniers. 1 uppl. 1955. 191 s. Häftad. 19,5x12,5cm. 242 gram. Pärmen och ryggen något blekta. Inlagan ouppskuren, i mycket gott skick..
Böcker från ROTIC AB
Skanör (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Skanör (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9789113020334
Tisdag
Svensk maffia. En kartläggning av de kriminella ..
59 kr
Norstedts. Första pocket uppl. 2008. 382 s. Gott skick. Fotoark i färg.
Böcker från Trisses boklåda
malmö
Mer info
malmö
Begagnade böcker
Tisdag
Statsrättens grunder
199 kr
Nordstedts Juridik. Tredje upplagan uppl. 2010. 314 s. Häftad. Nära nyskick.
Böcker från Vigge
Jönköping
Mer info
Jönköping
Begagnade böcker
Måndag
Kungl Maj:ts och Rikets Svea Hovrätt, ur dess hi..
40 kr
P.A.Norstedt & Söners Förlag. 1 uppl. 1964. 117 s. Häftad med blå, gulddekorerade omslag. 25x17cm. 330 gram. Nyskick. Ouppsprättad. S..
Böcker från Sven-Gunnar Larsson
Bollnäs
Mer info
Bollnäs
Begagnade böckerISBN: 9789144074559
Måndag
Juridik för pedagoger (den senaste upplagan)
105 kr
lärarförbundet. 5 uppl. 2011. 176 s. Häftad. Nyskick. Boken är jättefin. Precis lika fin som när jag köpte den. Nyskick. Boken behand..
Böcker från Lina
Kalmar
Mer info
Kalmar
Begagnade böcker
Måndag
Svensk Juristtidning
6500 kr
Svensk Juristtidning, Uppsatser, artiklar, praxis m.m. Norstedts. 1916 (=första årg.) - 2004 förlagets halvfranska svarta band dock 1..
Böcker från ROLAND
FALSTERBO
Mer info
FALSTERBO
Begagnade böcker
Måndag
Nytt Juridiskt Arkiv
9500 kr
Nytt Juridiskt Arkiv, Rättsfall från HD, Norstedts, 1874 (=första årg.) - 2010 (1919 saknas), förlagets röda klotband, årg t.o.m. 195..
Böcker från ROLAND
FALSTERBO
Mer info
FALSTERBO
Begagnade böcker
Måndag
165 dagar - ett kidnappningsdrama.
55 kr
2002. Inb, spår av borttagen ägaretikett, i övrigt nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9118371426
Måndag
Svensk juridisk litteratur 1971-1982
85 kr
Norstedt & Söners. 1984. 432 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Dedikation från författaren.
Böcker från Frida Bok
Malmö
Mer info
Malmö
Begagnade böcker
Måndag
Nytt Juridiskt Arkiv II
12600 kr
Nytt Juridiskt Arkiv II. Tidskrift för Lagstiftning, Norstedts. 1876 (=första årg.) - 2010 varav 1876-1992 halvfranska band i något o..
Böcker från ROLAND
FALSTERBO
Mer info
FALSTERBO
Begagnade böcker
Måndag
Civilrätt
172 kr
Liber. 20 uppl. 2007. 452 s. Pocket. 22xcm. 588 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Henrik
Eslöv
Mer info
Eslöv
Begagnade böckerISBN: 9154400406
Måndag
Studiematerial för juridisk grundkurs
50 kr
Juristförlaget i Lund. 2006. 217 s. Häftad. 323 gram. Mycket gott skick.
Böcker från SaraHec
Göteborg
Mer info
Göteborg
Begagnade böckerISBN: 9177980255
Måndag
SKULDEN. MODERN, SONEN OCH HUSTRUN I YNGSJÖDRAMAT.
50 kr
Carlssons bokförlag 1984. 159 s. Dekorerat klotband.
Böcker från Kalmar Antikvariat
Kalmar (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Kalmar (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Söndag
Nya Vägtrafikförordningen Juridisk uppslagsbok v..
20 kr
Förlagscentralen. 1960. 156 s. Häftad. 16,5x12cm. 146 gram. Gott skick. pärmveck och rygg lös. Är aldrig läst Sidorna är osprättade.
Böcker från Högnäsets samlingar
Lillpite
Mer info
Lillpite
Begagnade böckerISBN: 9144017464
Söndag
Introduktion till kriminologi
175 kr
Studentlitteratur. 2003. 473 s. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från August Endal
Bandhagen
Mer info
Bandhagen
Förlagsnya böckerISBN: 9789171231451
Söndag
Minnen från en stormig professur
180 kr
Hägglunds förlag och Institutet för offentlig och internationell rätt nr 159. 2011. 218 s. Häftad. 23x15,5cm. 530 gram. Nyskick. "Min..
Böcker från Stiftelsen Klavrekultur/Hägglunds..
Klavrest.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Klavrest.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9138920174
Söndag
HANDBOK I ARBETSRÄTT Lagtext, kommentarer, rätts..
25 kr
Allmänna förlaget. Sjunde upplagan uppl. 1990. 475 s. Häftad med laminerade pärmar. 20,5x14,5cm. Mycket gott skick. Utrangerat biblio..
Böcker från Tamayo
Vallentuna
Mer info
Vallentuna
Begagnade böckerISBN: 9789185057368
Söndag
Maffians värld: historien om Cosa Nostra
24 kr
Maffian finner sitt livsrum i samhällen med en svag eller frånvarande statsapparat och bygger sin verksamhet på korruption. Grunden, ..
Böcker från Svenska Boklänken HB
LINKÖPING (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
LINKÖPING (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9113003402
Lördag
Brottsplats Sverige
90 kr
Pris 90 kr inkl porto. Mycket gott skick.
Böcker från Risbergs
Åkersberga
Mer info
Åkersberga
Begagnade böcker
Lördag
Doing Criminological Research
130 kr
Sage Publications, London 2003. 252 pp. Paperback. Very good condition. mkt gott skick
Böcker från Lasse Örnulf
Stockholm
Mer info
Stockholm
Begagnade böckerISBN: 917332728X
Lördag
Så Gick Det - Domar Och Beslut I Entreprenadtvis..
100 kr
ab svensk byggtjänst. 1995. 188 s. kartonage. 24.5x17cm. 507 gram. Nära nyskick. namn bortklippt på försättsblad.
Böcker från läslust
bandhagen
Mer info
bandhagen
Begagnade böcker
Fredag
Ny aktiebolagslag
100 kr
Stockholm: Riksdagen, 2005. 239 s. Blocklimmad. Förlagets mjuka pärmar. Nära nyskick. Detta är Lagutskottets betänkande 2004/05:LU23.
Böcker från Antikvariat Klokryparen
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Fredag
Forskning för ett bättre liv
100 kr
Stockholm: Riksdagen, 2005. 290 s. Blocklimmad. Förlagets mjuka pärmar. Nära nyskick. Detta är regeringens proposition 2004/05:80.
Böcker från Antikvariat Klokryparen
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böcker
Fredag
Demokrati för det nya seklet
100 kr
Stockholm: Riksdagen, 2002. 197 s. Blocklimmad. Förlagets mjuka pärmar. Nära nyskick. Detta är regeringens proposition 2001/02:80.
Böcker från Antikvariat Klokryparen
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Enskede (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnade böckerISBN: 9789139204800
Fredag
Finna rätt - Juristens källmaterial och arbetsme..
30 kr
Norstedts Juridik. Tionde upplagan uppl. 2008. 250 s. Inbunden. 24,5x16,5cm. - gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Böcker från Cissi_m
Stockholm
Mer info
Stockholm