Clarendon Press. 1 uppl. 1991. 320 s. 500 gram. Nyskick. Språk: Engelska. läs mer
Bokförlaget Plus. Utökad svensk uppl. 1978. 286 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Skriven av föreståndaren för det polismuseum i London, där de få bevarade tingen i samband med Jack Uppskäraren finns .. läs mer
Inbunden. Utgiven 2012 av Ordfronts förlag. Sidor 404. ISBN 91-7037-604-7. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild.
Lund 1902. (4)+115+(4)+XI+(1)+292 sid. 8:o. halvfranskt band, ryggen med fyra upphöjda bind och förgylld dekoration. Två delar i en volym. Understrykningar i blyerts. Gott skick i övrigt. Svenska hylla: 2172 läs mer
P. A. Norstedt & Söner Förlag, Stockholm 1922, XIV+499 sid 8:o. Halvklotband med marmorerade pärmar och rödfärgat övre snitt. Sparsamt guldornerade svarta titeletiketter i rygg. Främre omslag medbundet. Obetydligt skrapnött i ne.. läs mer
Forum. Inbunden.
Gidlunds, 1975, häftad, format 146 x 208 x 20 mm, 279 sidor, illustrerad. Skickgrad 4 (av 10) - gott bruksskick. Boken skickas säkert packad.
Axel Holmströms förlag, 1911. 152s. Nött klotbd läs mer
juristförlaget. 1988. 119 s. Häftad. 24x16.5cm. 251 gram. Gott skick. namn ini bok - omslag har vikmräke.
1874. 366+371 s. Inbunden. Hyggligt skick. Nött och sliten samt namnteckning på försättsbladet. pärm (se bild) samt fyra stukade ytterhörn på pärmen med spricka (se exempelbild). läs mer
Jure. 2004. Häftad. Gott skick. läs mer
NORSTEDTS JURIDIK. 2012. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka veck på blad. Gott skick. läs mer
Periodisk publikation. Rättsvetenskap. Rättsfall. Nordiska polisidrottsförbundet. 1976. Linneband med röd, skinnimiterad rygg. Färgat övre snitt. 463 s. Rikt illustrerad. Bok i gott skick. Något mjuk i ryggen. Några små skavanke.. läs mer
Periodisk publikation. Rättsvetenskap. Rättsfall. Nordiska polisidrottsförbundet. 1983. Linneband med röd, skinnimiterad rygg. 463 s. Rikt illustrerad. Bok i gott skick. Något snedläst. Främre pärmen något böjd. Lite knastrig i .. läs mer
Periodisk publikation. Rättsvetenskap. Rättsfall. Nordiska polisidrottsförbundet. 1979. Linneband med röd, skinnimiterad rygg. Färgat övre snitt. 463 s. Rikt illustrerad. Bok i gott skick. Främre pärmen något oren. Inlagan i fin.. läs mer
Periodisk publikation. Rättsvetenskap. Rättsfall. Nordiska polisidrottsförbundet. 1980. Linneband med röd, skinnimiterad rygg. Färgat övre snitt. 463 s. Rikt illustrerad. Bok i gott skick. Främre pärmen något böjd. Försättsblade.. läs mer
Bonnier Pocket. 2009. 374 s. Pocket. Mycket gott skick. Per-Åke Åkesson, är nyutlämnad kriminalchef i ett svenskt polisdistrikt som inte drabbats av ett spaningsmord på tio år. Då försvinner en 17-årig flicka från en gård ute på.. läs mer
Format:Inbunden i hårt kartonnage. Tryckt år:2004 Skick:I fint skick Vikt opackad:396gram Se! resume!---> Cosa Nostra skiljer sig från vanlig organiserad brottslighet genom sitt sätt att verka i samröre med det lagliga sam.. läs mer
Bonnier fakta. 2006. 223 s. Pocket. 128 gram. Nära nyskick. Namnteckning.
Månpocket. 2005. 367 s. 207 gram. Mycket gott skick. Namnteckning.
Bokförlaget Semic. 2009. 312 s. Inbunden. Mycket gott skick. En repa på pärmen,men inget som syns så mycket.
Wahlström & Widstrand 1972 pocket namnt understr kulspets 1s i övr mkt gott skick Namnsign omsl 91s.
241 sid. 2010. Inbunden, omslag, gott skick. läs mer
Liber-Hermods 1993, 5.e uppl. Häftad. 342 s, illustrerad. Ca 630 g. 24x16,5 cm. Nära nyskick, inga understrykningar, ej namnad. Lite nött bokrygg. Lärobok i rättskunskap och affärsjuridik, passar också bra för självstudier. Inne.. läs mer
Sparfrämjandet 1985. 234 s. Häftad. 16,5x24cm. Boken är i nära nyskick, inga understrykningar, ej namnad. Pärmryggen något sliten. Rättskunskap för gymnasieskolan. Innehåll: Vårt rättssystem, Familjen, Arv och testamente, Avtals.. läs mer
porto 24,- tillkommer.utgiven av studentlitteratur tredje upplagan 2004.antal sidor 117.format 15,5 x 22 cm.inga namn eller andra anteckningar finns i boken,inga bladveck,inga gulaktiga sidor.inga rygg eller pärmveck förutom ytt.. läs mer
Damm förlag. 2007. Inbunden med skyddsomslag i mycket gott skick. Den 11 november 1983 samlas företrädare för ett åttiotal stora företag och statliga verk i Rikspolisstyrelsens lokaler på Kungsholmen i Stockholm. De är ditkal.. läs mer
Lund: Berling, 1810. (8) + 3 + 6-36 s. (felpaginering). Ouppskurna och i originalkondition, häftade tillsammans. Rent och fräscht ex. läs mer
inb. 2109 sidor, Iustus förlag 2013, nyskick
routlege-cavendish. 3 uppl. 2007. 532 s. Häftad. Mycket gott skick.
