Begagnad bokISBN: 9100454842
Igår 14:43
Askungekomplexet : kvinnors hemliga rädsla för o..
180 kr
Bonnier, 1982
Hft. 232s. 21x13cm, 360g. Originaltitel: The Cinderella complex. Baksidestext: Askungekomplexet är en engagerad och k..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186176013
Måndag
Den nya säkra kvinnan
180 kr
Forsbergs böcker, 1983. Hft. 188s. 21x15cm, 315g. Mycket gott skick. Originaltitel: The new assertive woman. ISBN 9186176013. Författ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177981391
Torsdag
Handbok i svensk kvinnohistoria
150 kr
Carlsson, 1990 Hårda pärmar, 235s. 22x14cm, 349g. Illustrerad. Namnteckning, understrykningar. ISBN 9177981391.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9132326688
2012-02-01
Det svaga könet : 750 roliga elakheter om män
150 kr
B. Wahlström, 2003. Pappband, 100s. 21x14cm, 242g. Mycket gott skick. ISBN 9132326688. Beskrivning:
Vi ber alla män om förlåtelse, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9118633927
2012-01-20
Den kvävda känslan. Om kvinnors vrede.
150 kr
1986 Norstedts. Inbunden, 174s. 21x14cm, 342g. Mycket gott skick. Originaltitel: The anger trap. ISBN 9118633927. Under två år interv..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134506810
2012-01-10
Att inte räcka till : utbrändhet - den nutida kv..
119 kr
Bonnier, 1986 Förlagsband med skyddsomslag, 253s. 22x14cm, 463g. Gott skick, skyddsomslaget är kantskadat, överstruken namnteckning. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 009922271x
Backlash : the undeclared war against women
139 kr
Vintage, cop. 1992
Paperback, 592s. 20x13x4cm, 448g. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 009922271x
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137081322
Vad varje kvinna bör veta om män
139 kr
Forum, 1983 Hft. 329s. 500g. Gott skick. Originaltitel: What every woman should know about men. ISBN 9137081322.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789197640107
En jämställd förskola : teori och praktik
180 kr
Skärholmen : Jämställt.se, 2006Hft. 81s. 21x15cm, 171g. Illustrerad. Mycket gott skick, överstruken namnteckning på försättsbladet. I..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 918882165X
Sexuella trakasserier finns nog i en annan värld..
220 kr
Gondolin, 2004
Hft. 208s. 21x15cm, 280g. Mycket gott skick. ISBN 918882165X. Visst finns sexuella trakasserier, men det här som händ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9117932114
SEXISM Manssamhällets ideologi och historia.
150 kr
1979 Norstedts. Paperback, 422s. 21x14x3,5cm, 620g. Mycket gott skick. ISBN 9117932114. Baksidestext: I Sexism - en analogibildning t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129616743
Kvinnohistorisk uppslagsbok
180 kr
Rabén & Sjögren, 1992
Hårda pärmar, trådbunden, 563s. 25x18x4cm, 1350g. Illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178663199
Att vara Man. Vägen till sann Manlighet.
129 kr
1994 Livets ords förlag. Inb. 237s. 350g. Mycket gott skick, ett kantstött pärmhörn. Originaltitel: On becoming a real man. ISBN 9178..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9132326106
Rött eller grönt? : flicka blir kvinna och pojke..
150 kr
B. Wahlström, 2001
Hårda pärmar, limbunden, 340s. 23x16cm, 612g. Mycket gott skick, överstruken tillskrift på försättsbladet. ISBN 9..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9118531318
Den kvinnliga Eunucken
119 kr
1985 Norstedts Faktapocket. 360s. 350g. Mycket gott skick. En kultbok för en hel kvinnogeneration. ISBN 9118531318.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9176087115
Kvinnliga nätverk : ett sätt att utvecklas på jo..
129 kr
1996 Brombergs Limhft. 145s. 200g. Gott skick. Placering:263. ISBN 9176087115.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134507310
Smarta kvinnor väljer fel. Hur du hittar rätt ma..
150 kr
1987 Bonniers Inbunden, skyddsomslag, 176s. 350g. Mycket gott skick, delvis något blekt skyddsomslag. ISBN 9134507310
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9176086313
Män är från Mars, kvinnor är från Venus
129 kr
Bromberg, 1998. Pappband, 298s. 520g. Gott skick, något nötta pärmar. Originaltitel: Men are from Mars, women are from Venus. ISBN..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129592801
Insläppt på försök. En bok om kvinnligt ledarskap.
150 kr
1989 R&S. Inbunden, skyddsomslag, 203s. 22x14cm, 400g. Mycket gott skick, namnteckning och tillskrift av författaren på försättsblade..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187778025
En bok om kvinnors och mäns Skilda Världar
250 kr
Läroverket 1992 hft. 300s. 24x16cm, 700g. Gott skick. ISBN 9187778025. Baksidestext: Måste kvinnors värld vara så obegriplig för mång..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I fädrens spår. En intervjubok om invandring och..
220 kr
1998 Arb.markn.dep. Hft. 278 sidor. 350g. Mycket gott skick. Baksidestext: Boken innehåller elva berättelser om invandring, mansroll ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9118531318
Den kvinnliga Eunucken
119 kr
1985 Norstedts Faktapocket. 360s. 342g. Gott skick, ägaretikett, liten fläck på insidan av bakre pärm. ISBN 9118531318. En kultbok fö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146156879
Kvinnor emellan : om kärlek, avund och konkurren..
180 kr
Wahlström & Widstrand, 1989
Hårda pärmar, limbunden, 171s. 350g. Mycket gott skick, namnteckning. Between women. (originaltitel)
..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146161457
Du begriper ju ingenting : samtal mellan män och..
280 kr
Wahlström & Widstrand, 1992 Inbunden, skyddsomslag, 336s. 700g. Mycket gott skick. Originaltitel: You just dont understand.
ISBN ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9127091872
Lära män leda kvinnor - till framgång : eller lä..
180 kr
Natur och kultur, 2002 2:a väsentligt omarbetad utgåva. Hft. 137s. 200g. Mycket gott skick. ISBN 9127091872. De flesta av dagens chef..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177984285
Kvinnor om Män
180 kr
1991 Carlssons. Inbunden, 201s. 300g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Boken porträtterar elva kvinnor i ord och bild. Anders Joha..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9119713827
Den Kvinnliga Fursten : Machiavelli För Kvinnor
220 kr
1997 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 197s. 350g. Mycket gott skick. ISBN 9119713827. Den Kvinnliga Fursten är en roande, men fullt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171731539
Den öppna kroppen - Om könssymbolik i modern kul..
150 kr
2001 Daidalos, Hft.154 sidor. (21x13cm, 200g.) Litet jack i bakre pärm och mindre tryckmärke på de sista bladen. Originaltitel: Den å..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9113006568
Kvinnan i sin helhet
150 kr
Norstedt, 1999 Förlagsband med skyddsomslag, 386s. 23x16x3cm, 600g. Mycket gott skick. Originaltitel: originaltitel. ISBN 9113006568...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 915183040X
Tusen svenska kvinnoår : svensk kvinnohistoria f..
150 kr
Rabén Prisma, 1997 Förlagsband med skyddsomslag, 191s. 23x16cm, 500g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 915183040X. Den svens..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100100323
Min mosters migrän eller Hur jag blev kvinna
89 kr
Bonnier, 2003 Pocket, 413s. 200g. Mycket gott skick. ISBN 9100100323. Varför finner sig starka kvinnor fortfarande i att, så här efte..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)