Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 37. i kategorin Kartor
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 1840134550
Atlas of World War II  av Natkiel, Richard & Sommer, Robin L
Natkiel, Richard & Sommer, Robin L
Atlas of World War II
250 kr
2002 Grange Books Inbunden, skyddsomslag, 192s.Stort format: 28x23cm, 1073g. 85 Illustrationer och 150 kartor. Mycket gott skick. Eng..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0297772597
Jewish history atlas  av Gilbert, Martin
Gilbert, Martin
Jewish history atlas
220 kr
London : Weidenfeld & Nicolson, 1976 Revised edition. Hft. 121s. 25x18cm, 423g. Illustrerad med 121 kartblad. Delvis något gulnade pä..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0297775936
The Arab-Israeli conflict : its history in maps  av Gilbert, Martin
Gilbert, Martin
The Arab-Israeli conflict : its history in maps
150 kr
London : Weidenfeld and Nicolson, 1979 3 ed. Hft. 115s. 25x17cm, 357g. Illustrerad med 118 kartblad. Delvis gulnade pärmar. Engelsk ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 913802814X
Förteckning över BYGGNADSMINNESMÄRKEN som tillhö.. av Riksantikvarieämbetet
Riksantikvarieämbetet
Förteckning över BYGGNADSMINNESMÄRKEN som tillhö..
180 kr
1976 Liber/Riksantikvarieämbetet. Hft. 384s. 600g. Rikt illustrerad, 470 fotografier, situationsplaner, kartor. Mycket gott skick. Om..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HANSA WELTATLAS 102 mehrfarbige Haupt-und Nebenk.. av Pfahl, Hermann
Pfahl, Hermann
HANSA WELTATLAS 102 mehrfarbige Haupt-und Nebenk..
180 kr
Ravensteins Geographische Verlagsanstalt, FRANKFURT, 1949. 5. Auflage. Inbunden, 128 kartsidor i färg + 100-sidigt alfabetiskt ortreg..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187760010
Sveriges Kartor Sveriges nationalatlas av Sporrong, Ulf & Wennström, Hans-Fredrik (red.)
Sporrong, Ulf & Wennström, Hans-Fredrik (red.)
Sveriges Kartor Sveriges nationalatlas
150 kr
1990 Sveriges Nationalatlas ISBN 9187760010. Inbunden m. skyddsomslag. 205s. Stort format 34x25,5cm, 1,5kg. Mycket gott skick. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Meyers kleiner Handatlas Mit Benutzung des Karte..
Meyers kleiner Handatlas Mit Benutzung des Karte..
900 kr
Leipzig und Wien, Verlag des Bibliographischen Instituts 1892. (8) s. + 100 kartor + 9 textbilagor. ca 26x18x4cm, 1,5kg. Något nötta ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9179880274
Stockholmsperspektiv av Norén-Brunbäck, Barbro & Tarschys, Rebecka & Åbe..
Norén-Brunbäck, Barbro & Tarschys, Rebecka & Åbe..
Stockholmsperspektiv
250 kr
Byggmästarefören. : cop. 1989 Klotband, 163s. Stort format: 33x30cm, 1,35kg. Rikt illustrerad med bla. gamla kartor. Mycket gott skic..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Helsingfors i panorama : panoramabilder över sta.. av Vesterinen-Sumu, Elina m.fl.
Vesterinen-Sumu, Elina m.fl.
Helsingfors i panorama : panoramabilder över sta..
280 kr
[Hfors] : [Helsingfors stad], 1989 Hårda pärmar, ca 20 s. 30x21,5cm, 350g. Illustrerad med gamla kartor och fotografier. Mycket gott ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk världsatlas  av Zetterstrand, S. & Rosén, Karl D. P.
Zetterstrand, S. & Rosén, Karl D. P.
Nordisk världsatlas
500 kr
Stockholm : Nordisk världsatlas förl., 1926 Halvfranskt band, 8s. + 50 kartor, 96s + 40s + 48s. 40x28x4cm, 3,3kg. Kantnötta pärmar, n..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STIELERS HAND-ATLAS Handatlas 100 Karten in Kupf..
STIELERS HAND-ATLAS Handatlas 100 Karten in Kupf..
2000 kr
Justus Perthes, Gotha, 1909. 9:e von grund aus neubearbeitete und neugestochene auflage. Halfleather. Large format: 41x26x6 cm. 5,1kg..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svensk kusthandbok : med sjökortsskisser, kursli.. av Erikson, Carl Bengt
Erikson, Carl Bengt
Svensk kusthandbok : med sjökortsskisser, kursli..
280 kr
Stockholm : Lindfors, 1951 Rött klotband med pärm- och ryggtryck i guld. 328s. 30x22cm, 1,2kg. Rikt illustrerad, sjökort och kartor. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sverige : land och folk 1 - 3. 1: allmän geograf.. av Ahlmann, Hans W:son, m.fl.
Ahlmann, Hans W:son, m.fl.
Sverige : land och folk 1 - 3. 1: allmän geograf..
280 kr
Stockholm : Natur och kultur, 1966 3 klotband, 993+130 sidor+register. ca 30x23cm, 6,7kg. Rikt illustrerad. Några små pärmfläckar, fö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9179880274
Stockholmsperspektiv av Korotyn?ska tillsammans med Ola Nyberg] Norén-Br..
Korotyn?ska tillsammans med Ola Nyberg] Norén-Br..
Stockholmsperspektiv
180 kr
Stockholm : Byggmästarefören. : cop. 1989 Blått klotband, 163s. Stort format: Ca 33x29cm, 1,3kg. Rikt illustrerad. Gott skick, bakre ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STF skärgårdskarta Blad A 1. Vaxholm
STF skärgårdskarta Blad A 1. Vaxholm
119 kr
1930 2:a omarb. uppl. Utvikbart kartblad, 100g. Namnteckning, reva 12cm.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cohrs, Edvard
Cohrs' atlas över Sverige : Fullständig reskarta..
150 kr
Stockholm : Ljus, 1913 9:e uppl. Grönt halvhårt klotband, 16+32 textsidor + 23 kartblad i färg. Mycket gott skick, namnteckning.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0896596583
Nebenzahl, Kenneth
Maps of the Holy Land: Images of Terra Sancta Th..
1200 kr
Abbeville, New York, . 1986. 164 s. Inbunden, skyddsomslag, hard covers, dustjacket. Stort format, 39x31cm. 2200 gram. Mycket fint sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karta öfver Sverige [Kartografiskt material] / u..
280 kr
Stockholm : Ljus, 1904 Klotband, 14 utvikbara kartblad + 40 sidors regiater. 30x23cm, 600g. Gott skick, pappersspricka vid främre inr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Svenska orter. Sverige söder om en linje genom Ä..
250 kr
Generalstabens Litografiska Anstalt 1932-1952. Opaginerad 24x30cm, 1,2kg. 64 huvudkartor + 59 specialblad i färg. Blekt rygg, delvis ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Turistkartan över Sverige : Utg. under medverkan..
89 kr
Stockholm : Gen.-stab:s lit. anst., 1946. Gott skick. Uppland Södermanland Stockholm
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Turistkartan över Sverige : Utg. under medverkan..
89 kr
Stockholm : Gen.-stab:s lit. anst., 1944. Gott skick. Delar av bl.a. Dalarna Gästrikland Uppland Åland
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Blaeu, Joan
Atlas Maior - Anglia, Scotia & Hibernia
500 kr
Taschen 2006 2 delar i förvaringskassett, 416s. 40x27x6cm, 4,5kg. Rikt färgillustrerad. Mycket fint skick. ISBN10: 3822851043 ISBN1..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olaus Magnus Gothus
Beskrivning till Carta marina
119 kr
Generalstabens litografiska anstalt, Kartförlaget 1965. Mjuka pärmar, limbunden, 31s. ca 19x17cm, 150g. Gott skick, pärmarna har någr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Tjerneld, Staffan
Djurgården under 300 år - En bok om Djurgården..
280 kr
Kungl. Djurgårdens förvaltning, 1980 Inbunden, linneband med pärm- och ryggtext i guld, 132s. ca 29x23cm, ca 850g. Rikt illustrerad. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fisher, Irving
World maps and globes
1800 kr
New York : Essential Books, cop. 1944 Mörkblått klotband med röd pärm- och ryggtext, 168s. 21x14cm, 350g. Illustrerad. Mycket fint sk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bratt, Einar
En krönika om svenska glober : Anders Åkerman oc..
380 kr
Stockholm, 1968 ; (Uppsala : A & W) Inbunden, skyddsomslag, 232s. 22x14,5cm, 500g. Illustrerad. Mycket gott skick, några små kantnagg..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordholm, Uno
Kartor från en svunnen tid : ur apotekare Uno No..
280 kr
Lund, 1964 Utställningskatalog, Klammerhft, mjuka pärmar, 51s. 15x21cm, 100g. 199 objekt beskrivs varav 21 är avbildade i svartvita ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordia-ciceronen. (20 dubbelkartblad)
250 kr
Svenska polisens idrotts- och skytteförbund 1968. Brun plastmapp med 20 utvikbara dubbelsidiga kartblad över Norden. Kartblad 9-10 ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sporrong, Ulf & Wennström, Hans-Fredrik (red.)
Sveriges Kartor
150 kr
1990 Sveriges Nationalatlas ISBN 9187760010. Inbunden m. skyddsomslag. 205s. Stort format 34x25,5cm, 1,5kg. Mycket gott skick. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
The tourist guide to Stockholm.
70 kr
Sthlm 1929. Wessman's tourist guide. Eng text. Hft. 116 sidor, (18x12cm), 100g. Illustrerad med foton och kartor. 2 utvikbara kartor..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Blad 97 FALUN. Generalstabens karta över Sverige.
90 kr
uå (Allmänna vägar översedda 1934) Generalstabens litografiska anstalt. (Hopvikt format 25x13cm, 100g.) Mycket gott skick
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 37
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt