Begagnad bok
Tisdag
Keramik från början
75 kr
Ica förlag, svensk övers. 1993. 126 sid. Rikt ill. 4:o-format. Fint origbd. - allt om utrustning, drejning, bygga med plattor etc., g..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Allemans bok om keramik. En praktisk vägledning ..
50 kr
96 s. ill. 1976. Nyskick. -grunderna i krukmakeriteknik
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramik från början.
65 kr
160 sid. ill. 1982. Förlagsband. Stämpel.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramikboken. Dreja, forma för hand, dekorera.
145 kr
178 sid. ill. 1980. Inbunden, nyskick, (oläst).
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramikkens teknik. Med inledende kemi.
90 kr
1958. på danska; med beskrivningar av glasyrer o alla kemiska sammansättningar etc. Häftat ex. Spår av tejpmärke på främre omsl annar..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramikkens teknik.
90 kr
på danska. -allt om recept och blandningar, glasyrer etc. 324 s. ill. 1947. Bra ex. i klotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Härlig är jorden - keramik för nybörjare. Hanfbok
50 kr
96 s. ill. 1980. Förlagsband. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramik. Den europeiska keramiken från medeltide..
75 kr
240 s. ill. 1969. Vackert klotband. omslag, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Majolika från Urbino och andra orter i Italien.
90 kr
232 s. 1981. ill. Fint förlagsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
New Design in Ceramics.
70 kr
118 s. Rikt ill. 1970. Klot. Omsl. Bra sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Brev/dokument/handskrift
Keramik - Sekelskifte till sjuttiotal.
90 kr
1976. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fajans och porslin. Svensk keramik före 1850.
200 kr
164 sid. illustr. 1959. Fint förlagsklotryggsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Porslins-, fajans- och andra keramikmärken.
85 kr
275 sid. 1949. Privatbundet helklotband. namnteckning på titelsidan.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska Slöjdföreningens Tdiskrift. Årg. 1916: 2
90 kr
En keramisk konstnär talar om sitt arbete (Bess Wissler) mm
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Östersjöfajanser.
55 kr
Utst-kat. Nord. Mus. 38 sid. ill. Utan tryckår. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A Potter´s Work
160 kr
Originalupplagan, 1967. Rikt och vackert illustr. med svartvita foton (67 st) och 12 planscher i färg. Fint klotband. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kungörelse
100 kr
1822. "Angående förbud för glasä och porcellaines-förare samt smides-handlare att, i ändamål af dylika warors försäljning, uti landso..
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kungörelse
115 kr
1800. "Angående sättet att förtulla Utländskt Stenporcellaine".
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Old Russian Faience.
225 kr
186 sid. Stor 4:o. Rikt ill. 1973. Pappärm. -hörn och inlaga en aning stukade i ena hörnet, annars bra skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Chinese Potter - A practical History of Chin..
215 kr
277 s. Rikt ill. 2nd ed.Paperback. 1980. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Servisporslin.
90 kr
107 s. 1962. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Serviser från Gustavsberg.
125 kr
119 s. ill. 1985. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A Potter´s Book.
125 kr
Ny uppl. 1976 efter ou. 1940. ill. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Töpferei in Schlesien - Bunzlau und Umgebung.
140 kr
1979. 120 sid. ill. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bayreuther Fayencen. Bestandkatalog.
240 kr
190 s. Rikt illustr. 4:o.-format. Fint förlagsband. Nära nyskick. - "Kataloge der Kunstsammlungen" (Bayreuth)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Arbejder af Jeanne Grut.
90 kr
28 sid. 1964. Fint skick. -keramiker
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Höganäskeramik - konst- och bruksföremål 1832-1..
50 kr
126 s. ill. 1969. Något solkat ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Keramik från början.
115 kr
160 s. ill. 1982. Fint förlagsband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A Handbook of Ceramic Calculations. With many pr..
115 kr
203 sid. Faksimiltryck utan tryckår av originalupplagan 1937. Fint klotband. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Wengers Ltd. Manufactures of Chemicals, Colours ..
150 kr
Price List no. 56. 99 sid. Rikt ill. 1924. Orig.band. med klotrygg. Små nötningar å hörn annars välbevarat ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Töpfern - Schritt fur Schritt.
125 kr
127 sid. illustr. 1980. Förlagsband. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)