Utgiven av Nationalmuseum, Stockholm och Bra Böcker, Höganäs. 1982. 192 s. Inbunden. 30,5x21,5cm. 1200 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En 1 cm lång reva finns vid övre ryggslut. Porto 39 kronor B-post.. läs mer
Cinclus. Första uppl. 1989. 209 s. Häftad. 24x16,5cm. Nyskick. Rikt illustrerad. läs mer
Leon Amiel Publisher, New York. 1975. Opag. 11 s/v och 78 färgplanscher s. Inbunden. Förlagets helklotband. 17,5x16cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Engelsk text.
Leon Amiel Publisher, New York. 1974. Opaginerad s. Inbunden. Förl. helklotband. 17,5x16cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. 88 färgplanscher. Engelsk text.
1860. Zehnter Jahrgang. Innehåller 26 högkvalitativa konstplanscher , även några i färg. Tryckta på tjocka, nästan kartongliknande papper. Pärmen har sprickor vid ryggfalsen.
Målarkonst. Konsthistoria. Nationalmuseum - Nationalmusei utställningskatalog/ 255. 2-3:e reviderade upplagan. 1960. Häftad. 151 s. + 32 planschsidor med utställningsobjekt. Bok i gott skick. Snedläst. Lite kantstött. Fin inlaga.. läs mer
SAK. 1978. 24 opaginerade sidor s. Klammerhäftad. 21x15cm. 50 gram. Mycket gott skick. Illustrerad med 18 svartvita bilder.Info:Textbidrag av Torsten Bergmark,Stig Johansson,Torsten Renqvist. läs mer
Forum. 1999. 72 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Namn på försättsblad.
Gyldendal Norsk Forlag. 1964. 118 s. Pocket. 19x12cm. 120 gram. Gott skick. Språk-Norska. Fotoillustrerad. Lite sned. Namnteckning.
Förlag: L. Curmer,Editeur, Paris 1841. Inbunden 4:o, samtida högblankt klotband. Något blekt rygg & bakre pärmen med diskret fuktfläck. De första 100 sidorna med svag fuktfläck i övre hörnet & några blad med sk ålders/lager fläc.. läs mer
Makadam förlag, 2010. 200 sid. 21,5x26 cm. Vikt: 917 gram. Inbundet pappband. Nära nyskick. Illustrerad.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, 1990. 156 sid. 20x12,5 cm. Vikt: 252 gram. Trådhäftad. Gul fläck efter borttagen prislapp på bakre pärmen. Liten reva i främre pärmen, annars fint skick.
Bukowskis. -24-27 april 1990. ill. i uppl. 1990. 276 s. Häftad. 1000 gram. Mycket gott skick.
| Natur & Kultur | Utg. 2007. Ej o.u. | Förlagsband. | 108 s. | 9789127026889 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relev.. läs mer
Sthlm, 1945. 36 s. Häftad. Mycket lätt nött. Innehåller texterna Blasieholmsleden - tunnel eller bro?, Vad betyder Blasieholmsleden för spårvägs- och busstrafiken?, Cykeltrafiken och Blasieholmsleden och Den föreslagna Blasiehol.. läs mer
Italien, 1999. 450 s. Förlagsband med skyddsomslag i nyskick. Den oerhört ambitiösa katalogen över den stora Malevitjutställningen på Ryska museet i S:t Petersburg som även visades på Milelsgården 1999-2000. Förutom de många ill.. läs mer
Uppsala, 1954. 264 s. Häftad. Omslaget lätt nött men ett bra ex. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Rikt illustrerad studie av hemmen i Stockholm under 1800-talet och deras utformning. läs mer
Sthlm, P. A. Norstedt & söner, 1853. 8:o. Samtida ganska nött hfrbd. Bitvis ngt lagerfläckig. Det gula tryckta omslaget medbundet. Med ett medbundet brev från Eurén daterat Stockholm den 4 februari 1854 ställd till en den icke n.. läs mer
Sthlm, (ca 1924). Folio. 5 s. Fint skick. Originalnotblad vars omslag pryds av en mycket trevlig avbildning av ett av Kungstornen på Kungsgatan i centrala Stockholm. De 60 meter höga tvillingtornen stod färdiga 1924-25 och var d.. läs mer
Ekdotike Athenon S.A. -The Greek Museums. ill. 4:e uppl. 1978. 44 s. Häftad. 31x24,5cm. 300 gram. Gott skick. skrymmande.
W&W. 1979. Inbunden. Gott skick.
Carlsson, 1998. (6)+186 sid. 33,5x24,5 cm. Vikt: 1579 gram. Inbundet linneband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. läs mer
(OBS! Pris inkl. frakt!) Stureförlaget AB, 1979. 324 sid. 30,5x22 cm. Vikt: 2122 gram. Förlagets inbundna dekorerade klotband med skyddsomslag. Något nötta hörn och rygg, annars fint skick. Rikt illustrerad. Numrerad upplaga i 1.. läs mer
Thames & Hudson. 1998. 352 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Allt om Fluus rörelsen inom konste. Mycket spännade. Här rörde sig bla John & Yoko. läs mer
Förlags AB Wiken.. 1982. 142 s. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Regionarkivet 2004 Inb. 152s. Rikt illustrerad i färg. Mycket gott skick* läs mer
207 sid. Rikt illustrerad, 2005. Inbunden, skyddsomslag, fint skick.
Dek.linnebd, 247 s. 1964 Allhems Förlag. Gott skick. Skyddsomslag trasigt tejplagat. Fotoill. i färg och s/v. [Konstteori konsthistoria estetik].
Dek.inb, 63 s. 1951 Bröderna Lagerströms Förlag. Gott skick. Ill. i s/v. [Axel Fridell anteckningar och minnen].
Norstedts. 1966. 26 s. Trådhäftad.Ouppskuren. 22,5x13,5cm. 50 gram. Gott skick. Lindigt "hundöra" på främre omslagets övre del.
