Begagnad bokISBN: 9146135804
Fredag
Härlig är jorden : keramik för nybörjare
119 kr
Wahlström & Widstrand, 1980
Hårda pärmar, trådbunden, 93s. 20x16cm, 274g. Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Mycket gott skick. ISBN ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153402723
Torsdag
Akvarellmålning : material och teknik
119 kr
Ica bokförl., 1978
Hårda pärmar, trådbunden, 63s. 20x15cm,216g. Rikt illustrerad. Gott skick, litet tryckmärke vid ryggen. ISBN 9153..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171003495
Tisdag
Pablo Picasso : [Moderna museet, Stockholm 15/10..
150 kr
Moderna museet, 1988
Inbunden, skyddsomslag, 247s. 29x22cm, 1162g. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick, delvis något ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9153414284
2012-01-18
Ditt kreativa inre : finn dig själv genom att te..
150 kr
Ica, 1993
ft. 111s. 21x15cm, 195g. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Gott skick, bakre pärm har en kantnagg och ett märke efter..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-10
Gardiner och gardinuppsättningar : en kulturhist..
150 kr
Nordiska museet, 1962
Hft. 111s. 21x14cm, 219g. Illustrerad. Gott skick, namnteckning blyertsunderstrykningar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9120048882
Den massproducerade bilden : ur bildindustrialis..
150 kr
1978 AWE/Gebers. Hft. 259s. 21,5x13,5cm, 400g.
Rikt illustrerad. Något nötta pärmar, litet veck på främre
pärm. ISBN 9120048882. Ba..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100383155
Olle Olsson och hans Hagalund
119 kr
1973 Bonniers Pappband 115 sidor, 800g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9100383155. När Olle Olsson avled i juni 1972 var d..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9134402810
Modellteckningens grunder
180 kr
Bonnier, 1983
Inbunden, 46s. 24x17cm, 246g. Illustrerad. Något nötta och något tummade pärmar. ISBN 9134402810.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150210203
Lusten att skapa
150 kr
1990 Bergs. Kartonnage, 144s. 23x23cm, 600g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Om kreativitet, barns skapande, vuxnas roll i barns..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137108018
Måla med Impressionisterna - En inspirerande han..
250 kr
1996 Forum Kartonnage, 160s. 22,5x25cm, 875g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9137108018.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9147021257
Att lära och att pryda. Om efterreformatoriska k..
250 kr
1983 A&W. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. Hft. 320s. 27x20cm, 900g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, tillsk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9188556220
Ett fönster mot Riddarfjärden - Stockholm i ett ..
150 kr
1997 Fingraf. Pappband, 76s. 22x17cm, 315g. Rikt illustrerad av Torsten Brusewitz. Mycket gott skick. ISBN 9188556220.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0071215921
Film Art: An Introduction
380 kr
McGraw-Hill, USA, 2004. 7th edition. Paperback, 532s. 26x22cm, 1118g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text. ISBN 0071215..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9117833523
DJUREN OCH MÄNNISKAN Hur förhållandet mellan dem..
180 kr
1978 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag. 240s. 27,5x22,5cm, 1,2kg. Rikt illustrerad. Gott skick, något kantskadat skyddsomslag. Origin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917486839X
Ådalens poesi i ord och bild
250 kr
Atlantis, 1988
Inbunden, vitt klotband med skyddsomslag, 94s. Sort format: 34x26cm, 1127g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177040406
August Strindberg : Underlandet : [Malmö konstha..
150 kr
Malmö konsthall, [1990]
Klotband med skyddsomslag, 170s. 25x17cm, 670g. Illustrerad. Mycket Gott skick. ISBN 9177040406.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171002634
Sven Ljungberg som bokillustratör
119 kr
Nationalmuseum, 1984
Hft. 63s. 21x18cm, 160g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9171002634.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171002901
Cornelius Loos. Teckningar från en expedition ti..
150 kr
1985 Nationalmuseum N.S. 6. Pappband, 85s. 21x21cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9171002901. Karolinen Loos utförd..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folk Art of Uzbekistan
500 kr
1978 Klotband med skyddsomslag, 236s. 29x21cm, 1,2kg. Rikt illustrerad med vackra färgfotografier av olika typer av konsthantverk. My..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9187340402
Josef Frank : inredning : Millesgården, 17 septe..
280 kr
Millesgården, [1994]
Hft. 72s. 26x21cm, 300g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9187340402. Serie: Millesgårdens utställningskata..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178103592
Josef Frank 100 år : jubileumsutställning hösten..
250 kr
Svenskt tenn, cop. 1985
Klammerhft. 40s. 21x21cm, 146g. Rikt fotoillustrerad i färg och svartvitt. Mycket gott skick, namnteckning. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9171005285
Jenny Nyström Målaren och illustratören
180 kr
1996 Nationalmuseum. Inb. 118s. 26x20cm, 660g. Rikt illustrerad med bilder av omslag till bilderböcker, tidningsomslag och jultidning..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
KONST I SVENSKA HEM Målningar och skulpturer frå..
1800 kr
1942 Bokkonst. 24 häften, a ca 56s. 31,5x25,5cm. Totalvikt ca 10,5kg. Rikt illustrerad med avbildade konstverk. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0914155083
Kindred Spirits: The Eloquence of Function in Am..
280 kr
Mingei International Museum, 1995 Inbunden, skyddsomslag, 166s. 29x22cm, 1,1kg. Rikt färgfotoillustrerad. Mycket gott skick,svaga bly..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0356150240
PAINTING MURALS Images, Ideas and Techniques
280 kr
C)1987 Macdonald Orbis. Inbunden, skyddsomslag, 168s. 26x26cm, 1032g. Rikt illustrerad med bilder av vackra och dekorativa väggmålnin..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0313246491
FILM and the ARTS in SYMBIOSIS - A resource guide
800 kr
(C)1988 Greenwood press. Inbunden, 392s. 24x16x4cm, 890g. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2011-10-13, res..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 912702945X
Paul Gauguin - en konstnärs liv.
220 kr
1996 Natur&Kultur. Inbunden, skyddsomslag, 809s. 23x17x5cm, 1,4kg. Något skadat skyddsomslaget, obetydlig fläck på övre snitt. (Frakt..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177361415
Västerländsk Erotisk Konst
220 kr
(C)1986 Informationsförlaget. Pappband, 176s. Stort format: 28,5x23,5cm, 990g. Rikt illustrerad med erotiska konstverk i färg och sv...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789153432869
Börja måla akvarell : lär dig måla steg för steg
180 kr
Ica, 2009
Inbunden, 121s. 28x23cm, 770g. Rikt färgillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789153432869. I Börja måla akvarell finns al..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folk art of Poland
500 kr
1968 Arkady. Linneband, 478s. Stort format: 31x26x4cm, 2,6kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Engelsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100402834
Svensk konst efter 1945. En konstkritisk essä
119 kr
1977 Bonniers. Inbunden, skyddsomslag, 160s. 25x22cm, 700g. Rikt illustrerad. Gott skick, 2 mindre tejplagade kantrevor i skyddsomsla..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)