Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 352. i kategorin Konst
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Mårten Castenfors
Sveriges konst 1900-talet Del 3. 1970-2000
145 kr
SAK 2000 Inbunden Innehåller bla: : Med avstamp i 1900-talet, En politisk tid, Tre installatörer, Måleri som berättelse, Konsten scha..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ann Christin Johansen
Så målar du blommor
85 kr
Berghs 1998 Inbunden Här visas hur man med pensel och färg på enkelt sätt får olika blommor att växa fram. Med olika slags färg och p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carl Larsson
Åt solsidan
250 kr
Bon. 1917 Inbunden 31 fina helsidesmålningar med text, fjärde upplagan Ca 100 sidor, i lite större format, bandets omslag delvis blek..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jesper Engelstoft ( red)
Lexikon över modern skandinavisk konst
75 kr
R&S 1958 Inbunden Illustrerad med ca 200 färgbilder Ca 240 sidor, boken i gott skick med skyddsomslag som har några nagg och revor
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
John Sundkvist (red)
Paletten 3/99 nr 236
45 kr
Stiftelsen Paletten 1999 Häftad Innehåller bla. Dessa ögon ser på mig av Magnus William-Olsson, Måla av sig själv av Karin Granqvist,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Oto Bihalji-Merin
Francisco Goya Caprichos - Verborgene Wahrheit
145 kr
Belser Verlag Stuttgart 1980 Inbunden Die Motze der Caprichos zeigen Sittenbilder der zeitgenössischen spanischen Gesellschaft: Intri..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stig Johansson ( mfl förord)
Karl Momen
85 kr
1988 Inbunden utställningskatalog, rikt illustrerad i färg Ca 70 sidor, gott skick. Tvåspråkig: tyska och engelska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björn Krestesen
Björn Krestesen Arbeten 1991-94
45 kr
Galleri Bergman 1994 ? Häftad rikt illustrad i färg Ca 30 sidor, i lite större format, gott skick. Tvåspråkig: svenska och engelska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jörg Müller
20 år
135 kr
Carlsen 1973 Kassett lösblad Sju stora bilder - i färg - berättar vad som kan hända och händer med vår miljö idag, Bilderna berättar..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
The Turner Collection in the Clore Gallery
85 kr
The Tate Gallery 1987 Häftad An illustrated Guide Published to celebrate the opening of the Gallery by Her Majesty The Queen 1 April ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Werner Schade
Joseph Beuys Early Drawings
75 kr
"Schirmer's Visual Library 1992 Häftad "" This extensive collection of drawings is a groping attempt to address the anthropos, the hu..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Philip von Schantz
De grafiske metoder
75 kr
Förening for boghaandvaerk Köpenhamn 1969 Inbunden en handbok i grafiskt konst, rikt illustrerad Ca 122 sidor, på danska, gott skick ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wolfgang Knop ( mfl)
Graphische Kunst Heft 37 / 2 Heft 1991
75 kr
" 1991 Häftad Inhalt: Illustrierte Postkarten und Briefe von Künstlern der einstigen DDR mit bekenntnishaften Aussagen zur ""Wende""...
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Xenia Werner ( mfl)
Graphische Kunst Heft 40 / 1 Heft 1993
75 kr
1993 Häftad Inhalt: Xenia Werner: Eine unbekannte russische Graphiksammlung (1925) im Britischen Museum in London. Bruno Müller-Lino..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Friedrich May ( mfl)
Graphische Kunst Heft 23 / 2 Heft 1984
75 kr
1984 Häftad Inhalt: Friedrich W May : Ökonomische Aspekt bei Kunstsammlungen moderner Druckgraphik, illustriert, Rolf Göbler : Das ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Klaus Mayer
Ich stellen meinen Bogen in die Wolken
95 kr
Echter Verlag 2000 Inbunden Di Chagall-Fenster zu St. Stephan in Mainz Band 2 Die flankierenden Mittelfenster, illustriert ( Marc Cha..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Attilio Podestà
La Peinture Hollandaise du XVII.ème Sicle
145 kr
Falmmarion Paris 1961 Inbunden Mycket rikt illustrerad med stora färgbilder av kända konstärer, inklistrade på sidorna. Ca 90 sidor, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
K.G. Hultén ( förord)
Jean Arp
75 kr
Moderna museet 1962 Häftad Jean Arp eller Hans Arp och hans konst, rikt illustrerad. Utställningskatalog nr 24 från Moderna Museet C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eduard Fuchs
Kvinnan i karikatyren - Kvinnan i i svensk karik..
295 kr
Björck & Börjesson 1907 Inbunden Med 367 s/v illustrationer och 50 i färg. I denna bok ingår även Kvinnan i svensk Karikatyr av N Sj..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kai Flor
Kvinnan i fransk konst
95 kr
Gebers 1946 Inbunden Illustrerad Ca 270 sidor, halvfransk band i lite större format, någon mindre fläck, namnnotering, övrigt gott sk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Värmlands konstförening presenterar konstnärsför..
95 kr
Värmlands konstförening 1993 Häftad Här presenteras ca 118 värmländska konstnärer, med några illustrationer per konstnär, om deras u..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arnold och Marc Glimcher
Je suis le cahier Picassos skissböcker
275 kr
Författarförlaget 1987 Häftad Mycket rikt illustrerad från Picassos skissböcker 1905 och fram till 1962. Sex kompletta skissböcker i..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Riitta Konttinen
Konstnärspar
175 kr
Schildts 1991 Inbunden Om Antoinette Råström och Ville Vallgren, Edla Jansson och Nils Jakob Blommér, Anna Glad och Verner Holmberg, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Per Bjurström (mfl)
Arosenius
135 kr
Nat. Mus. 1978 Häftad Om målaren Ivar Arosenius, hans liv och konst. Rikt illustrerad med många fakta kring hans olika konstverk. Mar..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bolten & Bolten Rempt
Rembrandt
125 kr
BB 1978 Inbunden En rikt illustrerad bok om Rembrandts konst och liv Ca 200 sidor, i stort format, med skyddsomslag som har en reva..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Pierre Daix
Picasso
225 kr
Sören Fogtdal 1996 Inbunden Rikt illustrerad med nästan 200 färgbilder av Picassos mest berömda verk, Med en bildförteckning med ytte..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Willetts
Kinesisk konst
350 kr
Forum 1966 Inbunden Från stenålderskeramik till modern arkitektur. Om Kina geografi och äldsta befolkning, Jade och Shang-dynastin, B..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Olle Granath ( mfl red)
Mario Merz
145 kr
Moderna Museet 1983 Häftad Med inledning av Olle Granath och med tre texter av Mari Merz. Rikt illustrerad med konstverk i färg. Utst..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lea Vergine
Andra hälften av avantgardet 1910-40
225 kr
bokomotiv 1981 Inbunden Kvinnliga målare och skulptörer inom de tidiga avantgardistiska rörelserna, rikt illustrerad om bla kubism, v..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kjell Sandved
Konstens värld
145 kr
Björn Wennberg 1985 Inbunden Konstlexikon som sträcker sig från forntid till nutid, från A till Ö, rikt illustrerad Ca 550 sidor, i l..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ulf Linde
Rune Rydelius
125 kr
Carlssons bokförlag 1996 Häftad Om konstnären Rune Rydelius - rikt illustrerad med skulpturer 78 sidor, gott skick. Apoteksbolagets k..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 352
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt