Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 71. i kategorin Konst
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9187050692
Reflexioner. Tänkvärda ord. av SWÄRD, GUNNEL & KJELL
SWÄRD, GUNNEL & KJELL
Reflexioner. Tänkvärda ord.
50 kr
Tryckår 2005, inbunden, nära nyskick, texter, bilder, konstnärsregister, Pedagog Förlaget, 335 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172681225
Ett år i Jenny Nyströms Sverige. Vykortsbilder. av HERRMANNS, RALPH
HERRMANNS, RALPH
Ett år i Jenny Nyströms Sverige. Vykortsbilder.
50 kr
Tryckt 1983, inbunden, fint skick, 305x235 mm, färgbilder, Lindfors, 64 sidor, dekorerat förlagsband, 500 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185998605
Konstrunda i ord och bild.  143 olika konstnärsp.. av LÅNG, HELMER
LÅNG, HELMER
Konstrunda i ord och bild. 143 olika konstnärsp..
50 kr
Tryckår 1998, inbunden, gott skick, 250x175 mm, bilder, Litteraturtjänst/Kulturtjänst, karta. konstnärsförteckning, 157 sidor, 590 gr..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 0750209771
Impressionism.  Art and artist. av MARTON, JUDY
MARTON, JUDY
Impressionism. Art and artist.
100 kr
Tryckt 1995, inbunden, nyskick, engelska, 280 x 225 mm, bilder, index, 48 sidor, dekorerat förlagsband, 450 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9138028948
Allemans bok om måleri. En praktisk vägledning f.. av JOHNSTON, GORDON
JOHNSTON, GORDON
Allemans bok om måleri. En praktisk vägledning f..
23 kr
Tryckt 1976, häftad, bilder, register, 180 gram, 96 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
50 nutida svenska grafiker.  av FOLKET I BILDS KONSTKLUBB
FOLKET I BILDS KONSTKLUBB
50 nutida svenska grafiker.
40 kr
Tryckt 1952, inbunden, gott skick, namnteckning, bilder, 425 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CHAMPION, JEANNE
Suzanne Valadon. Konstnärinna, älskarinna.
50 kr
Tryckt 1992, inbunden, i mycket gott skick, Forum, 301 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JONER, TONE BERGLI
80 nya målningsidéer på Trä, Terrakotta och Meta..
40 kr
Tryckt 2000, inbunden, i mycket gott skick, Richters, 265 x 215 mm, bilder, mönster, 82 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORDMARK, OLLE
Complete course in Oil painting. Four volymes in..
100 kr
Tryckt 1970, inbunden, klotband, i gott skick, ill. på engelska, 218 sidor, omslag med repor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STRÖMBERG, MARTIN
Oskar Bergman. Målare.
23 kr
Tryckt 1976, inbunden, i mycket gott skick, namnteckning, Bonniers, 270 x 240 mm, bilder, 80 sidor, omslag med en liten reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BRUNIUS, TEDDY / REUTERSVÄRD, OSCAR
Samtal om Zorn.
23 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, Bra Böcker, 295 x 225 mm, bilder, 193 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NEUMÜLLER, ANDERS
Vad har du på väggen ? Posters. En bilderbok.
40 kr
Tryckt 1978, häftad, i mycket gott skick, Bra Böcker, 205 x 215 mm, bilder, 208 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FERNÁNDEZ, JUSTINO
Mexican Art. 59 plates in fulll colour.
50 kr
Tryckt 1970, paperback, i gott skick, Hamlyn, 265 x 235 mm, engelska, 59 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SMIDT, CLAUS M
100 malerier på Nivaagaard.
50 kr
Tryckt 1983, häftad, i mycket gott skick, Naavigaards Malerisamling, danska, bilder, register, 128 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HONNEF, KLAUS
Andy Warhol. Konst som kommers.
100 kr
Tryckt 1991, häftad, i nyskick, Benedikt Taschen, 300 x 230 mm, bilder, 95 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HALLGREN, SÖREN / SÖDERBERG, BENGT G
Mellan himmel och helvete. Målningarna i våra m..
70 kr
Tryckt 1970, inbunden, i mycket gott skick, namnstämpel, Rabén & Sjögren, 200 x 250 mm, bilder, 127 sidor, omslag med liten reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ROOSVAL, JOHNNY
Målarinnan Greta Ruuth.
50 kr
Tryckt 1931, häftad, i gott skick, minnesalbum, 300 x 215 mm, 17 planscher, trasigt omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HILL, IAN BARRAS
Impressionism. Painting of the Western World.
100 kr
Tryckt 1980, inbunden, i mycket gott skick, namnstämpel, Gallery Press, 280 x 210 mm, engelska, färgbilder, 72 sidor, dekorerat förla..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HILL, IAN BARRAS
Postimpressionism. Paiting of the Western World.
100 kr
Tryckt 1980, inbunden, i mycket gott skick, namnstämpel, Galley Press, 285 x 210 mm, engelska, färgbilder, 72 sidor, dekorerat förlag..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Textilhistoria i bild.  Vävnader och textilmönst.. av FLEMMING, ERNST
FLEMMING, ERNST
Textilhistoria i bild. Vävnader och textilmönst..
150 kr
Tryckt 1958, inbunden, i gott skick, namnstämpel, Natur och Kultur, 290 x 230 mm, 304 plancher varav 16 i färg,289 sidor, uo. 1600 g..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CONTI, FLAVIO
Stilar i konsten. Romansk konst.
40 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, W&W, bilder, ordförklaringar, 63 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MOULIN, RAOUL-JEAN
Måleriets ursprung. Måleriets världshistoria.
40 kr
Tryckt 1966, inbunden, i gott skick, Edition Rencontre Lausanne, bilder, 208 sidor, omslag. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NOVOUSPENSKY, N.
The Russina Museum - Painting.
40 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, Aurora Art Publishers, bilderbok, 211 sidor, dekorerat pappband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146144757
Porslinsmålning. Med en orientering om keramisk .. av ÖRTENGREN  KERSTIN
ÖRTENGREN KERSTIN
Porslinsmålning. Med en orientering om keramisk ..
23 kr
Tryckt 1983, inbunden, klotband, i fint skick, W&W, bilder, 185 sidor, omslag, 490 gram. (sänkt pris )
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ÖRTENGREN, KERSTIN
Porslinsmålning. Material och teknik.
23 kr
Tryckt 1977, inbunden, i gott skick, ICA bokförlag, bilder, dekorerat förlagsband. (sänkt pris)
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SÖDERGREN, SIGFRID
Dans mot mörk botten. Kongo genom en konstnärs ..
50 kr
Tryckt 1964, inbunden, i gott skick, Forum, bilder, 170 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ARVAS, BIRGITTA / MALMGREN, MARGARETA / MATTSSON..
Katalogen över Morderna Museets samlingar av sve..
70 kr
Tryckt 1976, häftad, i gott skick, Moderna Museet, 210 x 300 mm, rikt ill. 196 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CORNELL, HENRIK
Från Birgitta till Carl Milles. Konsthistoriska..
40 kr
Tryckår saknas, häftad, ouppskuren, i gott skick, Konsthistoriska Sällskapet, bilder, 66 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ASPLUND, KARL
Konst, kännare, köpare.
50 kr
Tryckt 1962, häftad, i gott skick, Bonniers, bilder, 210 sidor,omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MEYERSON, ÅKE
Harald Sallberg. Grafiker.
50 kr
Tryckt 1960, inbunden, klotryggband, i gott skick, Folket i Bilds Förlag, 245 x 190 mm, rikt ill. opaginerad.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BENESCH, OTTO
Edvard Munch.
70 kr
Tryckt 1961, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, 265 x 180 mm, 89 ill. 23 i färg, bibliografi, 141 sidor, slitet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 71
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt