Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 184. i kategorin Konst/Konsthantverk
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
2012-01-27
Dosor Dosor Dosor. 26 december 1990 - 1 april 19..
125 kr
Nationalmusei utställninskatalog nr 538. 1990. Rikt ill., delvis i färg. 198 s. Dekorerat kartonnagebd. Mindre intryckning å främre p..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
[Hemmingsson, Nina] Teleman, Sara.
Nina Hemmingsson. Svenska illustratörer och kons..
50 kr
Orosdi-Back. 2010. Ill., delvis i färg. 128 s. Pocketbok. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Gellerstedt, A. T.] Schiller, Harald.
A. T. Gellerstedt. Diktare och konstnär.
55 kr
Sv. Allm. Konstför. publikation XL. 1931. Ill., delvis i färg. 267 s. Trådhäftad. 4:o. Något nött omslag. De sista ca 45 sidorna någo..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Martin, Elias] Hoppe, Ragnar.
Elias Martin.
55 kr
Sv. Allm. Konstför. publikation XLII. 1933. Ill. 323 s. Trådhäftad. 4:o. Något nött omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schantz, Philip von.
Vad är grafik? En handbok i grafisk konst.
55 kr
Aldus/Bonniers. 1966. Originalutgåva. Rikt ill. 124 s. Pocketbok. Gott/mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Bruegel, Pieter] Romdahl, Axel L.
Pieter Bruegel d.ä.
55 kr
P. A Norstedt & Söner. 1947. 99 s. + planschsid. i sv/v och färg. Trådhäftad. 4:o. Något nött och fläckat skyddsomslag. Namnteckning...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Sten, John] Romdahl, Axel L.
John Sten.
55 kr
Sv. Allm. Konstf. publikation LIX. 1950. Ill., delvis i färg. 211 s. Trådhäftad. 4:o. Omslag med något nötta kanter och ett mindre kl..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Friedländer, Max J.
Landskapet och andra motiv i måleriet.
55 kr
Natur och Kultur. 1951. Översättning Bengt G. Söderberg. Ill. med helsidesplanscher. 272 s. Klotryggsbd [Något gulnad]. Exlibris. Nam..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ekström, Peter.
Bildernas förräderi.
60 kr
Heidruns Förlag. 1993. Ill. 115 s. Trådhäftad. Gott / mycket gott skick. Bil.: studiehandledning av förf. 20 s. Klammerhäftad. Gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schüller, Sepp.
Äkta eller falskt? Förfalskare, experter och kon..
80 kr
Parnass Förlag. 1960. Översättning Ragnhild Hallén. Ill. 210 s. Trådhäftad. Namnteckning. Något nött omslag. Inlaga i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johansson, Jan.
Kyrkogårdens hägn i det medeltida Sverige. Om bo..
80 kr
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien. 1993. Antikvariskt arkiv 76. Ill. 109 s. Trådhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rasmussen, Steen Eiler.
Om at opleve arkitektur.
100 kr
Fotografisk genoptryk 1989. Fonden til udgivelse af arkitekturværker. Arkitektskolen i Aarhus. Första danska utgåva kom 1957. Ill. 24..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Schweicher, Curt.
Mästerverk i holländskt måleri.
65 kr
Bernces. [1960]. Rikt färgill. 92 s. Klotbd. Något skeva pärmar. Exlibris. Namnteckning å titelbladet. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sergel / Martin / Ehrensvärd. Svenska mästarteck..
65 kr
Ehlins. 1955. Ill., monterade kolorerade planscher. 176 s. Klotryggsbd. Färgat övre snitt. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Desprez] Wollin, Nils G.
Desprez i Sverige. Louis Jean Desprez´ verksamhe..
75 kr
Sveriges Allmänna Konstförenings publikationer XLV. 1936. Ill., delvis i färg. 352 s. Trådhäftad. 4:o. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Borelius, Aron.
Konstens historia i Sverige. Fornåldrarna och de..
70 kr
C W K Gleerup. Skåunska [sic!] Centraltryckeriet, Lund. 1943-1950. Ill. 512 + 183 s. Trådhäftad. 4:o. Kludd å främre omslag. Exlibris..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Tessin, Nicodemus d.y.] Josephson, Ragnar.
Tessin. Nicodemus Tessin d.y. Tiden - Mannen - V..
140 kr
Sveriges Allmänna Konstförenings publikation XXXVIII-XXXIX. 1930-1931. 230 + 266 s. 2 trådhäftade vol. 4:o. Vikmärke å främre omslag ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Romdahl, Axel L.
Nordeuropeisk bildkonst under 14- och 1500-talen.
85 kr
Bonniers allmänna konsthistoria utgiven av Erik Blomberg. Albert Bonnier. 1926. Ill. 251 s. Trådhäftad. 4:o. Något nött och gulnat om..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Albertus Pictor] Lundberg, Erik.
Albertus Pictor.
75 kr
Sveriges allmänna konstförenings publikationer LXX. 1961. Foto Erik Lundberg. Rikt ill., delvis i färg. 262 a. Klotbd. Främre omslag...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Monet i Norge. Utstilling i forbindelse med hund..
200 kr
Ill., delvis i färg. 215 s. 4:o. Dekorerat kartonnagebd i mycket gott skick. Inlagan i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Situationister i konsten. Carl Magnus, Jörgen Na..
475 kr
Edition Bauhaus Situationiste Sweden. 1966. Rikt ill., collage m.m. Opaginerad. Limhäftad. Omslag något gulnat. Dedikation till namng..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Josephson, Ragnar.
Barocken.
65 kr
Bonniers allmänna konsthistoria under redaktion av Axel L. Romdahl. Albert Bonnier. 1948. Ill. 532 s. Halvlinnebd. Färgat övre snitt...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Nordberg, Olle] Lidman, Hans.
Olle Nordberg. En nordisk faun.
80 kr
Foto KW Gullers. Galerie Sjödell, Linköping. 1974. Rikt ill., delvis i färg. 152 s. Dekorerat klotbd. Skyddsomslag [något gulnat]. 4:..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cornell, Henrik - Wallin, Sigurd.
Tierpskolans målare.
80 kr
Albert Bonnier. 1965. Rikt ill. med foton, delvis i färg, och teckningar. 67 s. + 100 planschsid. Trådhäftad. 4:o. Nött skyddsomslag...
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Magnus, Carl.
Trappor 1968-71.
110 kr
Edition buus. [1971]. Ill. Opaginerad. Limhäftad. Tvär. Liten skada [2 mm] å bakre omslagets övre kant. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Knuttel, G.
Nederlänskt måleri. Från van Eyck till van Gogh.
100 kr
Förord Axel Sjöblom. Natur och Kultur. 1946. Översättning Gunilla Rinman. Rikt ill., delvis i färg. 533 s. 4:o. Klotbd. Färgat övre s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Utställningen af äldre kyrklig konst i Hernösand..
150 kr
Bröderna Lagerströms Förlag. 1914. 135 figurer [foton]. XVI + 186 s. Trådhäftad. 4:o. 750 numrerade ex. [detta = nr 476]. Något nött ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Nash, Jørgen]
Drakabygget. 4 - 5. tidskrift för konst mot atom..
300 kr
Utgiven av Bauhaus Situationiste, Sverige - Norge - Danmark - Finland. Red. och ansvarig utgivare Jörgen Nash. I redaktionen Hardy St..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lexikon för konst. Bildkonst Arkitektur Konsthan..
175 kr
AB Nordiska Uppslagsböcker. 1957-1960. Rikt ill., delvis i färg. 1797 s. 3 skinnryggsbd. Övre guldsnitt. 4:o. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sarajevo Légende(s).
65 kr
Foto Maryvonne Arnaud. A proposition by Philippe Mouillon. Texter av 11 personer, huvudsakligen från Balkan. Texter på franska, engel..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lodola, Paula.
Musei italiani de scoprire.
150 kr
Grafica & Arte. Cop. 2004. Inledande textkapitel på italienska och engelska ["Discoveing Italy´s lesser-known museums"]. 216 s. [vara..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 184
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt