Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Carl Hellmor
Tipsa dina vänner:
Böcker
Ämnen
Sökresultat: 1-30 av 68. i kategorin Krig, Vapen
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
McNab, Andy
Bravo Två Noll. Den sanna berättelsen om en komm..
85 kr
362 sid. + ill. 2004. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McNab, Andy.
Attack! Mitt liv som kommandosoldat.
60 kr
380 sid. ill. 1997. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McNab, Andy
Bravo Two Zero. The True Story of an SAS Patrol ..
75 kr
374 sid. illustr. 1993. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McNab, Andy
Bravo Två Noll. Den sanna berättelsen om en komm..
75 kr
363 s. 1997. Förlagsband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ryan, Mike, Mann, Christer, Stilwell, Alexander.,
Specialförband från hela världen. Taktik, histor..
90 kr
256 sid. ill. 2006. Inbunden, nyskick. - Militärhistoriskt bibliotek.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Prestwich, Michael.,
Armies and Warfare in the Middle Ages. The Engli..
100 kr
394 s. ill. 1996. Klotbd. Omsl., nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hersh, S.,
På given order. Från 11 september till Abu Ghrai..
60 kr
2005. 437 sid. Fint origbd. Omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Waite, Terry.
Gisslan.
45 kr
357 sid. 1993. Inb. Omsl. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Smedberg, M.,
Om stridens grunder. Från Waterloo till kryssnin..
85 kr
1994. 254 s. ill. 4:o. Inbunden, omslag, smärre fläck å omsl samt försättsblad, i övrigt dock gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McNab, Andy.,
Attack! Mitt liv som kommandosoldat.
95 kr
385 sid. 2004. Inbunden, omslag, nyskick. -förf också till Bravo Två Noll -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Plaster, John L.,
The Secret Wars of America´s Commandos in Vietna..
85 kr
367 sid. 1997. Fint klotband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Roy, Juels.,
Det gröna infernot - Slaget om Dien Bien Phu.
85 kr
405 s. 1964. Fint halvklotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åberg, Alf.,
Kampen om Skåne under försvenskningstiden.
115 kr
191 sid. illustr. 1995. Fint klotband. Omslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Forsgård, Nils Erik.,
September 1808.
115 kr
233 sid. ill. 2009. Fint klotbd. Omsl. -Österbotten
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilkinson-Latham, R & Chr., - Cassin-Scott, J. (..
Cavalry Uniforms including other mounted Troops ..
115 kr
96 planscher i förg samt ingående beskrivande text. 1969. Fint klotband. Omslag. Mkt fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kongl. Maj.t
Kungörelse
90 kr
1796. -"Förändring i titulatur till...Stor-amiralsembeten för Örlogsflottan...."
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kongl. Krigsvetenskapsakademiens Handlingar 1884.
125 kr
Ca. 1500 sid. Ymnigt tryfferad med kartor etc. Fint orig.halvklotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Henriksen, H.P.,
Feltliv. Nogle erindringer og breve fra krigen i..
85 kr
1963. 194 sid. Fint skick. Kassett.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Travers, Susan.,
Ensam kvinna i Främlingslegionen.
115 kr
280 sid. ill. 2000. Klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Travers, Susan.,
Ensam kvinna i främlingslegionen. En sann histor..
125 kr
2000. 280 sid. Fint förlagsband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johnson / Lucas.,
Courage in the Skies - Great Air Battles from th..
80 kr
208 s. ill. 1992. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ryan, Chris.,
Den ende som kom undan.
65 kr
257 sid. 1997. Fint klotbd. Omsl.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bennett, Bradbury, DeVries, Dickie, Jestice
Fighting Techniques of the Medieval World AD 500..
215 kr
253 sid. Rikt illustr. 2005. 4:o-format. Förlagsband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Higginson, Th. W.,
Livet vid ett svart regemente under det nordamer..
115 kr
248 sid. 1999. Klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anglim / Jestice, Rice, Rush, mfl.,
Slagfältet under Antiken.
125 kr
Utg.av Historiska Media. Sv. övers. 2002. 254 sid. Rikt illustr. Fint förlagsband. Skyddsomslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stjernswärd, Hodder.,
Balaklavasyndromet.
115 kr
168 s. 2001. Förlagsband. Nyskick. - tre krigsskådeplatser med den samma taktiken som vid Balaklava under Krimkriget. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Roberts, Shawn - Williams, Jody.,
After the Guns Fall Silent: The Enduring Lwgacy ..
90 kr
554 sid. 1995. Något snedläst.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Flintham, V.,
Aircraft in British Military Service - British S..
80 kr
333 sid. illustr. 1998. Klotband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilkinson, Peter.,
Granater över Arnhem.
60 kr
227 sid. illustr. 2003. Förlagsband. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ros, M.,
Night of Fire - The Black Napoleon and the Battl..
85 kr
224 sid. 1994. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Haythorntwaite, Ph. J.,
Australian specialists Troops of the Napoleonic ..
80 kr
49 sid. Färgplanscher. 1990. - Men-at-arms-series-
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 68
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt