Begagnad bokISBN: 9158203400
Igår 13:51
MINAN en kriminalreporters minnen
119 kr
1981 A&K. Inbunden, skyddsomslag, 21x14cm, 475g. Fotoillustrerad. Gott skick, skyddsomslagetär kantnött. ISBN 9158203400. I Curt Falk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-30
Ta Fast Boven. Boven 1758 Nilsson gick över 20 m..
220 kr
2001 3:e omarbetade och utökade upplagan. Hft. 303s. 21x15cm, 485g. Mycket gott skick. Författaren Per-Olof Nilsson skrev en bok om s..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
KRIMINALFALL FRÅN KONTINENTEN. Förbrytarnas över..
150 kr
1957 Bernces. Halvklotband, röd rygg i skinnimitation. 342s. 24x16x4cm, 1060g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
KRIMINALFALL FRÅN AMERIKA. Förbrytarnas övermän.
150 kr
1958 Bernces. Halvklotband, röd rygg i skinnimitation. 318s. 24x16x4cm, 1,1kg. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nordisk Kriminalkrönika 2000
150 kr
Inbunden, 27,5x20,5x3,5cm, 1,5kg. Illustrerad. Mycket fint skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2011-11-25, reservation fö..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brottets krönika. Ur kriminalpolisens annaler
150 kr
1955 Medens. Halvfranskt band med rött skinn och dekorerade pärmat. 628 sidor. (26x20cm, 1984g.) Rikt illustrerad. Mycket gott skick,..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Spionage och sabotage i Sverige
180 kr
1954. Halvfranskt band med rött skinn och dekorerade pärmar. 443s. 26,5x20cm, 1330g. Fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmkan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9118934625
Utan omsvep : ett liv i maktens centrum
150 kr
Norstedt, 1990
Inbunden, skyddsomslag, 479s. 24x16x4cm, 1020g. Fotoillustrerad. Gott skick, något kantnött skyddsomslag. ISBN 911893..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917588206X
Änglarna i Åmsele
250 kr
DN, 1998
Inbunden, skyddsomslag, 247s. 24x17cm, 625g. Gott skick, något nött skyddsomslag. ISBN 917588206X. Tidigt en vacker sommarm..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9173246611
Ohörda rop : historien om Mary Bell
150 kr
Ordfront, 1999 Förlagsband med skyddsomslag, 359s. 22x15x3cm, 700g. Mycket fint skick. Originaltitel: Cries unheard. ISBN 9173246611...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9175864959
Petter Stenberg 1821-1906. Halländsk falskmyntar..
180 kr
1999 Settern. Inb. 176s. 600g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9175864959. Innehåll: Petter Stenbergs ursprung och tidiga år (-1..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rättegångar som skakat världen
150 kr
1961 R&S. Klotband med skyddsomslag, 299s. 640g. Kantnött och något tummat skyddsomslag, något snedläst.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna..
180 kr
1960 Medens. Rött halvfranskt band med gulddekorerad rygg. 628 sidor. Stort format (26x19,5x4,5cm, 1850g.) Rikt illustrerad med svart..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna..
180 kr
1960 Medens. Rött halvfranskt band med gulddekorerad rygg. 628 sidor. Stort format (26x19,5x4,5cm, 1890g.) Rikt illustrerad med svart..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ta Fast Boven. Boven 1758 Nilsson gick över 20 m..
250 kr
2001 3:e omarbetade och utökade upplagan Hft. 303s. 21x15cm, 550g. Gott skick. Författaren Per-Olof Nilsson skrev en bok om samhället..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9173246611
Ohörda rop : historien om Mary Bell
150 kr
Ordfront, 1999 Förlagsband med skyddsomslag, 359s. 22x15x3cm, 700g. Mycket gott skick. Originaltitel: Cries unheard. ISBN 9173246611...
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nordisk Kriminalkrönika 1994
150 kr
Inbunden, Linnepärmar, röd rygg. 463s. 27,5x20,5x3,5cm, 1,6kg. Illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, id..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bokISBN: 9188930645
Annika Larsdotter, barnamörderska : kön, makt oc..
129 kr
Historiska media, 2004 Hårda pärmar, limbunden, 254s. 22x14cm, 350g. NYSKICK. ISBN 9188930645. Annika Larsdotter avrättades 1765, 18 ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Scotland Yard
129 kr
1957 Forum. Pappband med skyddsomslag, 229 sidor. (22x15cm, 500g.) Ill. med 10 fotografier, 8 teckningar samt 1 karta. Svensk text. G..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 918930912X
Höjd över varje misstanke : Alcalá-affären sedd ..
380 kr
Lärbro : Haimdagars förl., 2001 Mjuka pärmar, trådbunden, 231s. 24x17cm, 500g. Sparsamt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 91893091..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rättegångar som skakat världen : en antologi - v..
129 kr
Rabén & Sjögren, 1961 Hft. 298s. 550g. Illustrerad. Bakre pärm är något missfärgar, boken är ej uppskuren, liten ryggfläck.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 8299568846
En får göre så gôtt en kan - En får göre så gött..
380 kr
Moscus, 2003 Limbunden, mjuka pärmar, 278s. 24x17cm, 600g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 8299568846. Baksidestext: Åke Sto..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tack för sist, rättvisa
129 kr
Arbetarkulturs förlag. 1945 . 169 s. Inbunden, vackert halvklotband med ryggdekor i guld.. 19x13cm. 250 gram. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Himmel och helvete : mord i Knutby
129 kr
Bokförlaget DN, 2004. Inbunden, skyddsomslag, 278s. 650g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9175886634 Baksidestext: Det här är be..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mordets verkliga ansikte : en kriminalkommissari..
129 kr
Bonnier, 1971 Trådbunden, mjuka pärmar, 227s. 500g. Illustrerad. Gott skick, ngt tummade och nötta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Luffaren Svarta Hästen och det hemska rånmordet ..
89 kr
Wahlström & Widstrand, 1977 Inbunden, skyddsomslag, 195s. 400g. Illustrerad. Gott skick, ytligt nött skyddsomslag. ISBN 9146127941 Ba..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dödscell i Dallas : oskyldig till polismord, 13 ..
180 kr
Bonnier fakta, 1991 Inbunden, skyddsomslag, 366s. 800g. Mycket gott skick. ISBN 9134512101
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lasermannen : en berättelse om Sverige
89 kr
Ordfront, 2002 Inbunden, skyddsomslag, 406s. 22x15cm, 650g. Gott skick, liten ägaretikett. ISBN: 9173248738
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mordet på Anna Lindh : en polisutredning
89 kr
Bonnier fakta, 2006 Pocket 196s. 150g. Gott skick. ISBN: 9185015784
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tärningarnas dom
180 kr
Boo hembygdsförening. 1994 Limhft, mjuka pärmar, 238s. 400g. Mycket gott skick, övermålad namnteckning på försättsbladet. Baksidestex..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Detectives: Crime and Detection in Fact and ..
220 kr
Lippincott Company 1978. Paperback, 191 pages. 28x22cm, 650g. Illustr. Good condition. ISBN: 0397012527
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)