Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 48. i kategorin Kriminologi
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9158203400
Igår 13:51
MINAN en kriminalreporters minnen av Falkenstam, Curt, 1918-1994
Falkenstam, Curt, 1918-1994
MINAN en kriminalreporters minnen
119 kr
1981 A&K. Inbunden, skyddsomslag, 21x14cm, 475g. Fotoillustrerad. Gott skick, skyddsomslagetär kantnött. ISBN 9158203400. I Curt Falk..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
LjudbokISBN: 9789173135016
Svensk maffia ( CD-Bok Ljudbok Talbok ) av Wierup, Lasse & Larsson, Matti
Wierup, Lasse & Larsson, Matti
Svensk maffia ( CD-Bok Ljudbok Talbok )
129 kr
Norstedts audio, 2008 Låda med 14 st CD-skivor. Speltid: 17 timmar. 325g. Uppläsare: Tomas Bolme. Mycket gott skick. ISBN 97891731350..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KRIMINALFALL FRÅN KONTINENTEN. Förbrytarnas över..
KRIMINALFALL FRÅN KONTINENTEN. Förbrytarnas över..
150 kr
1957 Bernces. Halvklotband, röd rygg i skinnimitation. 342s. 24x16x4cm, 1060g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KRIMINALFALL FRÅN AMERIKA. Förbrytarnas övermän.
KRIMINALFALL FRÅN AMERIKA. Förbrytarnas övermän.
150 kr
1958 Bernces. Halvklotband, röd rygg i skinnimitation. 318s. 24x16x4cm, 1,1kg. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Spionage och sabotage i Sverige av Meurling, Per
Meurling, Per
Spionage och sabotage i Sverige
180 kr
1954. Halvfranskt band med rött skinn och dekorerade pärmar. 443s. 26,5x20cm, 1330g. Fotoillustrerad. Gott skick, något nötta pärmkan..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9171181873
LITEN SINNESUNDERSÖKNING. En psykologisk och kri.. av Lidberg, Lars
Lidberg, Lars
LITEN SINNESUNDERSÖKNING. En psykologisk och kri..
220 kr
1974 Proprius. Hft. 198s. 320g. Gott skick. Namnteckning på främre pärm och på titelbladet, limrest efter borttagen prislapp på bakre..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129577357
Huddingegruppen : norra Europas främsta narkotik.. av Claesson, Gösta
Claesson, Gösta
Huddingegruppen : norra Europas främsta narkotik..
500 kr
Rabén & Sjögren, 1986 Inbunden, skyddsomslag, 257s. 22x15cm, 490g. Gulnat och kantnött skyddsomslag. ISBN 9129577357. Baksidestext: ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rättegångar som skakat världen av Villius, Hans
Villius, Hans
Rättegångar som skakat världen
150 kr
1961 R&S. Klotband med skyddsomslag, 299s. 640g. Kantnött och något tummat skyddsomslag, något snedläst.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handbuch der banknoten und munzen Europas. Sonde.. av Adler, Hans
Adler, Hans
Handbuch der banknoten und munzen Europas. Sonde..
2500 kr
1937 Wien. Internationalen Kriminalpoizeilichen Kommission. Gulddekorerat mörkt klotband, 859 sidor. (26x20x5cm, 2.6kg.) Rikt illustr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kriminalitet som ungdomsfenomen av Hauge, Ragnar
Hauge, Ragnar
Kriminalitet som ungdomsfenomen
139 kr
1971 Aldus. Limhft. Pocketformat. 185 sidor, 166g. Gott skick, något nötta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151831740
Hata din nästa såsom sig själv. En bok om hur ma.. av Jacobsson, Ingrid. (Red.)
Jacobsson, Ingrid. (Red.)
Hata din nästa såsom sig själv. En bok om hur ma..
280 kr
1996 Raben Prisma. Hft. 169 sidor. 224g. Mycket gott skick. ISBN 9151831740. Baksidestext: En procent av ungdomar under 26 år svarar ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna.. av Bernhardsson, Carl Olof
Bernhardsson, Carl Olof
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna..
180 kr
1960 Medens. Rött halvfranskt band med gulddekorerad rygg. 628 sidor. Stort format (26x19,5x4,5cm, 1850g.) Rikt illustrerad med svart..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna.. av Bernhardsson, Carl Olof
Bernhardsson, Carl Olof
Brottets krönika Del 1. Ur kriminalpolisens anna..
180 kr
1960 Medens. Rött halvfranskt band med gulddekorerad rygg. 628 sidor. Stort format (26x19,5x4,5cm, 1890g.) Rikt illustrerad med svart..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Identifieringslärans grunder. av Eriksson, Sven Arne & Rispling, Olle
Eriksson, Sven Arne & Rispling, Olle
Identifieringslärans grunder.
180 kr
1966 Sthlm Lärobok för statens polisskola. Dek. klotband, 196 sidor. (21,5x15cm, 350g.) Rikt illustrerad. Gott skick. Om bl.a. Signal..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordisk Kriminalkrönika 1994
Nordisk Kriminalkrönika 1994
150 kr
Inbunden, Linnepärmar, röd rygg. 463s. 27,5x20,5x3,5cm, 1,6kg. Illustrerad. Mycket gott skick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, id..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Scotland Yard av Scott, Harold Sir (Chef för Londonpolisen 1943 -..
Scott, Harold Sir (Chef för Londonpolisen 1943 -..
Scotland Yard
129 kr
1957 Forum. Pappband med skyddsomslag, 229 sidor. (22x15cm, 500g.) Ill. med 10 fotografier, 8 teckningar samt 1 karta. Svensk text. G..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187722194
Trots allt möjligt : rädda barnen - bekämpa krim.. av Grünewald, AnnBritt
Grünewald, AnnBritt
Trots allt möjligt : rädda barnen - bekämpa krim..
150 kr
Futurum, 1998 Hårda pärmar, limbunden, 149s. 300g. Mycket gott skick. ISBN 9187722194. AnnBritt Grünewald vet vad hon talar om efter ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789185377572
Sanna historier om rymningar  av Dowswell, Paul
Dowswell, Paul
Sanna historier om rymningar
139 kr
Historiska media, 2007 Hårda pärmar, limbunden, 142s. 250g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9789185377572. Gevärspipor, murar, t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rättegångar som skakat världen : en antologi - v.. av Villius, Hans &
Villius, Hans &
Rättegångar som skakat världen : en antologi - v..
129 kr
Rabén & Sjögren, 1961 Hft. 298s. 550g. Illustrerad. Bakre pärm är något missfärgar, boken är ej uppskuren, liten ryggfläck.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Identifieringslärans grunder + 2 bilagor: Ninhyd.. av Eriksson, Sven Arne & Rispling, Olle
Eriksson, Sven Arne & Rispling, Olle
Identifieringslärans grunder + 2 bilagor: Ninhyd..
150 kr
1962 Dek. klotband, 196 sidor. (21,5x15cm, 350g.) Rikt illustrerad. Gott skick, namnteckning. Om bl.a. Signalementslära. Fingeravtr..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Scott, Harold Richard & Pearce, A. Philippa
Vad sker på Scotland Yard?
59 kr
Natur & Kultur. 1965. 137 s. Inbunden, skyddsomslag. 20x13cm. 250 gram. Gott skick. skyddsomslaget kantnaggat och ngt tummat..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karlson, William
Stadsvakt och poliskår i Lund
150 kr
Lund : Fören., 1950 Trådbunden, mjuka pärmar, 204s. 28x21cm, 650g. Illustrerad. Gott skick, exlibris, tillskrift från författaren, ng..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ekbom, Thomas & Engström, Gunnar & Göransson, Bi..
Brott, straff och kriminalvård
129 kr
Natur och kultur, 1992 Hårda pärmar, trådbunden, 332s. 650g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9127030679
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johanson, Kjell E
Handbok i brottsförebyggande arbete
129 kr
Carlsson, 1992 Mjuka pärmar, limbunden, 148s. 200g. Gott skick. ISBN 9177985575
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Larsson, Gösta W. & Lindeberg, Jackie
Mordets verkliga ansikte : en kriminalkommissari..
129 kr
Bonnier, 1971 Trådbunden, mjuka pärmar, 227s. 500g. Illustrerad. Gott skick, ngt tummade och nötta pärmar.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Goldstein, Herman
Problem-oriented policing ( Problemoriented pol..
380 kr
New York : McGraw-Hill, (c)1990 Limbunden, mjuka pärmar, 206s. 350g. Mycket gott skick. Anmärkning: Includes bibliographical referenc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sundevall, Dick
Det farliga Sverige
180 kr
Fischer, 1995 Limbunden, mjuka pärmar, 295s. 550g. Mycket gott skick. ISBN: 9170547742
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordin, Sten
Aniarabarnen : om droger, våld och kriminalitet ..
180 kr
Larson, 1996 Inbunden, 243s. 550g. I skick som ny. ISBN: 9151403099
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Webster, Maud
Maffians värld : historien om Cosa Nostra
150 kr
Historiska media, 2004 Pappband, 215s. 400g. Illustrerad. Mycket fint skick. ISBN: 9185057363
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anttila, Inkeri & Törnudd, Patrik
Kriminologi i kriminalpolitiskt perspektiv : en ..
220 kr
Stockholm, 1982 (C)1973 Norstedts, hft. 217s. 350g. Gott skick, ngt nötta pärmar och rygg. ISBN: 9117370019
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Leer-Salvesen, Paul
Att döda : samtal kring skuld och straff
380 kr
Rabén & Sjögren, 1990 Inbunden, 243s. 350g. Mycket fint skick. originaltitel: Etter drapet (norska). ISBN: 9129593522
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 48
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt