Begagnad bokISBN: 9170030529
2012-01-24
DIVORNA eller DE STORA ELEFANTERNAS CIRKUS
119 kr
1989 Info-bok. Inbunden, skyddsomslag, 256s. 21x13cm, 465g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick. Behandlar Mata Hari, Picasso, Ga..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0745315496
2012-01-10
Critique of exotica : music, politics, and the c..
250 kr
London : Pluto Press, 2000. Paperback, 261s. 21x13cm, 418g. Gott skick, liten skada på främre pärm. Engelsk text. ISBN 0745315496. In..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9155031641
Profetens folk : stat, samhälle och kultur i isl..
150 kr
Tiden, 1993 Inbunden, skyddsomslag, 418s. 22x15x3,5cm, 790g. Illustrerad. Gott skick, något kantnött skyddsomslag. ISBN 9155031641.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178446244
Teater i Sverige
150 kr
Gidlund, 2004
Hft. 330s. 22x15cm, 575g. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9178446244.
Från bronsåldersceremonier till Gryne..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177983092
EN NAGEL I ÖGAT Om Teaterns nödvändighet.
119 kr
1990 Carlssons. Pappband, 130s. 21x13cm, 236g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9177983092.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Myggans Nöjeslexikon Del 5
89 kr
1990 Bra Böcker. Rött konstskinnband, 1,2kg. Rikt illustrerad. Nyskick. (Fraktkostnad 39kr, B-post inrikes, idag 2011-10-16, reservat..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med Fru Tha..
280 kr
1972 Bonniers ou. Rött klotband med skyddsomslag, 255s. 22x15cm, 640g. Rikt fotoillustrerad. Kantnött skyddsomslaget, märke efter bor..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9100381586
Edvin Adolphson berättar om sitt liv med fru Tha..
119 kr
1972 Bonners. Inbunden, skyddsomslag, 255s. 22x14,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Mycket gott skick, något kantnött skyddsomslag. IS..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186434195
Käket & Moralen. Teatersällskapet Proteus/Mercur..
180 kr
1997 Stockholms universitet. Hft. 279s. 24x17cm, 600g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9186434195. Den franske sociologen Pierre..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det romantiska 20-talet
119 kr
1963 Norstedts. Inbunden, skyddsomslag, 159s. 28,5x21cm, 800g. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget har några kantrevor och tejpmärke..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska musikperspektiv : minnesskrift vid Kungl..
129 kr
1971 Nordiska musikförlaget Hft. 639s. 24x16x5cm, 1,6kg. Rikt illustrerad. Gott skick. Innehåller bl. a. en förteckning över Kungl. ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Garbo
119 kr
1955 Bonniers. Inb. sk.omsl. 273s. 19x13cm, 371g. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget är kantnött.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178431255
Gycklarens Teater. Fyra skådespel med inledning ..
180 kr
1997 Arena. ISBN: 9178431255. Hårda pärmar, 156s. 510g. Illustrerad. Mycket gott skick. Baksidestext: Dario Fos och Franca Rames teat..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9151836238
Finrummet Och Lekstugan. Kultur- och Underhålln..
220 kr
1999 Prisma. Inbunden, skyddsomslag, 400s. (25x18x3,5cm, 1,3kg.) Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9151836238
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Universitetet i Dorpat under svenska tiden : Gus..
380 kr
Almqvist & Wiksell, 1932
Hft. 200s, 16 planschblad. 24x16cm, 465g. Illustrerad. Delvis gulnade pärmar och rygg, stämplad recensionse..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9178431336
När Luther kom till Bryssel : Sveriges första år..
250 kr
Arena, 1999
Hft. 248s. 21x14cm, 380g. Gott skick, något nötta pärmar. ISBN 9178431336.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136014109
Svensk Amatörteaterhistoria 1865 - 1978
119 kr
1979 LT. Inbunden, skyddsomslag, 279s. 700g. Illustrerad. Gott skick, en aning buckligt skyddsomslag. ISBN 9136014109.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9186476130
Möt Indien - Indienfestivalen Kulturhuset, 29 au..
280 kr
1987 Kulturhuset. Hft. 336s. 28,5x21cm, 1,1kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9186476130
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
ROCOCO I-II. Franskt samhällsliv och fransk kult..
280 kr
1920. Lars Hökerbergs förlag, Två delar sammanbundna i ett halvfranskt band, 569s. 26x19,5x6cm, 2,5kg. Illustrerad med 16 färgplansc..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SVENSKA KULTURBILDER I-XII, [och] Ny följd I-XII..
1200 kr
Skoglunds. 1935-38. 24 delar i 12 halvfranska band med ryggdekorationer och övre guldsnitt. Totalt ca. 4000s. 27x19 cm. 14 kg. Rikt i..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Myggans nöjeslexikon 14 delar, komplett
1500 kr
Bra Böcker. Inbundna. Rikt illustrerade. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska Folket genom Tiderna. Vårt lands kulturh..
500 kr
1938 - 1940. Allhems 13 Vinröda halvfranska band, ca 5000 sidor. (25x19x4cm, tot.vikt ca 20kg.) Rikt illustrerade, delvis i färg., Go..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dramats Teknik. Vägledning för författaren, teat..
180 kr
1949 Natur&Kultur Klotband, 288 sidor. (23x16,5cm, 600g.) Gott skick, blyertsunderstrykningar, blyertsanteckningar, hundöron, något t..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137056131
Sju decennier. Svensk teater under 1900-talet
129 kr
1974 Forum NVH-serien. Pappband, 212 sidor. (19x12,5cm, 350g.) Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 9137056131
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 1874879079
Rediscovery of the ordinary. Essays on South Afr..
280 kr
1991 Congress of South African Writers. Hft. 160 sidor. 21x13cm, 177g. Gott skick. Engelsk text. ISBN 1874879079. This book offers th..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177988345
Ett rum till vänster
139 kr
1995 (C)1994. Hft. 304 sidor, 429g. Illustrerad. Gott skick, obetydlig fläck på mitt snitt. Samlingsverk som behandlar bl.a. konst, k..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0156309203
Sergei Eisenstein, Film Form. Essays in Film His..
220 kr
uå 1949, [1977]
Harvest/HBJ Paperback, 279 sidor. (20x13.5cm, 328g.) Illustrerad. Gott skick, några färgöverstrykningar. ISBN: 0156..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9172039094
Dramat, dramatikerna och verkligheten. Antecknin..
220 kr
2000 Carlssons. Förlagsband, 319 sidor. (23x16cm, 600g.) Illustrerad. Gott skick, bakre pärms insida skadad, pappersförlust. ISBN 917..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ernst Rolf
139 kr
1968 Bonniers. Grönt klotband, 398 sidor. (23,5x16,5x4cm, 1,1kg.) Rikt illustrerad. Gott skick, saknar skyddsomslag, liten kantskada ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En fortsättning : Stockholms stadsteater 1990 - ..
150 kr
2000 Sthlms stadsteater. Limhft. 120s. 22x20cm, 400g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 917031022X
Teatern i centrum : en bok om Stockholms stadste..
180 kr
1990 Komm. för Stockholmsforskning : Atlantis. Pappband, 266s. 23x25cm, 1,1kg. Rikt illustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick, nå..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)