Begagnad bok
Ord och bild
125 kr
Illustrerad månadstidskrift inbunden Ca 670 sidor, fint inbudet band med guldtryck i front och i rygg. Olika årgångar finns i lager f..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gwens bok för hemmet
125 kr
Ljus 1909 Inbunden Innhåller bla: Hemmets inredning, hemmets skötsel och ekonomi , våra kläder, personlig vård, mm. Några illustratio..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska krönikan Vår kulturhistoria
145 kr
Form 1990 Inbunden Ur innehållet: stenåldersfolken som krukmakaren, jordbrukare och gravbyggarna , runstenar, fornborgar, och skeppss..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
An Introduction To Egyptian Art
45 kr
Spring books 1960 Inbunden From the golden age of the Fourth and Fifth Dynasties down to the imperialistic exploits of the rulers of ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Europeisk kulturhistoria i korta drag
295 kr
"Norst. 1897 Inbunden Om den indoeuropeiska rasen och antiken; grekisk gudstro, lyrik och dramatik, kristendomen , riddarväsendet, me..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kina , Kejsare, dynastier och konstskatter
95 kr
Bon. 1974 Inbunden rikt illustrerad bok om kinesisk konst under tiden från 1500 före Kr till 1900-talet, eller fån Shang till Chíng. ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Horizon summer 1966 volume Vlll number 3
95 kr
American Heritage Publ. 1966 Inbunden Contents: Whatever has become of Mommy ( mode) by Agnes de Mille, The world of Youssouf Bey by ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Wiege unserer Welt
145 kr
Droemer Knaur 1983 Inbunden Das Wort Mittelmeer beschwört leuchtende Bilder herauf - Bilder von den Küsten des Lischst, von versunken..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det skönas förvandlingar
45 kr
W&W 1962 Inbunden Essäer. Den här boken spelar över ett stort fält inom det estetiska livet, tex estetisk upplevelse och esteticism, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kultur och religion i Babylonien och Assyrien
45 kr
N&K 1926 Inbunden Ca 175 sidor, gott skick, men några understrykningar förekommer i slutet boken, illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Illustrated English Social History 1-4
175 kr
Longmans, Green and Co 1951 Inbunden Four volumes: 1: Chaucer's England and The Early Tudors, 2: A Age of Shakespeare and The Stuart ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Grekland och Rom
175 kr
Bon. 1964 Inbunden Den västerländska kulturens födelse. Rikt illustrerad skildring av antiken, med arkeologiska fynd, kartor, mfl ill..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
När skönheten kom till byn
75 kr
Bon. 1988 Inbunden Essäer om konstens natur och funktion i dagens samhälle, om kulturmänniskor som inte finner sin plats i den egna k..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folk förr
85 kr
Atlantis 1996 Inbunden En samling essäer vars röda tråd är kulturhistoria, konkreta människor i jämförande perspektiv. Om skrattet i ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Arbetaren i helg och söcken
95 kr
Tiden 1943 Inbunden Den svenska arbetarklassens historia , del 1 hus och hem. Om statare, torpare tjänstefolk och , arbetares bostä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I vingården
95 kr
BB 1977 Inbunden rikt illustrerad om hur man gör vin olika delar av Europa, om olika märken, med kartor, kulturhistoria med matrecep..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barnkulturen
23 kr
W&W 1974 Inbunden Samhälle och kultur sedda med barns ögon Ca 200 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fataburen 1973
45 kr
Nordiska museet 65 Inbunden Ur innehållet: Vid spisen och tvättbaljan av Lilly Fritz Sverige Minner fra en norsk vestlandsbygd på 188..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Grekisk kulturhistoria
75 kr
Norst. 1906 Inbunden Innehåller: Från år 1000 f kr. till omkr 150 f. Kr. Från det äldsta Troja till dorernas vandring. Från Feidon ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A glossary of Chinese art and Archaelogy
135 kr
China society London 1954 Inbunden Contetnts. Metals, gems and gem-stones, Sculpture in stone, paiinting ceramics a.s.o. .. will meet..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aatteita ja Ihmisiä
45 kr
WSOY 1933 Häftad Sisällys: Heimous, Kansallinen sivistyksemme, Palvelemisen henki, Tieteen ylistys, Nuorisolle, Ihmisiä, Pöytäpuheita..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Allmän kulturhistoria
450 kr
Gernandt 1900 Inbunden Det mänskliga livet och dess utveckling , religion, filosofi, seder, konst och vetenskapliga upptäckter. 4 hal..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aufbruch ins dritte Jahrtausend
95 kr
Deutsche Buch-Gemeinschaft 1965 Inbunden Von der Zukunft der phantastischen Vernunft. Inhalt: Vergangne Zukunft, Die Verschwörung bei..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barnet i liv och konst
125 kr
Norst. 1938 Inbunden En historisk framställning om barnet i historien, i skämtet och skämtbilden, böcker och teckningar om barnbarnet..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bilder av Norsk Åndsliv
23 kr
Gyldendal Oslo 1940 Inbunden Norsk kulturhistoria Ca 200 sidor, gott skick, på norska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
De fria konsternas philosophi
45 kr
Bokvännerna 1974 Häftad Faksimiltryck från den första upplagan 1786 Ca 75 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Der abenteuerliche Schutthaufen
95 kr
Bruckmann München 1955 Inbunden Grabungsstollen i die kulturgeschichtet mit 34 Abbildungen auf 16 Teufeln und im Text Ca 360 sidor, p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Die Künstlerische Kultur des Abendlandes
275 kr
K. Schroeder Bonn und Leipzig 1922 Inbunden 3 Band. Eine Geschichte der Kunst und der Künstlerischen Weltanschauungen seit dem unterg..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Elävä Kansalliskirjallisuus
175 kr
Otava 1944 Inbunden Soumalasen bengen vaiheita 1860-1940 Ca 900 sidor, två fina band med guldtryck i rygg, gott skick, på finska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Engelska kulturbilder
275 kr
Skoglund 1951 Inbunden Om bla Chaucers England och tidig Tudortid, Shakespeare och Stuart tiden, och 1700-talet, rikt illustrerad Tre..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Engelska kulturbilder del 1
85 kr
Skoglund 1951 Inbunden Denna fösta del omfattar Chaucers England och tidig Tudortid Ca 300 sidor, gott skick , med skyddsomslag som ä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)