Begagnad bok
Tibet mellan Buddha och Marx
125 kr
BB 1981 Inbunden Rikt illustrerad bok om Tibet, dess historia, kultur, politik och samhälle, rikt illustrerad i färg, foto Eva Seebe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Rapporter från Mittens Rike
23 kr
BB 1989 Inbunden Om Frankrike, illustrerad Ca 200 sidor, gott skick, namnetikett
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
South Africa Lesotho and Swaziland
85 kr
The Rough Guide 1997 Häftad The rough guide to South Africa is a travel guide Ca 690 sidor, på engelska, gott skick, men ett litet na..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Israel
75 kr
"Libris 1967 Inbunden "" En berättelse om judarnas kamp för självstädighet och frihet"" Ca 210 sidor, boken i gott skick med skyddsom..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Upptäck Amazonas
75 kr
Det Bästa 1995 Inbunden Rikt illustrerad med många fakta om Amazonas med delta, djungeln , djuren och människorna ( Brasilien Sydame..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Image of America
45 kr
"The Viking Press 1959 Inbunden Contents: The Political revolution ; Montaigne and the Cannibals, Tabula Rasa and Utopia, The Pride o..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kleines Salzburger Kupferstich-Kabinett
95 kr
MM-verlag Salburg 1964 Inbunden Malerische Erinnerungen an eine Alte Stadt im graphischen Bilde dreier Jahrhunderte ( Österreich Öst..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det gåtfulla Kina
75 kr
Det Bästa 1995 Inbunden Rikt illustrerad med många fakta om detta land Ca 190 sidor, i större format, gott skick, i serien Resor och ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
lL Vaticano
75 kr
Osservatore Romano 1970 ? Häftad En bilderbok om Vatikanen, rikt illustrerad med byggnadsverk, målningar, skulpturer mm Ca 100 sidor,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ryssarna
75 kr
Bon. 1977 Inbunden Hedrick Smith bodde i Sovjetunionen i tre år under 1970-talet som korrespondent för New York Times som gav honom t..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pompei
85 kr
AGM Italy 1985 Häftad Contents: Historical outline, The Walls and Towers, Streets, Squares and Public monuments, Pompeian Thermal Bat..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ravenna
75 kr
Scala 1971 Häftad In art guide with 119 illustratios Ca 100 sdior, på engelska, i lite större format, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Pisa and the magnificent Piazza dei Miracoli
75 kr
Giusti di Becocci 1971 Häftad Ca 60 sidor, på engelska, gott skick och rikt illustrerad, namnetikett
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Siena Town of art
75 kr
Plurigraf Narni Terni 1977 Häftad Ca 120 sidor, på engelska, i lite större formt rikt illustrerad i färg, gott skick, namnetikett
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The best of Prague
45 kr
Agentura Roka 2000 Häftad Photographic guide to Prague ( Prag Tjeckien ) Ca 120 sidor, på engelska, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Assisi History Art Spirituality
85 kr
Casa Editrice Francescana 1980 ? Häftad Contents: Basilica of St. Francis, The city, Cathedral, Basilica of St, Clare etc, ( Assisi I..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
New York
125 kr
Te Viking press New York 1964 Inbunden A guide to New York with many pictures. Photographs by Andreas Feininger Ca 160 sidor, i stort..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Reykjavik
45 kr
Iceland Review 1986 Inbunden A Fresh Portrait of Iceland's Capital with many photographs by Páll Stefánsson ( Island ) Ca 95 sidor, p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The sprit of London
45 kr
Batsford London 1935 Inbunden Contents London Through the Centuries, Streets and their life, Green London, London and the Arts etc. W..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Switzerland
95 kr
McGraw-Hill USA 1949 Inbunden A travel book in the World in Color series. With 15 maps and 200 illustrations in full color ( Schweiz ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Golden Book of Madrid and Toledo
75 kr
Bonechi 1994 Häftad With 195 color illustrations ( Spanien ) 125 sidor, på engelska, i lite större format, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tivoli and its artistic treasure
23 kr
Art Publishers Rome 1974 Häftad The Tiburtine area: its history and works of art, Villa d´Este, villa Gregoriana, villa Adriana Ca 70..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tutta Venezia
75 kr
Bonechi Firenze 1987 Häftad In 206 fotafrafie a colori Ca 125 sidor, på italinenska, i lite större format, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Indien
95 kr
Bon. 1925 Inbunden Om Indiens historia, religion och kastväsen, fram till år 1859, rikt illustrerad Ca 650 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mörka Afrika
45 kr
Norst 1974 Inbunden Om Afrikas historia äldre historia, den koloniala plundringen mm rikt illustrerad, Ca 220 sidor, gott skick, med ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aku-Aku
45 kr
Forum 1960 Inbunden Om Påsköns hemlighet, mysteriet bakom Påsköns jättar, Morongo Uta, en ruinstad i molnen, Långöronens hemlighet, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Invitation to Venice
145 kr
Paul Hamlyn London 1963 Inbunden Introduction by Peggy Guggenheim. With 125 photographs in black and white and 38 in full colour by ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Venice
125 kr
"Newsweek New York 1973 Inbunden Contents : Venice in History; Te Birth of Venice, Bride of the Sea, La Serenissima, The Age of the B..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Venedig
125 kr
R&S 1963 Inbunden Innehåller bla folket på öarna, La Serenissima, Venedig och renässansen, barocken, karnevalens stad, den sista fes..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Madeira
125 kr
1990 Inbunden Rikt illustrerad om Madeira, belägenhet, upptäckt, befolkning, klimat, blommor, och mycket mer med många vina färgbild..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mitt gamla London
75 kr
Warne 1993 Inbunden Om Shakespeare, teaterlegender, och den nya Globeteatern. Ett turistområde i London, om det gamla London vid Bank..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)