Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 49. i kategorin Länder
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Tyskland som jag återfann det. Efter 20 år som e.. av FRIEDLAENDER, KURT
FRIEDLAENDER, KURT
Tyskland som jag återfann det. Efter 20 år som e..
80 kr
Tryckår §953, inbunden, gott skick, Oskar Eklunds Bokförlag, bilder, 294 sidor, omslag med reva, 510 gram. Postportot 39:-
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MARTINSSON, ERIK
Viddernas människor.
40 kr
Tryckt 1965, inbunden, i gott skick, Harriers, bilder, 159 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MANN, MARTIN
Sovjetunionen. Folk och länder.
40 kr
Tryckt 1984, inbunden, i mycket gott skick, Bokorama, 280 x 230 mm, bilder, karta, register, 160 sidor, dekorerat klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSSON, SAMUEL
Bland Bantunegrer och andra i Sydafrika. Livet ..
40 kr
Tryckt 1941, häftad, i hyfsat skick, ryggreva, Helgelseförbundets Bokförlag, bilder, 104 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BRAW, MONICA
Hemort: Tokyo.
40 kr
Tryckt 1988, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, foto Juhani Lompolo, 153 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ÅBERG, ALF
Irland.
23 kr
Tryckt 1965, inbunden, klotryggband, namnstämpel, Generalstaberns Litografiska Anstalt, karta, bilder, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
AMIN, MOHAMMED / WILLETTS, DUNCAN / TETLEY, BRIAN
Nepal.
70 kr
Tryckt 1989, inbunden,i mycket gott skick, Förlagshuset Fyris AB, 320 x 245 mm, bilder, 192 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HUMANITAS
Humanitas. Ett Baltiskt-Svenskt tjugoårsminne.
19 kr
Tryckt 1965, häftad, i gott skick, namnteckning, Baltiska Humanistiska Förbundet, bilder, 128 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORGE
Norge i bilder. Bilderbok.
50 kr
Tryckår saknas, inbunden, i gott skick, Mittet & Co, 275 x 220 mm, c:a 230 bilder i s/v, 42 sidor, klotband, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAGLUND SVEN / ÅNGSTRÖM, ANDERS
Jorden Runt. Magasin för geografi och resor. År..
50 kr
Tryckta 1931, inbunden, halvfr. band, 5 upphöjningar, övre guldsnitt, i gott skick, fläckade ryggar, någon skada, Natur och Kultur, ..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KUUTMANN, ALAR
Om kurder. Land och folk.
40 kr
Tryckt 1983, häftad, i gott skick, Statens Invandrarverk, bilder, 253 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
RÖRSLETT, ASMUND (red)
Nordkalotten - mulighetenes land.
19 kr
Tryckt 1976, häftad, i gott skick, Föreningen Nordens Förbund, svenska / norska, bilder, 96 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SWIFT, JEREMY
Sahara. Världens vildmarker.
50 kr
Tryckt 1979, inbunden, klotryggband, i gott skick, Time-Life, 260 x 225 mm, karta, bilder, register, 184 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ZAK, MONICA
Vi vill ha fred ! Reportage från El Salvador.
50 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick, Skolförlaget, 250 x 175 mm, bilder, 143 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMRIN, AGNE
Italiens levande landskap.
40 kr
Tryckt 1967, inbunden, i gott skick, Bonniers, 201 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DAHL, SVEN
Världens länder och folk efter andra världkriget..
200 kr
Tryckta 1947-48, inbundna, halvfr. band, Natur & Kultur, tre böcker, bilder, register, 2408 sidor, hela men bruksnötta band som ger e..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ZETTERHOLM, TORE och STOIKA
Stenarna ropa.
50 kr
Tryckt 1990, inbunden, i mycket gott skick, Bra Böcker, 240 x 170 mm, bilder, 224 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSSON, ESKIL
Grönländska strandhugg.
19 kr
Tryckt 1994, häftad, i gott skick, Ibra Radio, bilder, 119 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JACOBY, ERICH H. (text) / JACOBY, LOTTE (bilder)
Bönder och jord i Kina
40 kr
Tryckt 1975, pocket, i gott skick, Forum utkik, bilder, 124 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MOONEYHAM, STANLEY W.
Kina - En ny dag.
50 kr
Tryckt 1979, inbunden, i mycket gott skick, DKB, 201 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FISCHER, DAVID
Vykort från Det heliga landet 1890 - 1940.
100 kr
Tryckt 2003, inbunden, i mycet gott skick, Atlantis, bilder, 141 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VÄRLDENS LÄNDER
Världens länder. Del 2. Danmark - Israel.
50 kr
Tryckt 1987, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, 295 x 230 mm, kartor, bilder, register, teckenförklaringar, 169 sidor, laminera..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ZAK, MONICA
Vi vill ha fred ! Reportage från El Salvador.
50 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick, Skolförlaget, bilder, 143 sidor, laminerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CRESCIMBENE, SIMONETTA (tex) / BALOCCO, PATRIZI..
Inside Tokyo.
50 kr
Tryckt 1991, inbunden, i gott skick, Tiger Books International, 230 x 260 mm, engelska, bilderbok, 96 sidor, dekorerat förlagsband me..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ENGMAN, MAX (red)
När imperier faller. Studier kring riksupplösni..
60 kr
Tryckt 1994, inbunden, i gott skick, Atlantis, bilder, 366 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LÖBL, ROBERT / NEUWIRTH, HUBERT
Drömvägar i Alperna.
200 kr
Tryckt 1991, inbunden, i mycket gott skick, Bokorama, 340 x 235 mm, karta, bilder, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THORARINSSON, SIGURDUR
Surtsey - en ö stiger ur havet.
60 kr
Tryckt 1966, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, bilder, 54 sidor, laminerat förlagsband med små ryggskador.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WHITE, PAUL
Djungeldoktorns panorama.
50 kr
Tryckt 1961, inbunden, i gott skick, Normans Förlag, 280 x 210 mm, bildverk, 144 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LUNDBERG, BIRGER
Svensk i Sovjet.
50 kr
Tryckt 1948, häftad, i gott skick, veck på smutsbladet, ouppskuren, KF:s Bokförlag, bilder, 199 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAKULINEN, KERKKO
De Brittiska öarna. England, Skottland, Wales, ..
50 kr
Tryckt 1993, inbunden, i mycket gott skick, Det Bästa, 280 x 220 sidor, bilder, 144 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WRIGHT, ESMOND
The visitor´s guide to Britain.
80 kr
Tryckt 1987, inbunden, i mycket gott skick, Guild Publishing London, engelska, rikt ill, 264 sidor + kartor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 49
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt