Begagnad bok
Sökandet efter upplysningen. Perspektiv på svens..
100 kr
2006. 237 s. Häftad. Ny utökad och reviderad upplaga. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lärdomens bilder. Festskrift till Gunnar Broberg.
150 kr
2002. 263 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Romantikens världsbild.
150 kr
1969. 191 s. Häftad. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Christopher Polhem och Stora Kopparberget. Ett b..
500 kr
1951. 233 s. Förlagets halvpergamentbd.m.skomsl. Omslaget med några små lagade revor. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att mäta verkligheten. Europa 1250-1600.
150 kr
1999. 224 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vägarnas möte. Idéhistoriska essäer 1927-1972.
150 kr
1974. 252 s. Häftad. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk lärdomshistoria. Stormaktstiden.
150 kr
1975. 640 s. Förlagets röda klotbd.m.skomsl. (Omsl. lite nött). illustr. Gott skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gyllene äpplen. Svensk idéhistorisk läsebok I-II.
200 kr
Atlantis 1995. 1428 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. 2:a uppl. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från Thales till Einstein. Utvecklingslinjer ino..
80 kr
1971. 213 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturrätten. En idéhistorisk och rättsfilosofisk..
150 kr
1951. 151 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Om Gud och världen. Thomas ab Aquinos lära om sk..
150 kr
Doxa 1983. 178 s. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturvetenskapens historia.
300 kr
1972. 367 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Medeltiden 1100-1350.
250 kr
1966. 296s. Dek.klbd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Excellensen och Berzelius. Hans Gabriel Trolle-W..
150 kr
Atlantis 1988. 222 s. ppbd.m.skomsl.illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kyrkan och vetenskapen under Medeltiden.
200 kr
1926. 176 s. Hklbd.m.fr.omsl.medbundet. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Jacob Berzelius.
150 kr
1979. 143 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk idéhistoria. Bildning och vetenskap under..
200 kr
2000. 448 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stjärnornas testamente. Stjärnornas inflytande p..
250 kr
AWE Gebers, Stockholm 1959. 431 s. Första svenska upplagan. Bunden i förlagets blåa klotband med skyddsomslag.Gott skick, omslaget lä..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Biologins historia 1-3.
400 kr
1920. 163+253+467 s. Samtida klbd. Del 3 med några understrykningar i blyerts. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Drömmen om Atlantis : Olof Rudbecks jakt på en f..
150 kr
2005. 286 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Socialismens idéhistoria.
150 kr
1984. 238 s. Dek.ppbd. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I skuggan av framtiden. Modernitetens idéhistoria.
150 kr
1998. 597 s. Laminerat ppbd. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Romantikens världsbild speglad i 1800-talets sve..
150 kr
1969. 191 s. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lärdom och idyll. Prästgården som bildningsmiljö
150 kr
1993. 221 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Louis Pasteur och den moderna vetenskapen.
90 kr
1961. 117 s. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Inledning till Encyklopedin.
200 kr
1981. 167 s. Dek.ppbd. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Samtal om världarnas mångfald.
150 kr
1979. 181 s. Dek. ppbd. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den moderna naturvetenskapens gryning. 1300-1800..
200 kr
1965. 224 s. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
1900. Nittonhundratalet. En biografi.
200 kr
Atlantis 2005. 565 s. ppbd.m.skomsl. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Renässansen. Ett panorama över en gyllene tidsål..
350 kr
1962. 426 s. Dek.linnebd.m.skomsl. Rikt illustr. Folioformat. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det okända landet. Tre studier om svenska utopis..
125 kr
1981. 212 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)