Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
ABCURIO Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 145. i kategorin Lappland
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9150602039
REVOLUTIONEN I NORR - Om sovjetetnografi och min.. av Eidlitz, Kerstin
Eidlitz, Kerstin
REVOLUTIONEN I NORR - Om sovjetetnografi och min..
220 kr
1979. Uppsala Researsch Reports in Cultural Anthropology 1. Hft. 227s. 21x15cm, 400g. Sparsamt illustrerad. Gott skick. ISBN 91506020..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GUDABERGET Roman av Lundgren, Åke
Lundgren, Åke
GUDABERGET Roman
119 kr
1982. BBB Inbunden, skyddsomslag, 268s. 418g. Mycket gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TROLLKNUTEN - Roman av Lundgren, Åke
Lundgren, Åke
TROLLKNUTEN - Roman
119 kr
1984. BBB Inbunden, skyddsomslag, 277s. 415g. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9100385832
SJAUNJA stormyr, urskog och fjäll. av LANDELL, NILS-ERIK & HOLMÅSEN, INGEMAR
LANDELL, NILS-ERIK & HOLMÅSEN, INGEMAR
SJAUNJA stormyr, urskog och fjäll.
119 kr
1973 Bonniers Inbunden, skyddsomslag, 80s. Stort format: 27x24cm, 700g. Rikt färgfotoillustrerad. Skyddsomslaget är kantnött och har ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nordkalott av Lidman, Hans
Lidman, Hans
Nordkalott
129 kr
LT 1957 Inbunden., 337s. 770g. Illustrerad. Ryggtexten är delvis bortnött, har ej skyddsomslag.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kan doktorn komma? : läkarhistorier från lappmar.. av Wallquist, Einar, 1896-1985
Wallquist, Einar, 1896-1985
Kan doktorn komma? : läkarhistorier från lappmar..
129 kr
Bonnier, 1936 21:a uppl. Hft. 229s. 23x15cm, 390g. Fotoillustrerad. Något skadad rygg, något nötta tummade pärmar, en liten fläck på..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175661101
Gastronomisk resa i Nordkalotten  av Blomquist, Torsten & Vögeli, Werner
Blomquist, Torsten & Vögeli, Werner
Gastronomisk resa i Nordkalotten
250 kr
1986 Timbro. Pappband, 216s. Stort format: 31x26cm, 1,5kg. Rikt illustrerad med vackra färgfotografier, naturmotiv och maträtter. Til..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LAPPI LAPPLAND Keskiyön auringon maa. Midnattsso.. av Poutvaara, Matti
Poutvaara, Matti
LAPPI LAPPLAND Keskiyön auringon maa. Midnattsso..
180 kr
1957 Söderström Porvoossa. Rött klotband, 192s. 29,5x21,5cm, 940g. Rikt fotoillustrerad. Pärmarna är något nötta och fläckade, har ej..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Midnattssolens land : sommar- och vinter-resor i.. av Du Chaillu, Paul Belloni
Du Chaillu, Paul Belloni
Midnattssolens land : sommar- och vinter-resor i..
280 kr
Örebro : Lindhska bokhandeln, 1883 Rikt gulddekorerat klotband, 548s. 22x15x3,5cm, ca 863g. Illustrerad. Ngt lös i bindningen, främre..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151815532
Nordkalottboken av SUNDFELDT, JAN - GEIJERSTAM, BENGT AF - MOKVIST,..
SUNDFELDT, JAN - GEIJERSTAM, BENGT AF - MOKVIST,..
Nordkalottboken
139 kr
1983 Prisma Inb, skyddsomslag, 224s. 24x17cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något nött och tummat skyddsomslag. ISBN 915181..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
I toltans dal : om fiske, natur och människor kr.. av Lindhè, Curt, 1908-1995
Lindhè, Curt, 1908-1995
I toltans dal : om fiske, natur och människor kr..
150 kr
LT, 1968 Hft. 120s. 23x18cm, 390g. Rikt fotoillustrerad. Något tummat och nött omslag. Curt Lindhé har varit uppe och fiskat i Marsf..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185246844
SAMEBYN Bilder från Sörkaitum av Dahlström, Jan Håkan
Dahlström, Jan Håkan
SAMEBYN Bilder från Sörkaitum
150 kr
1980 Fyra förläggare. Pappband, 151s. 25x21,5cm, 600g. Rikt fotoillustrerad. Gott skick, något kantstötta pärmhörn. ISBN 9185246844
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Långa Lappflickan. Sägnen om Stor-Stina. av Lundgren, Åke
Lundgren, Åke
Långa Lappflickan. Sägnen om Stor-Stina.
119 kr
1981 BBB. Inbunden, skyddsomslag, 187 sidor, 300g. Mycket fint skick. Hon var bara 18 år, Stor-Stina: lappflickan som var så kolossal..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 919756981X
Carl von Linné och Norrbotten av Lundholm, Kjell
Lundholm, Kjell
Carl von Linné och Norrbotten
280 kr
Gammelstad : Kjell Lundholm, 2006 Hårda pärmar, trådbunden, 128s. 24x16cm, 420g. Rikt illustrerad. Mycket fint skick. ISBN 919756981X
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129507138
Anteckningar under min vistelse i LAPPMARKEN av Fellman, Jacob
Fellman, Jacob
Anteckningar under min vistelse i LAPPMARKEN
150 kr
1978 R&S. Trdhft. 136s. 20,5x14cm, 200g. Mycket gott skick. ISBN 9129507138. Baksidestext: Dessa Anteckningar härstammar från 1820-ta..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SAMENE Historie og Kultur av Nesheim, Asbjörn
Nesheim, Asbjörn
SAMENE Historie og Kultur
180 kr
1966 Tanum. Hft. 56s. 20x15cm, 150g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, norsk text.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151838125
Sarek och Kebnekaise : där ljuset skiftar  av Grundsten, Claes
Grundsten, Claes
Sarek och Kebnekaise : där ljuset skiftar
500 kr
Prisma, 2000 Förlagets klotband med skyddsomslag, 205s. Stort format: ca 30x30x3cm, 2,1kg. Rikt färgfotoillustrerad. Skyddsomslagets ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Samemakt! Välfärd eller kulturellt folkmord? En .. av Küng, Andreas
Küng, Andreas
Samemakt! Välfärd eller kulturellt folkmord? En ..
129 kr
1970 Tema. Limhft. 175s. 200g. Pocketformat. Blyertsklotter samt litet veck på främre pärm, något tummad bakre pärm..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SAMERNA av Ruong, Israel
Ruong, Israel
SAMERNA
150 kr
1969 Aldusserien. Limhft. 236s. 18,5x11cm, 300g. Illustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ulvaskallen - Skildring från gränsfjällen. av Rosendahl, Sven
Rosendahl, Sven
Ulvaskallen - Skildring från gränsfjällen.
119 kr
1952 Sthlm Tidens förlag. klotryggband, 224 sidor. (19,5x15,5cm, 400g.) Illustrationer av Arne Lundell. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Året om på fjället av Forslund, Björn
Forslund, Björn
Året om på fjället
150 kr
1964 Gebers Inbunden, 196 sidor, (20x13cm, 350g.) Rikt illustrerad. Mycket gott skick. ABC-tips för fjällturisten.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Från Lappland till Sahara pr apostlahästar. Med .. av Svenning, W.
Svenning, W.
Från Lappland till Sahara pr apostlahästar. Med ..
150 kr
1934 Sthlm. Eget förlag. Trdhft. 116 sidor. (20x13,5cm, 150g.) Rikt fotoillustrerad. Gott skick.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
VÄSTERBOTTEN Nr 3 1977. Om de västerbottniska sa.. av Ågren, Katarina & Nilsson, Marianne
Ågren, Katarina & Nilsson, Marianne
VÄSTERBOTTEN Nr 3 1977. Om de västerbottniska sa..
280 kr
Västerbottens läns hembygdsförening, Umeå. Hft. s.129-202. 21x20cm, 200g. Rikt illustrerad. Mycket gott skick. Om samiskt dräktskick ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torpet Åsen på Brännsjöskogen av JONSSON, Sune & SUNDBERG, Kurt
JONSSON, Sune & SUNDBERG, Kurt
Torpet Åsen på Brännsjöskogen
180 kr
1965 Nordisk rotogravyr. Klotband, saknar skyddsomslag. ca 150 sidor. (30,5x22cm, 1kg) Rikt illustrerad med teckningar. Gott skick, ..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Torpet Åsen på Brännsjöskogen av Sundberg, Kurt & Jonsson, Sune
Sundberg, Kurt & Jonsson, Sune
Torpet Åsen på Brännsjöskogen
180 kr
Nordisk rotogravyr : 1965 Förlagsband med skyddsomslag, 80s + 38 planschblad. ca 30x23cm, 1,15kg. Rikt illustrerad med Sundbergs teck..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stiglöst land - Fjäll och tundramarker i nordlig.. av Lundgren, Svante
Lundgren, Svante
Stiglöst land - Fjäll och tundramarker i nordlig..
180 kr
Sthlm. 1952 Nordisk rotogravyr. Vackert inbundet halvfranskt band med övre guldsnitt, 6 upphöjda bind. 180 sidor + utvikbar karta. (2..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lidman, Hans
Nordkalott
129 kr
LT 1957 Inbunden., 337s. 800g. Illustrerad. Mycket gott skick, har ej skyddsomslag.
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9187636093
SAMERNA solens och vindens folk av Kuoljok, Sunna & Utsi, John Erling
Kuoljok, Sunna & Utsi, John Erling
SAMERNA solens och vindens folk
280 kr
Jokkmokk : Ájtte, 1993 Klammerhft. 59s. 22x20cm, 150g. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Mycket gott skick. ISBN 9187636093. Baksi..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Långa Lappflickan. Sägnen om Stor-Stina. av Lundgren, Åke
Lundgren, Åke
Långa Lappflickan. Sägnen om Stor-Stina.
119 kr
1981 BBB. Inbunden, skyddsomslag, 187 sidor, 300g. Mycket gott skick. Hon var bara 18 år, Stor-Stina: lappflickan som var så kolossal..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORRBOTTEN ett bildverk  av Beskow, Hans & Liljeroth, Hans
Beskow, Hans & Liljeroth, Hans
NORRBOTTEN ett bildverk
450 kr
Allhem, 1958 Halvfranskt band, övre guldsnitt, 565s. Stort format: ca 30x24x5cm, 3kg. Rikt illustrerad. Mycket gott skick, något nött..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lappland : det stora svenska framtidslandet : en.. av Bergqvist, Olof & Svenonius, Fredrik & Bauer, Jo..
Bergqvist, Olof & Svenonius, Fredrik & Bauer, Jo..
Lappland : det stora svenska framtidslandet : en..
900 kr
Stockholm : C.A.V. Lundholm, 1908 Vackert halvfranskt band, 276s. Stort format: 42x31x3,5 cm. 4,2 kg. Illustrerad. Delvis nötta pärma..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 145
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt