Just nu 1 440 382 annonser
Säljare: Antikvariat Carl Hellmor
Kategorier
Sökresultat: 1-30 av 172 i kategorin Litteraturhistoria
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
2010-03-10

Oreglia, G.,

Dante. Liv, verk och samtid.

80 kr
734 s. 2001. Klot. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bergenmar, J.,

Förvildade hjärtan. Livets estetik och b..

60 kr
2003. Inbunden. Rec.stpl, annars nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Holmberg, C-G - Ohlsson, A.,

Epikanalys - en introduktion.

60 kr
Studentlitteraturs förlag, 1999. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Brod, M.,

Franz Kafka.

60 kr
1967. Pocket. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Schönström, Rikard.,

En försmak av framtiden. Bertolt Brecht ..

80 kr
2003. 283 sid. Klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Schiöler, Niklas.,

Koncentrationens konst. Tomas Tranströme..

80 kr
335 sid. 1999. Klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Kärnell, K-Å.,

Strindbergslexikon. Figurer, titlar, bev..

60 kr
151 s. 1985. Fint klotband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Runnquist, Åke.,

Den omättlige bokläsaren.

50 kr
1992. 251 s. Fint klot. Omsl.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Landin, Per.,

Münchhausens äventyrligheter och andra o..

90 kr
169 s. ill. 1994. Klotband. Omsl.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Sandqvist, Tom,.

Dada Öst - rumänerna på Cabaret Voltaire.

90 kr
2005. ill. Fint klot. Omsl. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Cullhed, Anders.,

"Tiden söker sin röst" - Studier kring E..

95 kr
257 s. 1982. Bra klotband. Omslaget slitet.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bredsdorff, Thomas.,

De svarta hålen. Om tillkomsten av ett s..

85 kr
260 sid. 1991. Fint klotband. Omslag.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hosking, G.,

Beyond Socialist Realism. Soviet Fiction..

115 kr
259 s. 1980. Klotband. Omslag. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Örjesaeter, Tordis.,

Sigrid Undset - ett liv.

80 kr
412 s. ill. 1995. Klotband. Omslag. Gott skick. (omslaget ngt medfaret)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ekelöf, Gunnar: Lagercrantz, Olof.,

Jag bor i en annan värld men du bor ju i..

85 kr
1994. 223 s. Klot. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Pétrement, Simone.,

Simone Weil.

115 kr
Svensk övers. 1978. 540 sid. Fint klotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Åhlén, Bengt (red.) mfl.

Svenskt författarlexikon 1900-1940 A-Ö +..

500 kr
1942-59. 5 originalhalvfranska band. illustr. Fint skick. -ovanlig svit -

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Barker, Juliet.,

Familjen Brontë. En brevbiografi.

85 kr
430 sid. ill. 2004. Fint klotband. Omslag. (små kantvikningar)

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Lagercrantz, Olof.,

Från helvetet till paradiset. En bok om ..

85 kr
250 s. 1964. Klot. Omslag. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Ekner, Reidar.,

Hans Larsson - Om poesi. En analys av ha..

80 kr
388 sid. 1962. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Brodow, Bengt mfl.

Dikten och vi. Antologi.

115 kr
Ny uppl. 2001. ill. 454 s. Fint klotband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Brodow, Bengt, Bergström, Börje, Netterv..

Dikten och vi. Antologi 1-2.

140 kr
360 + 385 s. 1995. ill. 2 fina klotband.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Claesson, S.,

Blues för Mr Shelley.

85 kr
ill. 103 s. 1992. Pocket Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Bergom-Larsson, Maria.,

Svensk socialistisk litteraturkritik.

50 kr
510 sid. 1972. Pocket. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Sommardal, Göran.,

Det tomma palatset - En arkeologi över r..

115 kr
386 sid. 1992. Förlagsband. Omslag. Reva i omslaget nedtill annars fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Hansson, Gunnar D.,

Ärans hospital. Valfrändskaper, tolkning..

125 kr
403 sid. 1999. Fint förlagsklotband. Omslag. Nära nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Magnusson, Jan.,

Blodrikets bortersta gränser - om Paul A..

85 kr
201 sid. 2004. Pocket. Gott skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Åhlén, Bengt.,

Ord mot ordningen. Farliga skrifter, bok..

60 kr
268 sid. illustr. 1986. Fint förlagsklotband. Omslag. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Darnton, Robert.,

Pornografi och Revolution. Förbjudna bäs..

125 kr
410 sid. 1996. Fint klotband. Nyskick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Romberg, Bertil.,

Att läsa epik.

95 kr
210 sid. 1974. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

Burman, Carina.,

Vältalaren Johan Henric Kellgren.

95 kr
230 sid. 1988. Fint skick.

Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 172 i kategorin Litteraturhistoria
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6