Begagnad bok
Idag 16:22
Författarnas litteraturhistoria. De utländska fö..
55 kr
504 s. 1982. Inbunden, klotband, omslag, namnteckning annars nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 20:18
Edith Södergran.
50 kr
Ny utgåva, 1991. Inbunden, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 19:10
Hjalmar Bergman. Brev II 1909-1915.
75 kr
760 sid. 2011. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska litteraturen. IV. Den storsvenska ge..
90 kr
305 sid. ill. 1993. Förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska litteraturen. III. De liberala genom..
90 kr
320 sid. 1993. illustr. Förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska litteraturen. II. Upplysning och rom..
90 kr
320 sid. 1993. Förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den svenska litteraturen. I. Från forntid till f..
90 kr
284 sid. 1993. Fint förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En bok om Dan Andersson.
55 kr
248 sid. 1987. Fint förlagsklotband.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Almqvist. Diktaren och hans tid.
55 kr
254 s. 2002. Fint klotband. Omslag, Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Jonas Love Almqvist. Diktaren, debattören, ..
50 kr
2001. Inb. Gåvotillskrift, annars nysk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bellman - sedd och hörd. Porträtt, dokument och ..
60 kr
179 sid. 1994. Förlagsband. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
CarCarl Jonas Love Almqvist - samhällsvisionären.
60 kr
347 sid. 1973. Omslaget obetydl slit.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Din galne, men redlige Tegnér.
50 kr
1972.164 sid. Osl ngt bucklat.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svensk juridisk litteraturhistoria.
125 kr
280 sid. 1946. Omslaget obetydl. solkat och med mindre nagg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vem är vem i böckernas värld. Litterära gestalte..
60 kr
251 sid. 1995. Inbunden, fint skick, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mystik och gudsbilder hos Sven Delblanc.
85 kr
2002. Inb. Nära nysk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Jonas Love Almqvist. Liv och verk.
70 kr
1993. 339 sid. illustr. Klotband, omsl, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den klassiska romanens Ryssland.
60 kr
186 s. 1970. Gott ex.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Resans mål. Svenska författare med aptit på värl..
65 kr
2000. illustr. 244 sid. Fint förlagsband, nära nyskick, omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Erik Lindegrens imaginära universum.
75 kr
680 sid. 1983. Klotband. Gott skick. Skyddsomslaget med nagg o slitage.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nils Ferlin. Ett diktarliv.
50 kr
476 sid. ill. 1998. Inbunden, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Expressionisten Elmer Diktonius. En studie i han..
60 kr
235 s. 1978. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Låt Proust förändra ditt liv.
55 kr
1998. 220 s. Inbunden, omsl, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Carl Jonas Love Almqvist i Amerika.
55 kr
236 s. 1987. Inb. Omsl. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Två drömspel. Från Strindbergs modernism till Po..
70 kr
463 s. 2004. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Breven till Ranveig.
65 kr
306 sid. 1995. Inbunden. Skyddsomsl. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dikt och tanke.
75 kr
1965. Fint klotband. Överstruken namnteckn.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Harmonia Caelestis.
100 kr
710 s. 2004. Förlagsband. Omslag. Nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Anaïs Nin - Maskerad - så naken.
115 kr
261 s. 1995. illustr. Fint klotbd. Omsl. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Strindberg och nutidens andliga problem.
70 kr
136 s. 1925. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
All världens berättare. Nr. 5 maj 1955. - Hedenv..
65 kr
98 s. ill. Fint sk. - Gustav Hedenvind-Eriksson
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)