Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Torsten Hansson
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 439. i kategorin Litteraturhistoria
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Idag 16:24
Bråland Axel
A-pressens samorganisation 1908-1958
80 kr
Tidens. 1958. 231 s. Linneband. 25x19cm. 755 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Igår 10:08
Beckman Nat.
Språkets liv. En inledning till språkets studium.
80 kr
Wahlström & Widstrand. 1918. 199 s. Halvfranskt band. 22x15cm. 450 gram. Mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Tisdag
Pär Lagerkvist 100 år. Föreläsningar och anföran..
70 kr
Pär Lagerkvist-samfundet. 1992. 165 s. Inbunden. 23x16cm. 440 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Måndag
Stolpe Sven
Strindberg och hans hustru. Roman. 1-2.
70 kr
Norden. 1944. 586 s. 2 inbundna volymer. 19x13cm. 850 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Lördag
Schück Henrik
Svensk literaturhistoria. Första bandet. Medelti..
100 kr
Gebers. 1890. 10, 648 s. Halvfranskt band med förgyld rygg och övre guldsnitt. Hedbergband. 25x17cm. 1245 gram. Mycket gott skick. Pr..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Fredag
Svanberg Nils
Studier i språkets teori. Kritiska och historisk..
60 kr
Lundequistska bokhandeln. 1930. 24, 253 s. Häftad. 25x17cm. 530 gram. Gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-31
Blanck Anton
Geijer i England 1809-1810. En biografisk studie..
70 kr
Bonniers. 1914. 8,301 s. Inbunden. 22x15cm. 695 gram. Mycket gott skick. 20 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9789197600828
2012-01-30
Halldin Magnus, Möller Daniel, Törngren Erland, ..
Ögonvittnen om Gunnar Ekelöf
80 kr
Gunnar Ekelöf-sällskapet. 2009. 164 s. Inbunden. 24x16cm. 430 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9173245828
2012-01-30
Hedlund Tom, Palme Ulrika
På diktens väg genom Sverige
120 kr
Ordfront. 1998. 288 s. Inbunden. 22x19cm. 905 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9157410356
2012-01-29
Ahlsén Bengt, red.
Harry Martinsons landskap. Dokumentation av ett ..
60 kr
Brevskolan. 1985. 188 s. Häftad. 21x14cm. 280 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-23
Strindberg August
Världs-språkens rötter
120 kr
Bonniers. 1 uppl. 1911. 191 s. Häftad. 23x15cm. 400 gram. 2 planscher med skrivtecken, den ena utvikbar. Lätt solkad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9175801868
2012-01-23
Bergman Andrews Malin
Emilia Fogelklou, människan och gärningen. En bi..
70 kr
Artos. 1999. 360 s. Inbunden. 22x16cm. 705 gram. Illustrerad. Något nött sk.omsl. En del förstrykningar förekommer. Anteckningar finn..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Allvin Sixten
Vetlandabygdens litteratur
70 kr
1975. 216 s. Häftad. 22x16cm. 460 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Mortensen Johan
Från Röda rummet till sekelskiftet. Strömningar ..
100 kr
Bonniers. 1918, 1919. 330, 440 s. Inbundna med omslag i två klotband. 24x17cm. 1655 gram. Mycket gott skick. Exlibris. Några blyertsu..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-22
Mortensen Johan
Från Aftonbladet till Röda Rummet. Strömningar i..
80 kr
Bonniers. 1905. 4, 393 s. Pappband. 26x17cm. 1095 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-21
Lång Helmer
Den unge Albert Engström
70 kr
Bonniers. 1959. 378 s. Häftad. 22x15cm. 640 gram. Mycket gott skick. 16 planscher.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
2012-01-20
Freding Thyra
Flickan från Mårbacka. En bok för gamla och unga..
50 kr
Fritzes. 1945. 109 s. Häftad. 22x15cm. 240 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Hälsning från författaren.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9140606821
2012-01-20
Kåreland Lena, Werkmäster Barbro
Möte med bilderboken
60 kr
Svenska Barnboksinstitutet nr 19. Liber. 2 uppl. 1989. 119 s. Häftad. 24x17cm. 230 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9186360280
2012-01-19
Gustafsson Pär-Tage, m.fl, red.
Piraten-pristagare 1989-1998. En jubileumsskrift..
50 kr
Artograf. 1998. 67 s. Häftad. 21x13cm. 160 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 912705859X
2012-01-18
Hammarström Camilla
Karin Boye
70 kr
Natur och kultur. 1997. 269 s. Inbunden. 22x13cm. 440 gram. Mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127059499
2012-01-17
Nydahl Thomas, red.
Under den synliga skiften. Nedslag i Lars Gustaf..
60 kr
Natur och kultur. 1996. 96 s. Häftad. 23x16cm. 210 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9185178179
2012-01-12
Burman Carina
Vältalaren Johan Henrik Kellgren. Akademisk avha..
80 kr
Avdelningen för litteratursociologi i Uppsala. 1988. 231 s. Häftad. 22x16cm. 355 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197140244
2012-01-10
Törnqvist Ulla, red.
Möten med Tegnér
60 kr
Tegnérsamfundet. 1996. 177 s. Häftad. 21x13cm. 260 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9129591198
Mählqvist Stefan, red.
Författaren från Fattigmannagatan. En bok om Har..
60 kr
Rabén & Sjögren. 1989. 169 s. Inbunden. 22x14cm. 325 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146166041
Torekull Bertil
Svenska och hennes hövdingar
60 kr
Wahlström & Widstrand. 1994. 207 s. Inbunden. 22x15cm. 400 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Dedikatio..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9157803943
Furumark Erik
Besinningens konst. Hjalmar Bergmans romaner.
70 kr
Nya Doxa. 2001. 189 s. Inbunden. 23x16cm. 450 gram. Mycket gott skick. Några nagg i skyddsomslaget.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Nilsson Hans
Några litterära TROSArtiklar
80 kr
Södermanlands hembygds- och museiförbund. 1975. 199 s. Inbunden. 21x22cm. 695 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket go..
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9172035641
Hermansson Ingemar
Att vidga sitt synfält. Gustaf Hellström, förfat..
70 kr
Carlssons. 2003. 249 s. Inbunden. 21x14cm. 445 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Illustrerad.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9178442842
Peurell Jan
En författares väg. Jan Fridegård i det litterär..
70 kr
Gidlunds. 1998. 320 s. Häftad. 23x15cm. 540 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bokISBN: 9197373265
Nilsson Fritiof Piraten, Öhrn Magnus
Käre Kjeld! Fritiof Nilsson Piratens brev till K..
50 kr
Fritiof Nilsson Piratens sällskapet. 2003. 267 s. Häftad. 21x15cm. 440 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Begagnad bok
Svensson Olle, Bolin Bertil, Gunnarson Gunnar, r..
Tiden. Tidskrift för socialistisk kritik och pol..
70 kr
Tiden. 1958. 168 s. Inbunden. 24x16cm. 435 gram. Mycket gott skick.
Böcker från Torsten Hansson
Malmö
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 439
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt