Begagnad bok
Ord och bild
125 kr
Illustrerad månadstidskrift inbunden Ca 670 sidor, fint inbudet band med guldtryck i front och i rygg. Olika årgångar finns i lager f..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ordet och kulturen
80 kr
Fib 1992 Inbunden Essäer översatta och kommenterade av Bengt Jangfeldt Förlagsband med skyddsomslag 247 sidor, gott skick, namnnoter..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det speglade livet
95 kr
W&W 1926 Häftad Memoarer från bokrummet, Ca Ca 280 sidor, delvis blekt omslag, några nagg och nött i rygg och ytterkanter, innehåll..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hjalmar Gullberg och hans värld
45 kr
Bon. 1943 Häftad En tolkning av Hjalmar Gullbergs poesi Ca 150 sidor, gott skick men en liten fläck på omslag, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vardagens skald Erik Lindorm
23 kr
Frilans 1046 Häftad Tre vänner berättar om Erik Lindorm Viktor Johansson och Axel Uhlén Gunnar Westin Silverstolpe 45 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skratt och allvar i svensk litteratur
23 kr
Aldus 1965 Häftad Studier av den svenska litteraturen från fyra århundraden Ca 240 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Gudarnas hjältesånger
75 kr
Geber 1954 Inbunden Tolkade samt försedda med inledning och kommentarer. Innehåller bla Kvädet om Volund, om Helge Hundingsbane och H..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland förr och nu 1960
75 kr
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Shakespeare's Tragedies an Anthology of Modern C..
23 kr
Pelican 1963 Häftad Ca 300 sidor, på engelska, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sällskap för en eremit
45 kr
Bon. 1958 Häftad Essäer , innehåller bl. a. Den vandrande sjön, detektivlitteratur, brottare, den halte Apollo mm, Illustrationer av ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Folk som sjöng
23 kr
Nord. 1955 Häftad Om bl.a. Hur Röde Orm blir till, Sigfrid Lindströms dikter, Om böcker och deras andvändningar. Illustrationer Gunn..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår tids stjärnsång
45 kr
Bon. 1961 Häftad En naturvetenskaplig studie omkring Harry Martinsons Aniara ( Harry Martinson ) Ca 65 sidor, gott skick, men lite lä..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Harry Martinson Myter Målningar Motiv
45 kr
Aldus 1965 Häftad Ingvar Holm har funnit manuskript, brev och andra tidigare okända källor som sprider ljus över Harry Martinsons och..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Deutsche Dichter der Moderne Ihr Leben und Werk
45 kr
Erich Schmidt Berlin 1969 Inbunden Inhalt: Friedrich Nietzsche, Gerhart Hauptmann, Frank Wedekind, Tomas Mann. Heinrich Mann, Herman..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ludwig Friedrich Barthel
45 kr
Druck des Kreises der Freunde 1960 Häftad Ein Lyriker in unserer Zeit Ca 30 sidor, på tyska, gott skick men ett mindre nagg på omslag..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bysantinsk antologi
175 kr
Norma 2006 Inbunden Här finns undersköna hymner, dråpliga legender, heliga dårar och blodiga krisscener, de allra flesta nu för först..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Såsom i en spegel
125 kr
Norma 2002 Häftad En studie i Göran Tunströms roman Juloratoriet. Av vilka trådar består väven i romanen och hur har de flätats samma..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hell
45 kr
Penguin 1990 Häftad Translated with an introduction by Dorothy L. Sayers Ca 280 sidor, på engelska, nyskick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hemlängtan
75 kr
Schildt 1946 Häftad en litterär essä, om hem och bygd i fransk diktning, , om vänskapen mellan Virginaia Woolf och v. Sackville-West,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Strövtåg
75 kr
Bon. 1941 Häftad Skisser och korta uppsatser i litterära ämnen, om tysk emigrantlitteratur mm Ca 180 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Utsikter 24 författare om arbetarlitteraturen
45 kr
Tiden 1987 Inbunden En antologi där olika författare skriver personlig om sina liv och om arbetarlitteraturens framtid. Med bla. Per ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Strindbergs dramatik
75 kr
Sveriges Radio 1961 Häftad Om Strindbergs livsöde och hans dramer, Vad som tände Strindbergs fantasi, verkens tillkomst, dramernas sc..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den hundrade poeten
85 kr
FIB 1988 Inbunden Tendenser i fem decenniers svensk poesi. Om modeväxlingar från 40 talet fram till slutet av 1980-talet, illustread ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland förr och nu 1960
75 kr
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland förr och nu 1960
45 kr
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland förr och nu 1960
45 kr
VFMF 1960 Häftad Tema om Gustaf Fröding. Hans liv och diktning. Medverkande bla Harry Martinson, Om GF:s psykiska sjukdom, brevväxl..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Till Gustaf Frödings minne
45 kr
Bonnier / Verdandi 1911 Häftad Verdandis småskrifter nr 179 32 sidor, några fläckar på omslag och en aning blekt kring ytterkanter
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Predikare
45 kr
Bon. 1967 Inbunden Essäsamling om stora diktare och filosofer Ca 120 sidor, gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Piraten i radio
45 kr
Fritiof Nilson Piraten Sällskapet 2001 Häftad Fritiof Nilson Piraten i radio är en samling berättelser av och om Piraten med anknytni..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ringens värld
45 kr
Geber 1973 Häftad Dokument rörande sagorna om Härskaringen Ca 160 sidor, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Danmark i diktning 1-5
250 kr
Gavekomitéen 1945 1947 Inbunden innehåller Del 1: Mennesker paa landet, naturlyrik. Del 2: Mennesker i byen. Del 3: Danske i det frem..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)