Begagnad bok
Torsdag
Livet i litteraturen. Litteraturorientering för ..
50 kr
Läromedelsförlagen. Magn. Bergvall. AV Carlson. 1969. Tredje uppl. Ill. 464 s. Dekorerat klotbd. Lätt fuktrand å ett antal blad i slu..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Torsdag
Livet i litteraturen. Litteraturorientering för ..
50 kr
Läromedelsförlagen. Magn. Bergvall / AV Carlson. 1969. Femte uppl. Ill. 480 s. Klotbd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-30
Leopardväckning. Tio författare och den utsatta ..
50 kr
Rabén & Sjögren. 1979. Ill. 307 s. Klotbd. Skyddsomslag. Gott skick. Om bl.a. Christer Kihlman, John Updike, Günter Grass.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
2012-01-20
Bokvandringar. Uppsatser om böcker och boksamlan..
50 kr
Under redaktion av J. Viktor Johansson. Wahlström & Widstrand. 1945. Ill. 343 s. Nött halvklotbd. Har tillhört bibliotek. Stpl:ar. In..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
Den nödvändiga pessimismen. Klarsyn och svartsyn..
150 kr
Carlssons. 2011. Ill. 368 s. Pappbd. Skyddsomslag. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Papa Hemingway. A Personal Memoir.
50 kr
Bantam Books. 1967. Ill. 336 s. Pocketbok. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges sköna litteratur eller Svenska litterat..
100 kr
Tredje Upplagan, helt öfversedd och styckvis omarbetad. C. W. K. Gleerups förlag. 1866. 598 s [bladet med s. 597-598 felaktigt infört..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
A Treasury of Great Poems English and American f..
130 kr
Simon and Schuster, N.Y. 1942. LVIII + 1290 s. Klotbd. Färgat övre snitt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Afrikanen.
55 kr
Översättning Ulla Bruncrona. Elisabeth Grate Bokförlag. 2008. Ill. 91 s. Limhäftad. Fläck efter avriven prislapp. I övrigt i mycket g..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En bilderbokshistoria. Svenska bilderböcker 1900..
90 kr
Bonnier Junior Förlag. 1993. Rikt ill., delvis i färg. 228 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vänner emellan. En brevväxling.
70 kr
Bokvännerna. 1948. Bokvännernas Bibliotek, 5. Ill. 171 s. Halvklotbd. Båda omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Selma Lagerlöf.
75 kr
Albert Bonnier. 1958. Ill. 426 s. Trådhäftad. Något nött och fläckat omslag. Inlaga i ganska gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I susande hymner går Flora. Växtmotiv i Karlfeld..
50 kr
Karlfeldts-Samfundet Dalaförlaget. 1979. Ill. 123 s. Klotbd. Skyddsomslag [gott skick]. Exlibris. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Minne af skalden Lars Johansson (Lucidor).
50 kr
Faksimil 1991 efter 1912 års upplaga i Svenska Akademiens Handlingar 1909. Karlfeldt-Samfundets skriftserie. En ill. 140 s. Pappbd. S..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fredagsbarnen - gnistan, sången och syskonskaran..
100 kr
Red. Marie Pettersson & Erik Magntorn. Ellerströms 2007. Ill. 288 s. Dekorerat förlagsbd. Nyskick (dock saknas skyddsomslag).
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Förlagsny bok
Min pennas saga.
80 kr
Utgiven av Svenska Litteratursällskapet i Finland / Atlantis. 2007. 119 s. Klotryggsbd. Ny bok. [Förf. var maka till Johan Ludvig Run..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Modern lyrik.
50 kr
Medborgarskolan. 1954. 7 brev sammanförda i en trådhäftad volym. 280 s. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vår tids stjärnesång. En naturvetenskaplig studi..
50 kr
Bonniers. 1958. 62 s. Trådhäftad. Namnteckning. Ett uppslag missfärgat efter inlagt blad. En blank sida med blyertsnoteringar. Gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
August Strindberg. Svenska folkets litteraturhis..
55 kr
Askild & Kärnekull. 1978. Ill. 384 s. Dekorerat kartonnagebd. Skyddsomslag (något naggat). I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Erotiken i svensk skönlitteratur.
50 kr
Bokförlaget Vido. 1954. 163 s. Trådhäftad. Rec.stpl. Namnteckning. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
En Holbergmonolog.
50 kr
Kommunskolan. 1966. 38 s. Trådhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Böök i Damernas Värld. Kritisk studie till Victo..
50 kr
Seelig & C:o i distr. 1950. 85 s. Trådhäftad. Tillskrift: "för anmälan". Något fläckat omslag. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
[Engström] Albert Engström Sällskapet. Årsbok 2..
50 kr
Ill. 153 s. Mycket gott skick. Bl.a. medverkande: Helmer Lång, Kar de Mumma.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bonden i svensk litteratur.
50 kr
LT:s Förlag. 1948. 189 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Dikt och verklighet i Hans Larssons Hemmabyborna.
50 kr
Aktuell forskning: Etnologi. Doxa. 1978. 69 s. Limhäftad. Blekt rygg. I övrigt i gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sir Arthur Conan Doyle. Liv och minnen.
50 kr
Världslitteraturens Förlag. 1930. Något nött halvfrbd. Marmorerat pärmpapper. Exlibris. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Living Writers. Being Critical Studies Broadcast..
50 kr
Sylvan Press. 1948. 157 s. Klotbd. Något skev pärm. Exlibris. Namnteckning. En del noteringar med blyertspenna. Gott skick. - Om bl.a..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Övervintring - en berättelse om Sylvia Plath.
85 kr
Översättning Rebecca Alsberg. Natur och Kultur. 2004. 359 s. Dekorerat förlagsbd. Transparent skyddsomslag (ett riss). I övrigt i myc..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att färdas mot brunnar. Synodalavhandling framla..
50 kr
Kyrkvägens Förlag. 1972. 542 s. Trådhäftad. Något nött omslag. Understrykningar och noteringar med blyertspenna (i huvudsak) och kulp..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lessing.
50 kr
Mit 81 Abbildungen. Velhagen & Klassing. 1921. Ill. 95 s. Häftad. 1 blad delvis loss. Namnteckning. I övrigt i gott skick. - Frakturs..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den yttersta gränsen. Några uppsatser om diktnin..
70 kr
SKDB. 1955. Omslag: Normunds Hartmanis. Ill. 200 s. Trådhäftad. Namnteckning. Gott skick. - Om bl.a. Lagerkvist, Boye, Einar Billing.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)