Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Litteraturvetenskap


(totalt ca 40 077 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 15:47
Den svenska litteraturhistorien av Göran Hägg
Göran Hägg
Den svenska litteraturhistorien
85 kr
W&W. 1999. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. En liten nagg i omslag.
Böcker från The Peoples Republic of Hornstull
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9173247731
Idag 12:42
Skrivguiden av Holm,Lars Holger
Holm,Lars Holger
Skrivguiden
99 kr
Ordfront 2000 inbunden/dekorerat färgkartonnage 156 sidor. gott skick, mindre nagg i ett hörn.
Böcker från Historia och sånt (Historia & sånt)
H0K
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9176180492
Idag 12:06
Compton, Susan P.
Domarsumpen. Målare & poeter i rysk bokkonst 191..
180 kr
Bokomotiv. 1983. Ill. Faksimil. 248 s. Klotryggbd. Gott skick.
Böcker från Tomelilla Bokhandel & Antikvariat
Borrby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:50
Graves, Robert
Farväl till alltihop: En självbiografi
50 kr
Stockholm: Tiden, 1962. Tidens Bokklubb. Illustrerat pappband. 19x13 cm. 415 sid. Originaltitel: Goodbye to All That, översättning Lo..
Böcker från Solsidans antikvariat
VÄXJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 8777390172
Idag 11:09
Jørgensen, Jens
H.C. Andersen - En sand myte
100 kr
Hovedland 1987. 174 s. Dansk text. Häftad. Gott skick. Författaren hävdar att H.C. Andersen var oäkta son till Christian VIII och kom..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Duve, Arne
H.C. Andersens hemmelighet
100 kr
Psychopress, Oslo 1969. 138 s. Norsk text. Häftad. Gott skick. Författaren hävdar att H.C. Andersen var oäkta son till en skomakarmäs..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Joubert, Joseph
Tankar och maximer om böcker och människor
60 kr
Bokvännerna 1959. Urval och översättning samt inledande essay av Emy Ek. 128 s. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Nyman, Thure (red.)
Klokt kvickt elakt om böcker, författare och läs..
75 kr
Bokvännerna 1960. 238 s. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Lindorm, Erik
Hur jag blev bokförläggare
50 kr
Bokvännerna 1957. Illustrerad av Ivar Starkenberg. 39 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Hanotaux, Gabriel
Franska bibliofiler
40 kr
Bokvännerna 1958. 71 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Sjögren, Gunnar P.O.
En enda hylla: Minnen och reflexioner av en bokvän
90 kr
Bokvännerna 1964. 127 s. Illustrerad. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170220662
Idag 11:09
Strandell, Birger
Vägen till Linné
120 kr
Bokvännerna 1974. 107 s. Illustrerad. Inbunden. Mycket gott skick..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9170220697
Idag 11:09
Berman, Nils
Boktjuven från Norrköping
70 kr
Bokvännerna 1975. 141 s. Illustrerad. Inbunden. Fläckar på övre snittet, annars i mycket gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Flaubert, Gustave
Bibliomani
50 kr
Gothia 1963. Illustrerad av Torsten Århem. Häftad. Mycket gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Asselineau, Charles
En boksamlares helvete
70 kr
Wahlström & Widstrand 1947. Illustrerad av Knud Mühlhausen. 55 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Petersens, Hedvig af
Ett barns litterära memoarer
50 kr
Bokvännerna 1960. 93 s. Illustrerad. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Øksnevad, Reidar
Bøker og bokelskere: En antologi
100 kr
Gyldendal Norsk Forlag 1933. 82 s. Inbunden. Gott skick. Namnteckning med blyerts, exlibris.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Uzanne, Octave
Böckernas död
50 kr
Allhem 1956. Illustrerad av Albert Robida. Inledning av Åke W. Essén. 43 s. Häftad. Liten skada upptill på omslaget, annars gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Bokvännens julbok 1948
70 kr
Bokvännerna 1948. 181 s. Illustrerad. Häftad. Omslaget gulnat, särskilt ryggen, annars gott skick. Exemplar nr 579.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Koch, Th.W. & Larbaud, Valéry
Last eller dygd: Två essayer
50 kr
Bokvännerna 1956. 77 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Sten, Hemming (red.)
Mötet med boken
50 kr
Bokvännerna 1958. 87 s. Inbunden. Gott skick. Dedikation från en av författarna (Ragnar Oldberg).
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Irving, Washington
Litterärt liv: Ur En Resandes Berätteler
50 kr
Gothia 1958. Illustrationer av Torsten Århem. 56 s. Häftad. Bilaga med hälsning från Borlänge Bokhandel.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Setterblad, Oscar
Boken denna sällsamma vara
40 kr
Gothia 1959. Illustrerad av Enar Bergström. Häftad. Spår efter etiketter på fram- och baksida.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Paludan, Jacob
Bøger, Poeter og Stilister
50 kr
Selskabet Bogvennerne 1954. 111 s. Häftad. Dansk text. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Hansen, Martin A.
Bøgernes Verden
50 kr
Selskabet Bogvennerne 1957. 132 s. Häftad. Dansk text. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Bay, J. Christian
Breve om Bøger I-II
120 kr
Selskabet Bogvennerne 1959. 110+110 s. Häftad. Dansk text. Nr 1890 av 3000 numrerade ex. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Warburg, Fredric
Blad ur en Londonförläggares memoarer
50 kr
Norstedts 1959. 51 s. Häftad. Omslaget lite solkigt, annars gott skick. Exlibris.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Stolpe, Herman & Johnson, Eyvind
Resa till Island - böckernas land: Kring den sve..
40 kr
KF:s bokförlag 1958. 40 s. Häftad. Små revor nedtill på omslaget, annars i gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Pleijel, Hilding
Böcker och människoöden: Minnen från ett halvsek..
60 kr
Bokvännerna 1968. 120 s. Illustrerad. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 8200074226
Idag 11:09
Haarberg, Jon
Vinje på vrangen: Momenter til revurdering av en..
40 kr
Universitetsforlaget 1985. 234 s. Häftad. Norsk text. Veck på omslaget. Exlibris.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Rudin, Pehr
Satyriskt betänkande angående bokmängden
50 kr
Bokvännerna 1956. Illustrerad av Torsten Århem. 30 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt