Inbunden med omslag. Nyskick, men stämplad såld. Ellerströms 2011. - Gravdikten över djur. På 1600- och 1700-talen var detta en flitigt utnyttjad diktart som kunde användas för en lång rad ändamål, från imitationer av antika för.. läs mer
1949 resp. 1951. Inbunden. Nyskick. Porto 39:-. läs mer
Bonniers. 2004. Ill. 271 s. Pbd. Skyddsomsl. Mycket gott skick. läs mer
gleerups. 1992. 272 s. Inbunden. kartonage. 24.5x17.5cm. 657 gram. Gott skick. namn ini bok - bokomslag lite nött.
W&W förlag, 1999. Inbunden med skyddsomslag. 767 sid. I fint skick. Portovikt 1,35 kg, skrymmande.
Gidlunds förlag 2012. Danskt band, 134 sidor. Nära nyskick. läs mer
Bonniers. Första uppl. Stockholm, 1951. 189 s. Trådhäftad. 290 gram. Gott skick. Omslaget något gulnat och naggat i kanterna. Inlagan något gulnad. Bruksspår.
Rabén & Sjögren. 1 uppl. 1996. 170 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband / Kartonnage. 349 gram. Nyskick. Mycket fint exemplar. Oläst. Lätt gulnat boksnitt, för övrigt i nyskick. Det finns en viss mystik kring författare .. läs mer
Bokförlaget Trevi. 1993. 106 s. Häftad. Mycket gott skick. Mörkt spel ar en studie i hur de amerikanska författarna påverkats av livet i ett samhälle med rasdiskriminering och hur det avspeglas i deras böcker. Toni Morrison dröj.. läs mer
Vilhelm Ekelundsamfundet 1968, 252 sid. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick.
Norstedts. 1969. 32 s. Trådhäftad.Ouppskuren. 22x13,5cm. 50 gram. Nära nyskick.
Norstedts. 1958. 25 s. Trådhäftad.Ouppskuren. 22x13,5cm. 50 gram. Gott skick.
Norstedts. 1961. 27 s. Trådhäftad. 22x13,5cm. 50 gram. Mycket gott skick.
Norstedts. 1971. 30 s. Trådhäftad.Ouppskuren. 22x13,5cm. 50 gram. Mycket gott skick.
Natur och Kultur. 1998. 138 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Naturskildringen har alltid haft en stark ställning i svensk poesi och svenskt måleri. Fortfarande är det svenska landskapet en .. läs mer
Ellerströms. Första uppl. 2009. 352 s. Inbunden. 22x15cm. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Grafisk form och omslag av Klara Rasmussen och Clara Svensson . läs mer
En nära skildring av Selma Lagerlöfs författarskap och om hur novellsamlingarna och de stora romanerna kom till. Planscher i sv/. Natur och Kultur 2002 586s Ppb.+so ISBN 91-27-09015-9 Nyskick X8 L1146
CKM förlag 2010. Dek förlagsband 274s. Parafrasering på Kafka´s liv. Nyskick X2
Författarporträtt. Illustrationer och planscher i sv/v. Cavefors 1962 279s Hft Notering sista uppslag, Gott skick L261
Essäsamling inriktad främst på engelsk 1700-talslitteratur från Daniel Defoe till Jane Austen. Albert Bonniers Förlag 1997 189s Ppb.+so ISBN 91-0-056431-1 Nyskick Ppb.+so ISBN 91-0-056431-1 Nyskick X3 L261
Essäer. Fotografier av Lütfi Özkök och Christer Strömholm m fl. Ellerströms 1999 163s Hft ISBN 91-7247-006-2 Nyskick L261
Nummer tre i serien Gemensamma nämnare. Ellerströms 2008 108s Hft ISBN 978-91-7247-183-2 Nyskick X4 L261
Om ett långt och innehållsrikt liv med Artur Lundkvist. Foto och illustrationer i sv/v. Albert Bonniers Förlag 1994 290s Ppb.+so ISBN 91-0-055681-5 Mycket gott skick L261
Bengt Lagerkvist berättar om sin pappa. Om den unge författaren som de flesta inte känner till. Illustrationer i sv/v och färg. Atlantis 2001 294s Ppb.+so ISBN 91-7486-571--4 Nyskick L261
Skildring av detta ""litterära banditpar"" och varför deras popularitet dalade vid 1900-talets början dalade vid 1900-talets början. Med en nytolkning av dekadensen. Foto i sv/v. Norstedts 2007 415s Ppb+so ISBN 978-91-1-301415-9.. läs mer
Ferlins liv alltifrån upväxten som tidigt faderslös, Klaraboehem i Stockholm och fram till de sista åren som firad och av sjukdomar plågad ""styckegodsägare"" i Roslagen. Foto i sv/v. Albert Bonniers Förlag 1998 476s Ppb.+so ISB.. läs mer
Albert Bonniers Förlag 1954 274s Rygg.klb. Exlibris Mycket gott skick L261
Djuplodande och introduktion till Stagnelius liv, författarskap och idévärld. Illustrationer i sv/v. Natur och Kultur 2003 191s Dek.ppb. ISBN 91-27-08474-4 Nyskick X4 L261
En hyllning till Maria Wine på hennes 90-årsdag. Illustrationer i sv/v och färg. Siwert Bergström 2002 69s Klb. ISBN 91-9713375-9-6 Mycket gott skick L261
Ellerströms Förlag 2007 133s Hft 978-91-7247-147-4 Nyskick L264 läs mer
