Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 182. i kategorin Litteraturvetenskap
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Res Publica : Nr 66.
Rimbauds Nej.
85 kr
Brutus Östlings bokförl. Symposion, Eslöv. Res Publica. 2005. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kocher,Paul H.
Tolkiens sagovärld. En vägledning.
100 kr
Gebers 1973. 253 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Koskinen,Maaret.
I begynnelsen var ordet. Ingmar Bergman och hans..
125 kr
2002. 351 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frykman,Erik.
Litterära strövtåg i London.
125 kr
1993. 152 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sommar,carl Olov
Strindberg på Östermalm.
125 kr
Billbergs 1980. 58 s+ 16 planschsidor med fotografier. Tryckt i 1.000 ex. Häftad med skyddsomslag. Fint ex. (Billbergs skriftserie 18)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Isaksson,Hans.
Werner Aspenström.
150 kr
2003. 305 s. Förlagsband m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mjöberg,Jöran.
Drömmen om sagatiden. I. Återblick på de nordisk..
100 kr
Stockholm: Natur och Kultur, 1967. 321 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.(L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björck,Staffan.
Swenska språkets skönheter. Om den lyriska antol..
100 kr
Sthlm 1984. 318 sidor. Förlagsband.m.skomsl. Illustr. Fint skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
O\'Brien,Edna.
James Joyce.
90 kr
2002. 183 s. Förlagsband. (Skomsl.saknas). Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Borum,Poul.
Poetisk modernism. En kritisk introduktion.
100 kr
1968. 275 s. Häftad. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harding,Gunnar (Red.)
Är vi långt från Montmartre ? Apollinaire och ha..
150 kr
FIB 1995. 371 s. Förlagsbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ahlenius,Holger.
Frankrikes litteratur under medeltiden.
150 kr
1957. 582 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Romberg,Bertil.
Carl Jonas Love Almqvist. Liv och verk.
150 kr
1993. 340 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sigurd Erixons tryckta skrifter 1911-1957. Förte..
150 kr
Nordiska Museet 1958. 111 s. Dek.hklbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Björkbom,Carl.
Bergsmannen och boken.
150 kr
1946. 54 s. Häftad. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sandqvist,Britta.
Litteratur om svenska industriföretag.
200 kr
1979. 319 s. Förlagets klbd. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vinge,Louise (Red.)
Skånes litteraturhistoria. I. Fram till 1940-tal..
250 kr
1996. 284 s. Linnebd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Downs,Robert B.
Världsberömda böcker 1-4. Del 1. Egyptiska dödsb..
300 kr
Sthlm 1970-71. 210 + 201 + 204 + 212 s. Häftade. 4 volymer. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cullberg,Johan.
Skaparkriser. Strindbergs Inferno och Dagermans.
125 kr
1992. 197 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Westin,Boel (Red.)
Böcker ska blönka som solar. En bok till Vivi Ed..
150 kr
1988. 263 s. Laminerat ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ASKLÖF, LOUISE M.FL.(RED.)
Humanismen som salt & styrka. Bilder & betraktel..
200 kr
1987, 588 s, ppbd.mskomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LÖNNROTH, LARS & DELBLANC, SVEN.
Den svenska litteraturen I-VI.
450 kr
Stockholm 1987-1993. 284; 320; 319; 301; 319; 320; s. Del 1,2,3,5 i förlagets linnebd. Del 4,6 i kartonnageband. 6 vol. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stålmarck,Torkel.
Jacob Wallenberg. Ostindiefarare / Präst / Förfa..
200 kr
Atlantis 1995. 251 s. Dek.klbd.m.skomsl. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hermelin,Eric.
Blif en dåre. Marginalanteckningar och stridsskr..
90 kr
1997. 135 s. Ouppskuren. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ekelund,Louise.
Rabbe Enckell. Gräshoppans och Orfeus diktare.
125 kr
Ordfront 1999. 262 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bergsten,Staffan.
Gustaf Fröding.
150 kr
1999. 247 s. laminerat ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hjort,Daniel.
Passanter.
200 kr
1990. 385 s. ppbd.m.skomsl. illustr. Ded.till Stig Arb. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lamm,Martin,
August Blanche som stockholmsskildrare.
125 kr
1950. 179 s. Namnteckning. Fint skick. (Lager)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hallengren,Anders.
Gallery of Mirrors. Reflections of Swedenborgian..
125 kr
Swedenborg Foundation, Incorporated, West Chester, PA, U.S.A., 1998. 203 p. Paperback. V.G. Condition.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mackaness,George.
Poets of Australia. An Anthology of Australian V..
200 kr
Angus & Robertson. 1946. 493p. Publishers Cloth. V.G. Condition.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Zilliacus,Emil.
Choros. Studier över grekisk körlyrik.
125 kr
1939. 222 s. Hfrbd.m.fr.omsl.medbundet. Fint skick. (Lagerhylla)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 182
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt