Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Lyrik & Dramatik


(totalt ca 46 734 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 13:26
Olov Thorén
Reflexer
50 kr
Poesi av Olov Torén Bohuslänningen AB 1973. 55 sidor
Böcker från susanneed
Bromma
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Runeberg, Johan Ludvig
Friaren från landet
50 kr
Bokvännerna [1959]. Efterskrift av Helmer Winter. 75 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Shakespeare, William
Macbeth
100 kr
Bokvännerna 1954. Översatt av Sigvard Arbman. Illustrerad av Yngve Kernell. 128 s. Inbunden. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Oxenstierna, Johan Gabriel
Dagens stunder: Poem i fyra sånger Skenäs 1783
100 kr
Bokvännerna 1962. Inledning av Holger Frykenstedt. 143 s. Häftad. Omslaget lätt gulnat med liten reva på baksidan, små fläckar på fra..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100385328
Idag 11:09
Sundén, Karl
Mamele: Dikter
40 kr
Bonniers 1973. 68 s. Häftad. Slarvigt uppsprättad, spår efter prislapp på baksidan.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9117152917
Idag 11:09
Hedlund, Tom
Kaptens resa och andra dikter
50 kr
Norstedts 1972. 77 s. Häftad. Gott skick.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Bjørnson, Bjørnstjerne
Geografi og kjærlighet
30 kr
Svenska Bokförlaget/Bonniers 1956. Inledning, förklaringar och studieuppgifter av Helge Gullberg. 104 s. Häftad. Spår efter prislapp ..
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:09
Noël, Marie
Sången om ett liv: Dikter och sagor från en lite..
60 kr
Översättning och inledning av Ella Berg. Jan-Förlag 1959. 101 s. Häftad. Mycket gott skick. Tillskrift.
Böcker från MyLambda
Stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Lyrikvännen 5 1986. Tema: Afrika och afrikansk p..
Lyrikvännen 5 1986. Tema: Afrika och afrikansk p..
60 kr
Limhäftad, 218-279 sidor. FIB:s lyrikklubb (Stockholm, 1986). Rikt ill. Nummer om Afrika och afrikansk poesi. Dikter av Wole Soyinka,..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsnya böcker
Idag 10:41
Boye, Karin
Ja visst gör det ont. Dikter i urval*
200 kr
Inb/klotrygg, 158 sidor. Bakhåll (Ungern, 2012). Detta är en samlingsvolym med Karin Boyes bästa dikter i urval., med såväl de dikter..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsnya böcker
Idag 10:41
Boye, Karin
Ja visst gör det ont. Dikter i urval*
200 kr
Inb/klotrygg, 158 sidor. Bakhåll (Ungern, 2012). Detta är en samlingsvolym med Karin Boyes bästa dikter i urval., med såväl de dikter..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Nwadike, Cletus Nelson
Tankar ur ett lejons gap. Dikter och fotografier
75 kr
Dekorerat pappband/trådbunden, 119 sidor. Heidrun (Litauen, 2010). Cletus Nelson Nwadike föddes i Nigeria 1966 och kom till Sverige 1..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Johnsson, Arne
Reidjz
75 kr
Hft, s k danskt band, 136 sidor. Symposion (, 2010). Arne Johnssons (f. 1950) tolfte diktsamling. Mycket gott skick. Liten bläckantec..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Ulven, Tor
Du droppar och blir borta*
70 kr
Limhäftad, 131 sidor. Heidrun (Södertälje, 2001). Tolkning och introduktion Thomas Kjellgren. Mycket gott skick. Utsuddad namntecknin..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:20
Lanterna  , Dikter av Roger Skjöld
Roger Skjöld
Lanterna , Dikter
45 kr
W&W. 1983. 69 s. trådinb sprättad mjukpärm. 153 gram. fd ägarsignerad.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:14
British and American Poetry av James Cross , Vincent Newey
James Cross , Vincent Newey
British and American Poetry
60 kr
Hermods. 1970. 212 s. Häftad. 385 gram. Hyfsat skick. fd ägarsignerad.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 09:49
En bok om Nils Ferlin av Nils Ferlin
Nils Ferlin
En bok om Nils Ferlin
24 kr
1955. 85 s. ca porto 22 kr gram. Hyfsat skick.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Begagnade böcker
Idag 04:02
Terziner i okonstens tid av Hjalmar Gullberg
Hjalmar Gullberg
Terziner i okonstens tid
161 kr
Norstedts. 1958. Mycket gott skick. Osprättade sidor.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:59
Samlade Arbeten (6 volymer) av Johan Ludvig Runeberg
Johan Ludvig Runeberg
Samlade Arbeten (6 volymer)
420 kr
Albert Bonniers Förlag. 1941. Gott skick. Obs. Tyngre paket.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:54
Blått och svart av Folke Isaksson
Folke Isaksson
Blått och svart
61 kr
Bonniers. 1957. Mycket gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:51
Lyrisk Tidsspegel
Lyrisk Tidsspegel
36 kr
Gleerup. 1953. Gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:49
Som ett träd av Thorsten Jonsson
Thorsten Jonsson
Som ett träd
51 kr
Albert Bonniers Förlag. 1938. Gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:46
Solfragment av Stig Sjödin
Stig Sjödin
Solfragment
51 kr
Bonniers. 1949. Gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:45
Den Unga Lyriken
Den Unga Lyriken
61 kr
Albert Bonniers Förlag. Gott skick. En antologi med Dan Andersson, Karl Asplund, Frans G. Bengtsson, Erik Blomberg m.fl..
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:43
Lågor för Eros av /Maria Wine
/Maria Wine
Lågor för Eros
36 kr
FIB Lyrikklubb. 1955. "Kärleksdikter i urval".
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:40
Den kapsejsade himlen av Stig Johansson
Stig Johansson
Den kapsejsade himlen
36 kr
Bra Lyrik. 1984. Nära nyskick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:38
Dikter av Harald Foss
Harald Foss
Dikter
51 kr
KF. 1950. Gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:37
Linjer av Olof Lagercranz
Olof Lagercranz
Linjer
61 kr
Wahlström & Widstrand. 1962. Mycket gott skick. Osprättade sidor.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:35
Fåglarna av Lars Gustafsson
Lars Gustafsson
Fåglarna
61 kr
Bra Lyrik. 1984. Mycket gott skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:34
Dagar och Nätter av Artur Södermark
Artur Södermark
Dagar och Nätter
161 kr
Smålandspostens Boktryckeri. 1919. Dåligt skick.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Begagnade böcker
Idag 03:31
Stark Dagg av Lars Englund
Lars Englund
Stark Dagg
51 kr
Gebers. 1943. Mycket gott skick. Osprättade sidor.
Böcker från kvalitetsantikvariskt
Tranås
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt