Just nu 1 435 934 annonser
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Lyrik & Dramatik
(totalt ca 37 035 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 18:35

Gustaf Fröding

Gustaf Fröding Samlade Skrifter

315 kr
Bonniers. 1911. Inbunden. Röda guldornamenterade band med front- och ryggtitel i guld. 19x13cm. 1181 gram. Mycket gott skick. Minnesu..

Säljare: bokrummet, älgarås (Privat)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 16:57

Jacob, Max

Tärningsbägaren (Fibs lyrikklubb)

100 kr
1991. 125 s. Häftad. "sprätta själv"-bok. Nyskick.

Säljare: Gestbloms Bokhandel, Enköping (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 16:14

Hägg, Göran

Nyår i Sverige - antologi i urval

120 kr
W&W. 1996. 160 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick.

Säljare: Gestbloms Bokhandel, Enköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 15:47

Ajgi, Gennadij

Fältens ögon - En tjuvasjisk antologi

150 kr
Ariel Skrifter 21 2004, inb m skyddsomslag, 282 s.

Säljare: Karlssons bok, Olofström (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 15:44

Howe, Susan

Spinnaker

100 kr
Bonnier. 2000. 106 s. Inbunden. Nyskick.

Säljare: Gestbloms Bokhandel, Enköping (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:58

Horatius /översättning Ebbe Linde/

Oden l-lll

75 kr
Forumbiblioteket. 1963. 234 s. Inbunden. 19,5 x 12 ,5xcm. 375 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. några understrykni..

Säljare: Birgit Elmstam, Stockholm (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 07:59

Spår Efter Vandringsmän. Dikter av Dorot..

80 kr
Bjästa 1982. CEWE-Förlaget. Bred 8:o. 128 s. Pappband med skyddsomslag, veck och reva. Gott skick.

Säljare: Bernt Svensson, Stora Vika (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 07:54

Johansson Elsie

Brorsan hade en vevgrammofon

80 kr
Helsingborg 1979. LT. Debutboken. 91 s. 2. tryckn. 2. tus. Häftad. Mycket gott skick.

Säljare: Bernt Svensson, Stora Vika (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 00:18

Beppe Wolgers

Röster från Vattudalen

40 kr
Bonniers. Svalans Lyrikklubb. 1973. 61 s. Inbunden. 193 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Omslag av An..

Säljare: Bokberth, Halmstad (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:13

Kristina Lugn

Lugn bara lugn - dikter

45 kr
Månpocket 1987, 238 sid

Säljare: Slam's Böcker och .., huddinge (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 20:12

Sven Söderman

Främmande lyrik

200 kr
Svenska andelsförlaget. 1925. 141 s. Häftad. Trådbunden. 175 gram. Mycket gott skick. Sidorna är ej sprättade. Tunna streck av kulspe..

Säljare: Regnbågsboden Déjàvu, Osby (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Malmsten, Bodil

Samlade dikter

70 kr
Dekorerat pappband, 491 s. sidor. Bonniers/Månadens bok (Falun, 1996). Denna volym innehåller samtliga, då utgivna, diktsamlingar av..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Aggestam, Rolf

Att flå en blixt

80 kr
Inb med skyddsomslag, 123 s. sidor. Wahlström & Widstrand (Kristianstad, 1998). Rolf Aggestams sjunde diktsamling. Mycket gott skick.

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Belsevica, Vizma

Jordens värme

90 kr
Inb med skyddsomslag, 134 s. sidor. Natur och kultur (Falun, 2003). Urvalsvolymen ""Jordens värme"" ger en bred inblick i Vizma Belse..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Camara, Helder

Tusen skäl att leva

65 kr
Häftad, 125 s. sidor. Proprius (Simrishamn, 1998). Helder Camara (1909-1999) var en brasiliansk biskop, känd för sitt engagemang för ..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Lundberg, Kristian

Job. Appendix till en poetik*

70 kr
Inb med skyddsomslag, 55 s. sidor. Symposion (Okänd, 2005). ""I Kristian Lundbergs poesi finns både svärtan, sötman, sältan och stjär..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Ekdahl, Lina

Nuförtiden

80 kr
S.k. danskt band , 61 s. sidor. Wahlström & Widstrand (Kristianstad, 2002). Lisa Ekdahl är född 1964 och bosatt i Göteborg. Detta är ..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Fröding, Gustaf

Samlade dikter

90 kr
Dekorerat pappband, 658 s. sidor. Wahlström & Widstrand (Borgå, 1989). Den här volymen innehåller Gustaf Frödings samtliga diktsamli..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Edfelt, Johannes (tolkning)

Hymner och visor*

80 kr
Hft/trådbunden, 115 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Stockholm, 1942). ""Hymnen och visor"" inleds med tyskspråkiga poeter: Hermann..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Berg, Aase

Loss

125 kr
Inb med skyddsomslag, 227 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Finland, 2007). En djupdykning i rädslan det innebär att vara mamma, och..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Lindegren, Erik

Dikter 1940-1954

50 kr
Pocket, 167 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Norge, 1989). Denna volym innehåller det väsentligaste ur Erik Lindegrens (1910-1968) ..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Sonnevi, Göran

Oavslutade dikter och Trädet

55 kr
Pocket, 323 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Viborg, 1994). Innehåller de två diktsamlingarna ""Oavslutade dikter"", 1987, och ""Tr..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Carlson, Stig

Sista dikter

75 kr
Hft/trådbunden, 123 s. sidor. P. A. Norstedt & söners förlag (Stockholm, 1971). Stig Carlson förberedde vid sin död en ny diktsamling..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Carlson, Stig

Folket i bild. Dikter och retoriska texter

65 kr
Hft/trådbunden, 109 s. sidor. P. A. Norstedt & söners förlag (Stockholm, 1965). Stig Carlson, 1920-1971, var en svenska författare oc..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Lundkvist, Lars

Skrot*

80 kr
Inb med skyddsomslag, 130 s. sidor. P. A. Norstedt & söners förlag (Borås, 1988). Lars Lundkvist är en svensk poet, född 1928 i Umeå,..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Klintberg, Bengt af / Mattsson, Christin..

Fula visboken

60 kr
Pocket, 137 s. sidor. FIB:s Lyrikklubb (Viborg, 1996). Här presenteras för första gången en samling folkliga erotiska visor som tidig..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Bly, Robert

Modern med huggtänder, naken till slut

80 kr
Häfte, 27 s. sidor. Tärningskastet (Lund, 1976). Den amerikanske poeten Robert Bly gav år 1970 ut dikten ""Modern med huggtänder, nak..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Sonnevi, Göran

Det omöjliga

90 kr
Limhäftad, 430 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Stockholm, 1975). Göran Sonnevi är svensk poet och översättare, född i Lund 1939. O..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:35

Sonnevi, Göran

Det omöjliga

55 kr
Pocket, 430 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Viborg, 1989). Göran Sonnevi är svensk poet och översättare, född i Lund 1939. Andra u..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Sonnevi, Göran

Dikter 1959-1972

60 kr
Pocket, 303 s. sidor. Albert Bonniers förlag (Viborg, 1991). Denna samlingsvolym omfattar Göran Sonnevis sex första diktsamlingar. D..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 19:35

Eliot, T. S.

Det öde landet

115 kr
Hft/trådbunden, 61 s. sidor. Bakhåll (Lund, 2002). Parallelltext på originalspråket och svenska, i tolkning av Jonas Ellerström. CD m..

Säljare: Mingus Bok & Skivb.., Umeå (Företag)

Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Lyrik & Dramatik
(totalt ca 37 035 annonser)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7