Just nu 1 439 246 annonser
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Lyrik & Dramatik
(totalt ca 37 200 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 08:20

Lorca, Federico García

Fyra korta stycken

120 kr
Inb.m.omsl. Tranan 2009. 95 sid. 300 gram. Gott skick.

Säljare: Helenes Bokhylla, KRISTIAN.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 00:22

Boye, Karin

Dikter.

100 kr
Bonniers 1948.Dekorerat halvfranskt band.292 sidor.Övre guldsnitt.Främre häftesomslag medbundet.Guldornerad rygg med markerade bind.M..

Säljare: HISTORISKA BIBLIOT.., Eskilstuna (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:49

Öijer Bruno K

Samlade dikter

125 kr
WoW 1993. 494s. Välbevarat ex

Säljare: Masthuggets Antikv.., göteborg (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:29

Ivar Harrie

Poeten Horatius

40 kr
Forum. 1 uppl. 1959. 107 s. Häftad. illustrerad med 31 fotografier. 20 x 13xcm. 185 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i ..

Säljare: Birgit Elmstam, Stockholm (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:17

Hwang Tsu-Yu, Alf Henrikson

Kineser

50 kr
Svalans Lyrikklubb 1969, dekorerat halvklotband m cellofanomslag, 1515 sid, bra skickklot

Säljare: Slam's Böcker och .., huddinge (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:15

Lundkvist Artur

Svart Stad

128 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1930. 86 s. Häftad. 22x16,5cm. Gott skick. L23.

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:09

Brecht, Bertold

Sex dramer : Baal, Staden Mahagonnys upp..

100 kr
Bonniers. 1070. Häftad. Gott skick. Några sidor med blyertsförstrykningar.

Säljare: Härdals böcker, sveg (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:09

Lundkvist Artur

Svart Stad

90 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1930. 86 s. Häftad. 22x16,5cm. Gott skick. Nagg på främre omslaget och en skade ca 1cm på övre delen av ryggen. L..

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:06

Lundkvist Artur

Naket liv

125 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1929. 81 s. Häftad. 21,5x16,5cm. Mycket gott skick. liten nagg på bakre omslaget L23.

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:03

Lundkvist Artur

Svart Stad

135 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1930. 86 s. Häftad. 22x16,5cm. Mycket gott skick. Namnteckning av sångtextförfattaren Sven Paddock på omslagets b..

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:01

Lundkvist Artur

Nattens Broar

135 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1936. 77 s. Häftad. 22x16,5cm. Mycket gott skick. Namnteckning av sångtextförfattaren Sven Paddock på omslagets b..

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:57

Lundkvist Artur

Sirensång

130 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1937. 82 s. Häftad. 22x16,5cm. Gott skick. Svag stämpel "för benägen anmälan" har tillhört litteraturkritikern El..

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:53

Lundkvist Artur

Korsväg

55 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1942. 133 s. Häftad. 22x16cm. Hyfsat skick. Halva främre omslaget loss fr ryggen L23.

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:51

Lundkvist Artur

Korsväg

85 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1942. 133 s. Häftad. 22x16cm. Hyfsat skick. Namnteckning av sångtextförfattaren Sven Paddock som skrev ca 3000 så..

Säljare: OLA HOLMBERG, KNIVSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 22:46

Key-Åberg, Sandro

Livets glädje

25 kr
Bonniers. 1:a uppl. 1960. Häftad. delvis ouppsprättad. Liten fläck på omslaget.

Säljare: Härdals böcker, sveg (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 18:46

Bengt af Klintberg

Jättar och vättar - en antologi dikter o..

60 kr
Brombergs 1986, inb m skyddsomslag, illustrerad av bl John Bauer, 134 sid, nyskick

Säljare: Slam's Böcker och .., huddinge (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 17:57

Ahlin, Margith.

Poesins källa - Dikter.

70 kr
Normalt skick Helklotband med skyddsomslag Eget förlag, 1952, Sk.omslag gulnat, skört och med flera längre revor, det inneliggande..

Säljare: Lars Bonnevier, Hägersten (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:41

Cornell, Henrik

La Voulzie av Hégésippe Moreau.

90 kr
Hackzells Tryckeri, Sthlm 1940.Häftad.24 sidor.Numrerad 127/250.Tillskrift från författaren.Illustrerad med ett fotomontage.Något nöt..

Säljare: HISTORISKA BIBLIOT.., Eskilstuna (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:08

Johannes Edfelt

SEKELSKIFTE - En lyrisk antologi

40 kr
Bonnier. Binniers Folkbiblliotek uppl. 1957. 184 s. Inbunden. Dekorerat pappband. 17x10cm. 191 gram. Nära nyskick. namnn finns i boke..

Säljare: Fosforos Kommandit.., Göteborg (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 16:03

Lotta Olsson

SKUGGOR OCH SPEGLINGAR

50 kr
Bonniers . Ser. Nu Lyrik - fjärde tusendet uppl. 1995. 39 s. Häftad. 18,5x12cm. 77 gram. Nyskick. Lotta Olssons debutbok. Omslaget h..

Säljare: Fosforos Kommandit.., Göteborg (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 14:40

Sachs, Nelly

Dikter

75 kr
Svalans Lyrikklubb/ Bonniers. 1967. 93 s. Inbunden. Mycket gott skick. I svensk tolkning av Olof Lagercrantz, Erik Lindegren och Gunn..

Säljare: Postmannabackens l.., Vellinge (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 14:15

Sjödin,Nils Eric

Minna

85 kr
Cewe förlaget. 1:a uppl. 1987. 89 s. Inbunden. 18,5x21cm. 290 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. minima..

Säljare: KarinBirgitta, Vännäsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 13:17

Lindahl Ingemar

Hamlets mustascher

40 kr
1999. 40 s. Häftad. 60 gram. Nyskick. kartong 23.

Säljare: Eva Bergström, Uppsala (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 13:10

Nylén Leif

Kartbild

50 kr
1963. 32 s. Häftad. 50 gram. Nära nyskick. Nya lyrikserien Bonniers kartong 23.

Säljare: Eva Bergström, Uppsala (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 12:17

Frostenson, Katarina

Tal och Regn

85 kr
Dek.klb. W&W 2008. Andra tryckningen. 127 sid. 290 gram. Gott skick.

Säljare: Helenes Bokhylla, KRISTIAN.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:53

Goethe, Johann Wolfgang von

FAUST. Sorgespel af Goethe öfversatt af ..

350 kr
Albert Bonniers Förlag, Sthlm 1878. Förlagets rikligt dekorerade, blindpressade och guldornerade klotband.303 sidor + 3 fotomonterade..

Säljare: HISTORISKA BIBLIOT.., Eskilstuna (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:47

James Van Hise (engelsk text)

Addams Family Revealed. An Unauthorized ..

135 kr
Published by Pioneer Books, Inc., 1991. Paperback, 160 pages. Near Mint condition (nära nyskick). Illustrated with black and white pi..

Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:38

Stephen Cox with foreword by John Astin ..

The Addams Chronicles. An Altogether Ook..

175 kr
Cumberland House, Second Edition, Revised and Expanded, 1998. Paperback, 206 pages. Mint condition (nyskick). Richly illustrated.

Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:29

Brendan Kennelly (engelsk text)

The Man Made of Rain

95 kr
Bloodaxe Books Ltd, 1998. Paperback, 96 pages. Mint condition (nyskick).

Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:25

Brendan Kennelly (engelsk text)

Begin

95 kr
Bloodaxe Books Ltd, 1999. Paperback, 104 pages. Mint condition (nyskick).

Säljare: Peter Berger, FARSTA (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:21

Henriksson, Alf + Berg, Björn

Tveggehanda. Bilder och vers.

60 kr
Bonniers 1985.Förlagsband med skyddsomslag.198 sidor.Rikligt illustrerad.Mkt gott skick/Nyskick.

Säljare: HISTORISKA BIBLIOT.., Eskilstuna (Privat)

Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Lyrik & Dramatik
(totalt ca 37 200 annonser)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7