G.E.C. Gad, Köbenhavn. 1942. 46 s. Limhäftad. 17,5x11,5cm. 40 gram. Gott skick. Språk - Danska. Namnstämpel.
Bokförlaget Prisma/FIBs Lyrikklubb. 1966. 148 s. Pocket. Mycket gott skick. Under den tid Franco suttit vid makten har den spanska litteraturen visat en förvånande växtkraft, trots de pålagor och inskränkningar som drabbat den. .. läs mer
Tre häftade böcker i en kartong. Nyskick, men stämplade såld. Utgivningsår 2011. Med efterord av Jonas (J) Magnusson och Martin Högström, som gjort den grafiska omformateringen.
Bonniers. Första uppl. 1945. 188 s. Häftad. 19,5x13cm. Mycket gott skick.
Bonniers. Första uppl. 1968. 95 s. Häftad. 23,5x16,5cm. Hyfsat skick. Tid ägares namnteckn på såväl fr omslag som smutstitelblad.
Utg.av Radiotjänst. Ingående i serien "Radiotjänsts teaterbibliotek" som nr.149 och serien "Tysk dramatik från Goethe till Brecht" uppl. 1957. 58 s. Klammerhäftad. 18,5x12,5cm. 50 gram. Gott skick. Titelbladet delvis gulnat pga .. läs mer
Bonniers 1949,204 sid. med teckningar av Adolf Hallman. förlagetets halvklotbd med medbunden titelsida. text på smutstitelsida, i övrigt riktigt fint skick.
| Alf Henrikson-sällskapet | Utg. 2009. Ej o.u. | Förlagsband. | 120 s. | 9789197684927 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller a.. läs mer
| King ink | Utg. 2009. Ej o.u. | Häftad. | 157 s. | 9789185807512 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant informa.. läs mer
| Norstedts | Utg. 2013. Ej o.u. | Danskt band. | 63 s. | 9789113050478 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant in.. läs mer
| Norstedts | Utg. 2013. Ej o.u. | | 63 s. | 9789113050478 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant information: L.. läs mer
| Nomen förlag | Utg. 2013. Ej o.u. | | 47 s. | 9789174654707 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant information.. läs mer
| Albert Bonniers Förlag | Utg. 2013. Ej o.u. | | 99 s. | 9789101000775 | Språk: Svenska | Observera: Denna bok har vi på ett separat lager, räkna med några ytterligare dagar i leveranstid. Baksidestext eller annan relevant i.. läs mer
ALBA. 1991. Inbunden. Gott skick.
Jubileumsupplaga -skrifter, Bonniers 1928. 298 sid tjugoandra upplagan. 1 st. halvfr bd med guldsnitt och marmorerade pärmar mkt fint skick.
Bonniers 1945. En samlingsvolym, 82+92152+109 sid. blått halvfr. bd. med marmorerade pärmar, liten namnteckning, mkt fint skick. läs mer
Bonniers 1922. 308+207+ ca 190 sid. Med åtta originallitografier och talrika vignetter af Yngve Berg, Musiken:Facsimiletryck efter 1790 års upplaga. 3 röda halvfr bd med 5 upphöjda bindningar och guldsnitt, marmorerade pärmar oc.. läs mer
Argument. 1998. Inbunden. Mycket gott skick. inlagan är som i nyskick.
Bonniers 1949, 440 sid, dekorerat blått klotband, hälsn på smutstitelsida, annars fint skick.
AlfabetaAnamma. 1 uppl. 2004. 125 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick.
Ordfront pocket 2004 nyskick klassiskt drama.
Gebers 1970 nyskick Klassiskt drama 260s (ISBN saknas).
Bonniers. 1948. Häftad. Ouppskuren. 145 gram. Mycket gott skick. Priset inkluderar frakt.
Bonniers. 1950. Häftad. Ouppskuren. 85 gram. Gott skick. Priset inkluderar frakt.
Bra Lyrik. 1984. Inbunden. Gott skick.
Rabén & Sjögren. 1 uppl. 1992. Inbunden. Nyskick. Svenska dikter illusrerade av Lena Anderson.
1984, inplastat originalomslag, utrangerad från bibliotek i utmärkt skick
Bonniers, 1971. Inbunden, med skyddsomslag, 196 sidor. En anings nött/slitet skyddsomslag upptill, i övrigt är boken i nära perfekt skick. Illustrerad med svartvita bilder/foton här och var.
Lyrik. Tolkning och efterskrift av Dagmar Chvojková-Pallasová och Harry Järv. Cavefors. 1969. Häftad. Pärmar med invikta flikar. 64 s. Bok i ganska bra skick. Utvändigt nött. En mindre klämskada på ryggen och ett stycke in på re.. läs mer
Verlag der J.B. Mezler´schen Buchhandlung, Stuttgart 1857. Ex-libris: Ulf Stiernstedt. Samtida halvklotband i mycket fint skick. Ryggtitel: Persius-Teuffel-1857. Inlagan med några enstaka obetydliga blyerts understrykningar, för.. läs mer
