Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 409. i kategorin Lyrik
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Ragnar Jändel
Advent
23 kr
Lindblad 1929 Häftad Ca 70 sidor, gott skick, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jacques och Maria Werup ( övers.)
Boulevarder och fågelsträck
85 kr
Bra Lyrik 1984 Inbunden tio franska poeter presenteras: Yves Martin, Franck Venaille, James Sacré, Emmanuel Hocquard, Serge Sautreau,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rudolf Landby
Månaderna En diktarkrans
125 kr
O A Andersson Tryckeri i Arvika 1941 Häftad 15 sidor, gott skick. Ett brev till Landby från H.M Konungens Kabinetts - kammarsekreter..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Dikter
23 kr
Bon. 1952 Inbunden Från olika diktsamlingar Ca 190 sidor, gott skick med skyddsomslag som har en liten fläck
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arnulf Överland
Vi overlever alt. Dikt fra krigsårene
75 kr
Norst. 1945 Häftad Den Norske patrioten Arnulf Øverland var fånge i koncentrationslägren Sachsenhausen under andra världskriget. Hans..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anders Österling
Norrlandsresan
95 kr
Bon. 1908 Häftad Diktcykel 36 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Öyvind Fahlström
Bord
115 kr
Lejd 1999 Inbunden Dikter 1952-55 här i faksimilutgåva från 1966, med efterord av Jörgen Gassilewski Ca 70 sidor, i större format, go..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vera Nordin
Kär lek
23 kr
R&S 1954 Häftad Dikter Ca 80 sidor, gåvonotering, och ett litet mindre streck på omslagets baksida
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Emeric Lingstedt
Dikter
23 kr
197? Häftad Emeric Lingstedt 1893-1970. Boken tryckt i Visby , Gotland Ca 60 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aleksandrs ?aks
Hjärtat på trottoaren
45 kr
Heidruns 2004 Inbunden Dikter, förord och tolkning av Juris Kronbergs och efterord av Gennadij Ajgi. Alexandrs Caks är från Lettla..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengt Berg
Nio röda rosor i Reykjavik
45 kr
Heidruns 2003 Inbunden En atlantisk diktsamling med Reykjavik som bas och levet som spelplats ( Island ) Ca 110 sidor, gott skick med..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alf Henrikson
Glam
23 kr
Litteraturfrämjandet 1981 Inbunden Teckningar och vers året runt, illustrerad av Birger Lundquist Ca 200 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bengt E Nyström
Floderna sjunga
23 kr
SKD 1944 Häftad Dikter av Bengt Nyström Ca 75 sidor,, gott skick men någon liten fläck på omslagets baksida
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lennart Odlander
Mellan måne och Pagod
75 kr
Siesta 1957 Inbunden Denna diktsamling innehåller två avdelningar: dikter av Tao Chien samt lyrik av Lennart Odlader, Illustrationern..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Passad
75 kr
Bon 1945 Häftad Tidningasartiklar medföljer Ca 150 sidor, originalupplaga, några lätta veck kring omslagets ytterkanter, övrigt gott ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Cikada
75 kr
Bon. 1953 Häftad Dikter Ca 150 sidor, gott skick, några tidningsartiklar medföljer, anteckningar gjorda i blyerts på de sista tomma s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Längs ekots stigar
75 kr
Bon. 1978 Inbunden Dikter Ca 150 sidor, mycket gott skick, med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Harry Martinson
Dikter i ljus och mörker
23 kr
Bon. 1971 Häftad Dikter Ca 130 sidor, någon mindre fläck på omslag, övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stig Sjödin
Softfragment
23 kr
Fib 1954 Inbunden Dikter med teckningar av Björn Jonson Ca 75 sidor, boken i gott skick med skyddsomslag som har några nagg
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eva Lidén
Vad vet om vad djuren tänker bland lavendelhonun..
45 kr
Heidrun 1995 Häftad Dikter i ord och bild Ca 60 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ragnar Eklund
De ringes väg
23 kr
Bon. 1942 Häftad Ca 95 sidor, gott skick, men något lätt nätt kring omslagets ytterkanter, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Majken Johansson
Omtal
95 kr
Bon. 1969 Häftad Ca 40 sidor, originalupplaga, gott skick men några små nagg i kanter
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Ferlin
Från mitt ekorrhjul
95 kr
Bon. 1957 Inbunden dikter Ca 100 sidor, gott skick med skyddsomslag
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Nils Ferlin
Kejsarens papegoja
95 kr
Bon. 1951 Häftad Här kommer ett smakprov:NÖJENAtt nöjen är högst relativaJag lärde mej tidigt att förstå.I Nykroppa mente man så:- Vi..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Dan Andersson
Visor och ballader
45 kr
Tiden 1956 Inbunden innehåller: Kolvaktarens visor, Svarta Ballader och Efterlämnade dikter. Ur Det kallas vidskepelse Baudelaireöver..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ernst Wichert
Totenmesse
23 kr
Rascher Verlag Zürich 1946 Inbunden 42 sidor, på tyska, klotband i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Friedreich Schiller
Wallensteins Lager Die Piccolomini Walleseins Tod
23 kr
"Rowohlt 1969 Häftad Mit einem Essay ""Zum Verständnis das Werkes"" von Gerhard Storz Ca 320 sidor, på tyska, gott skick, pocket"
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Friedrich Schiller
Die Jungfrau von Orleans
23 kr
Belhagen & Klasing 1926 Inbunden Eine romantische Tragödie Ca 140 sidor, på tyska, pappband som har ett mindre nagg kring rygg, övrig..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Johan Ludvig Runeberg
Älgskyttarne mm.
75 kr
S&L 1929 Inbunden Älgskyttarna är en dikt om nio sånger, här ingår också skrifter på prosa, bla En julkväll i Lotskojan, Lurendrejare..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kerstin Hed
Bergslag
23 kr
Norst. 1934 Häftad Dikter från Bergslagen Ca 110 sidor, gott skick, men några mindre nagg kring omslagets ytterkanter, namnnotering
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Stefan Larsson
Grindfåglar
23 kr
Bon. 1949 Häftad Ca 75 sidor, i lite mindre format, några mindre nagg och fläckar omslag, övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 409
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt