Begagnad bokISBN: 9152803139
Solfjät
50 kr
Zindermans. Nyutgåva av debutboken (1923) uppl. 1980. 46 s. Inbunden. Förlagspappband. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bokISBN: 9100479748
Spelrum (Dikter)
80 kr
Bonniers. Första uppl. 1990. 69 s. Häftad. Trådhäftad. 22,5x16cm. 200 gram. Gott skick. Omslagsteckning:Ulf Linde.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bokISBN: 917203372X
Alpskugga.Dikter
60 kr
Carlssons. 2001. 119 s. Häftad. Limhäftad. 21x14,7cm. Nära nyskick. Info:Inleds med författarens förklaring att han ägnat ett par år ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Illusionernas träd.Dikter
100 kr
Bonniers. Första uppl. 1932. 78 s. Häftad. Trådhäftad. 23,5x16cm. Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bokISBN: 9100564141
Mozarts tredje hjärna.Dikter.
100 kr
Bonniers. Första uppl. 1996. 288 s. Inbunden. Förlagspappband. Nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bokISBN: 917964158X
Tusen år och två minuter (Dikter)
50 kr
Gedins. Första uppl. 1994. 63 s. Häftad. Limhäftad. Gott skick. Debutboken.Omslag av Annika Lyth.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Ur den magiska kitteln
50 kr
Bonniers. 1932. 98 s. Häftad. Trådhäftad. 20,5x14cm. Hyfsat skick. Omslaget + Första 5 bladen med "hundöra",uppslaget innanför främre..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Under månens fallande båge.Dikter.
120 kr
Bonniers. Första uppl. 1947. 99 s. Inbunden. Förlagets linneklotband.Tecknad dekor ingraverad på främre pärmen.Båda omslagen medbunda..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Dikter. Inledning + Urval: Olof Lagercrantz
40 kr
Wahlström & Widstrand. W & W-serien nr.46. uppl. 1964. 161 s. Pocket. Limhäftad. Nära nyskick. Omslagsteckning: Per Åhlin. Spår av ga..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Partitur.Ett urval efterlämnade dikter 1965 - 19..
100 kr
Bonniers. Första uppl. 1969. 76 s. Inbunden. Förlagsband. Nyskick. Skyddsomslag Finns i nyskick. Omslagsvinjett: Gunnar Ekelöf.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Färdväg.30 engelskpråkiga poeter.Urval + Översät..
50 kr
FiB:s Lyrikklubb.. Årsbok 1990 samt "FiB.s lyrikklubbs bibliotek" nr 254. uppl. 1990.. 271 s. s. Häftad. Limhäftad.. Nyskick. Info:Bl..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Lyrisk tidsspegel.Diktanalyser av Carl-Erik af G..
60 kr
C.W.K.Gleerups förlag.. Tredje upplagan. uppl. 1953.. 256 s. s. Inbunden. Välbevarat halvklotband, linnerygg.. Mycket gott skick. Län..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Aniara. En revy om människan i tid och rum.
30 kr
Aldus/Bonniers.. "Delfin"-serien nr.79. uppl. 1963.. 171s. s. Pocket. Hyfsat skick. Lite skavda ryggkanter..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Två tecken. En antologi med svensk poesi och bil..
50 kr
FolketiBild(\"FiB:s lyrikklubbs bibliotek\" nr.244)Årsbok 1987. 79s.+ 3 opaginerade sidor \"Kommentarer\". Förlagspappband i tvärform..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Fridas tredje bok. Ett urval posthuma småstadsvi..
30 kr
FiB:s lyrikklubb(\"Bibliotek\" nr 24)1956. 68s.Trådhäftad.Ouppskuren.Första och sista blanka sidorna är delvis blekta.Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Hjärtat. Kärleksdikter. Urval: Sven Lindner.
50 kr
Bonniers(\"Kammrbiblioteket\"-serien)1966.Femte-Åttonde tus.76s.+Innehållsförteck.+Förteckn.ö.Kammarbibl.Välbevarat förlagspappband,f..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
O Paris. Apollinaire och hans epok i poesi, bild..
70 kr
FiB:s lyrikklubb/Tidens förlag(FiB:s lyrikklubbs bibliotek,nr.202)1978. 216s.Illustrerad med svartvita foton/teckningar. Limhäftad po..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Som en soltillgiven bild av dig själv. Ett diktu..
50 kr
Rabén&Sjögren.1986. 159s.Sidorna är något buckliga.Förlagspappband med sk.omsl.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Hundra dikter från fyra decennier. Förord: Ander..
90 kr
Bonniers.2005. 162s.,varav 11 utgörs av förordet. Förlagsband med sk.omsl.,detta med tejpad reva på bakre omslaget,boken i fint skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Samlade Dikter I - V.
100 kr
Hugo Gebers förlag.1903+1904.Totalt sidantal(5 vol.)= 1.379.Samtliga smutstitelblad med två namnstämplar(Bertha Magnussons boksamling..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Den hundrade poeten, tendenser i fem decenniers ..
100 kr
FiB:s lyrikklubb.Årsbok 1988. 264s. Rikt svartvitt illustrerad. Förlagsband med sk.omsl.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Bränder. Tolkade dikter, från Vergilius till Hea..
90 kr
Lind&Co förlag.2004. 111s.Förlagsband med sk.omsl. Info:Utöver Vergilius och Heaney så finns här dikter av Dante,Petrarca,Campanella,..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Tillrygga. Dikter 1932 - 1976 (enligt omslaget 1..
30 kr
PAN/Norstedts.1977. 166s. Pocket,ett lindrigt veck längs nedre delen av främre omslaget,annars bra skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Näverbrev. Dikter.
80 kr
Bonniers.1988. 95s. Förlagspappband med sk.omsl.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Ordens musik. Dikter med klang och rytm. Från La..
30 kr
Litteraturfrämj./En bok för alla.1991. 201s.Rikt illustr.med svartvita bilder/teckningar.Laminerade/Illustrerade förlagspappbandet.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
I livets vår. Dantes Vita Nuova i svensk dräkt, ..
150 kr
Hugo Gebers förlag.1897.Sidantal:188,varav 66 utgör Inledning. Exlibris(Allan & Ida Uggla),inklistrad namnetikett,årtalsdaterad namnt..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Man får vara glad och tacka Gud. Valda dikter, u..
50 kr
Rabén&Sjögren förlag.Originalutgåva i \"Tema\"-serien,tryckt 1966. 144s. Pocket,vita omslagen/ryggen är något blekta.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Allt som närmar sig. Dikter.
50 kr
Norstedts.1978. 51s.Namnteckning på smutstitelbladet. Häftad,bra skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Ögats sång. (Dikter)
50 kr
Bonniers.1947. 55s.OBS!Inlagan helt loss från det häftade omslaget. Dedikation,daterad Uppsala 17.1.48.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
100 franska dikter från 9 århundraden. I tolknin..
30 kr
PAN/Norstedts.1967. 158s.Illustrerad med svartvita teckningar. Pocket,liten reva i pappret på bakre omslaget,efter borttagen prislapp..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg
Begagnad bok
Diktamina (Dikter)
80 kr
Bonniers.2003. 70s. Förlagsband med sk.omsl.Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Norsborg