Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 250. i kategorin Lyrik
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Igår 18:41
Blomberg, Erik.
Dikter.
50 kr
Albert Bonnier. 1946. Andra uppl. Dekorerat förlagsbd. Något blekt rygg. Främre omslag. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
2012-01-30
[Levertin, Oscar].
Oscar Levertins dikter.
50 kr
Den svenska lyriken. Albert Bonnier. 1942. Dekorerat klotbd. Främre omslag. Exlibris. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Carlsson, Bo.
Öga nord.
75 kr
OEI editör. [2010]. Efterord Jonas Magnusson. Några ill. Limhäftad. 4:o. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Beowulf.
85 kr
Översatt i originalets versmått av Björn Collinder. Med linoleumsnitt av Per Engström. Natur och Kultur. 1963. Levande litteratur. Na..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Ernst, Max.
Paramyter. Dikter och collage.
55 kr
Översättning och efterskrift Kristoffer Noheden. Sphinx Bokförlag. 2010. Ill. Trådhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Hedlund, Magnus.
TiX metaforismer, tankesprak, logogryfer, och an..
60 kr
Rönnells Antikvariat. 2011. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Levine, Philip.
1933.
60 kr
Dikter i översättning av Malena Mörling och Jonas Ellerström. Efterskrift Malena Mörling. Ellerströms. 2011. Trådhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Tarafa ibn al-Abd al-Bakri.
Nomadens ode över livets flyktighet.
100 kr
Tolkning från arabiskan, kommentarer, lexikon och förord av Hesham Bahari. Alhambra. 2011. Översättning Jan Stolpe och Lotta Riad. Li..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Waterhouse, Peter.
Blommor.
100 kr
Översättning Harald Hultqvist. Rámus. 2011. Trådhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Helge, Per.
En skrovlig yta av liv. Dikter i urval 1974-2011.
125 kr
Efterskrift Lennart Sjögren. Urval och redigering Erik Bergqvist & författaren. Ariel Förlag. 2011. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Fylkeson, Eric.
Pojkdockans dikter.
110 kr
Black Island Books. 2011. Dekorerat förlagsbd. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hölderlin.
Lyriskt urval. I tolkning av Erik Blomberg.
75 kr
P.A. Norstedt & Söner. 1960. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. Mindre ryggskada. Ojämnt solblekt omslag. Namnteckning. Tillskrift till n..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Corman, Cid.
Det finns bara en dikt. Dikter i urval och övers..
50 kr
Ellerströms. 2007. Lilla serien. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Karlfeldt, Erik Axel.
Vildmarks- och kärleksvisor / Hösthorn. Minnesup..
50 kr
Wahlström & Widstrand. 1945. Skinnbd [nött rygg]. Guldsnitt. Inre denteller. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Andersson, Gunder.
Fotoalbum.
55 kr
LTs förlag. 1984. Rikt ill. 155 s. Dekorerat kartonnagebd. Något blekt rygg. Gott skick. - Bilderbok om livet i några svenska landsor..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rambjer, Erik.
Tankar på vandring [Dikter från Lalåsen, Bursery..
50 kr
Tryck & Papper/Olsgårdens Förlag. 1985. Fotoill. Dekorerat klotbd. Något blekt rygg. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Untermeyer, Louis.
A Treasury of Great Poems English and American f..
130 kr
Simon and Schuster, N.Y. 1942. LVIII + 1290 s. Klotbd. Färgat övre snitt. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hillbäck, Ella.
En mörk blå redovisning.
50 kr
Bonniers. 1969. Originalupplaga. Trådhäftad. Huvudsakligen ouppskuren. Mindre, genomgående fuktfläck å nedre del. I övrigt i gott ski..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aspenström, Werner.
Dikter.
55 kr
Den svenska lyriken. Albert Bonnier. 1978. Klotbd. Främre omslag. Skyddsomslag. Omslag Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. Mycket gott s..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Stevens, Wallace.
Mannen med den blå gitarren.
55 kr
Översättning och efterskrift Olle Thörnvall. Ellerströms. 2008. Lilla serien. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Gårdfeldt, Linus.
Men golvet har ingen mun.
55 kr
Albert Bonnier. 2009. Originalupplaga. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Södergran, Edith.
Samlade dikter.
55 kr
Wahlström & Widstrand. 1957. Trådhäftad. Något åldersfläckad. Namnteckning. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Keyes, Sidney.
Dikter. Tolkade av Carl Magnus von Seth.
60 kr
Wahlström & Widstrand. 1950. Omslag och vinjetter Lars Wellton. Trådhäftad. Ouppskuren. Omslag något bruntonat och fläckat. Inlaga i ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Heyman, Viveka.
Ingen förnuftig gärning. Lyriska tolkningar.
60 kr
Tidens Förlag. 1957. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ingelow, Jules.
Vägstråk.
80 kr
Hembygdsförlaget, Vetlanda. 1963. Trådhäftad. Delvis ouppskuren. Ett hörn något stukat. I övrigt i gott skick. Bilagt maskinskrivet b..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ingelow, Jules.
Spegelbilder.
95 kr
Hembygdsförlaget, Vetlanda. 1973. Limhäftad. Dedikation till namngiven mottagare [skaldebrodern Allan Thybell] från Förf. Gott / myck..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sonnevi, Göran.
Språk; Verktyg; Eld.
55 kr
Bonniers. 1980. Tusende. Klotbd. Skyddsomslag (lätt naggat). Namnteckning. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sonnevi, Göran.
Mozarts Tredje Hjärna.
60 kr
Albert Bonnier. 1997. Tusende. Klotbd. Skyddsomslag. Namnteckning. Tidningsartikel [understreckare i SvD] om boken bilagd. Gott / myc..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Norin, Marie.
Den sammanlagda längden av alla broar som någon ..
60 kr
Norstedts. 2008. Originalupplaga. Limhäftad. Mindre jack å främre omslag. I övrigt nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Gidlund, Krister.
Fåglarna lärde oss ingenting.
60 kr
Heidruns. 2008. Originalupplaga. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Sagfors, Jerker.
Grön, grön.
60 kr
Monolit. 2007. Originalupplaga. Limhäftad. Ny bok.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 250
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt