OBS endast 10:- i frakt tillkommer. Ingen fakturaavgift. Äntligen kommer den heltäckande receptboken om lakrits. Omkring 60 spännande, fint smakbalanserade recept på alltifrån lakritsfudge och saltlakritsglass, till lakritstosca.. läs mer
Klassikerförlaget (ingår i Rabén & Sjögrenss förlagsgrupp), 1993. Nyskick. Inbunden, med skyddsomslag, 256 sidor. Om man tar del av recepten...så är det inte precis "man tager vad man haver" som gäller...snarare gäller recepten .. läs mer
OBS endast 10:- i frakt tillkommer. Ingen fakturaavgift. Denna bok innehåller allt från klassiska cupcakes till lite mer vågade varianter, samt allt du någonsin behöver veta om hur man bäst lyckas med framställning och dekoratio.. läs mer
Ica bokförl., 1988.Inbunden.127 sidor.Laminatband.Rikt fotoillustrerad i färg.Format 24,5x17,5 cm.Vikt 500 g.Språk:Svenska.Absolut nyskick.Frakt och förpackning 40 kronor.(Sverige). läs mer
OBS endast 10:- i frakt tillkommer. Ingen fakturaavgift. I Lomelinos glass finns gräddiga glassar, svala sorbeter, glassar med nötter och choklad och sommarens alla läskande frukter och bär. Här finns också floats, desserter, gl.. läs mer
Köpmannainstitutets skriftserie 19. 1964. 111 s. Häftad. kartonnage. 18x12cm. 140 gram. Nära nyskick. Förklarar 500 faktauttryck.
Van den Bergh Foods 1997. 173+3 sidor. Inbunden kartonnage. Gott skick. (21) läs mer
Findus. 1965. 118 s. Häftad. kartonnage. 21x15cm. 221 gram. Dåligt skick.
Forum. 1965. 158 s. Inbunden. 360 gram. Nära nyskick. Namnteckning. Kulinariska kåserier och roliga recept.
Bokförlaget Korpen. 1987. 144 s. Hft. Mycket gott skick. Tillskrift.
W & W. 2:a uppl. 1962. 197 s. Inbunden. förlagsband, klotrygg. 390 gram. Gott skick. Priset inkluderar frakt.
W & W. 1977. 125 s. Inbunden. 340 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. Priset inkluderar frakt.
Ordalaget Bokförlag. 2 reviderade och utökade uppl. 2003. 314 s. Pbd. Skyddsomsl. Gott skick.
1991. 166 s. Rikt ill. Pappband. Fint skick. Fraktkostnad: 39 kronor.
Jul. Gjellerups Forlag 1946. 112 + 2 sidor. Inbunden. Pappband. Slitage i hörn. Någon fläck på baksidan. På Danska. (21)
Forum. 1974. Inbunden. Kartonnage. Nära nyskick. Orginalutgåva i nästan nyskick. perfekt som present..
1980. 87 s. Ill. Fint skick.
ICA bokförlag. 1994. 189 s. Inbunden. Nyskick.
Wahlström & Widstrand. 1967. 4 diagram + 34 s. Dek. pappband. Mycket gott skick. läs mer
Albert Bonniers Förlag. Femte uppl. 1922. 48 s. Häftad. Gott skick. Ägget utgör enligt boken ett av våra förnämsta födoämnen. I denna bok har bokens författare tagit upp sådana rätter, där ägg utgör huvudbeståndsdelan.
Mrs Ericsson Hammond, New York. 1 uppl. 1926. 390 s. Inbunden. Gott skick. Förf.var innehavare av den svensk-fransk. -amerikanska kokskolan i N.Y Ill. med svartvita foton av inte bara mat utan också av mrs Hammond och hennes pud.. läs mer
Gyldendal. Fotografisk optryk av 1.udgave 1901 uppl. 2001. 344 s. Inbunden. Nyskick. Dansk kokboksklassiker . Språk: Danska. Jubileumsudgave.
W&W. 2003. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. läs mer
[fotografier: Pelle Bergström] Ericsson Wärn, Karina, ISBN 91-0-010684-4 (inb) Stockholm : Bonnier, 2006 Svenska 207, [1] s. nyskick
ICA-förlaget. 1:a upplagan uppl. 2008. 64 s. Inbunden. 22x22cm. 395 gram. Nära nyskick. "Länge leve naturligheten" är mottot i den här boken, som lär dig göra gräddglass, parfaiter och sorbeter själv av äkta råvaror, utan syntet.. läs mer
Prisma, Stockholm. 1:a upplagan uppl. 2003. 208 s. Inbunden. 25x20cm. 800 gram. Mycket gott skick. "Det har blivit dags att summera tv-året. Självklar etta: 'Sopranos' (SVT). Bara bättre och bättre. Som thriller, som drama, som.. läs mer
Albert Bonniers Förlag / TIME-LIFE:s redaktion / All världens maträtter. 1:a svenska uppl. 1971. 204 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Gott skick. Ingår i serien All världens maträtter. Den separata re.. läs mer
NoK 2007. Dek.origbd. 4:o. Rikt ill. 158s. Välbevarat ex
ICA tredje tryckn.1998. Dek.origbd. 4:o. Rikt ill. 280s. Välbevarat ex läs mer
Albert Bonniers Förlag / TIME-LIFE:s redaktion / All världens maträtter / . 1:a svenska uppl. 1970. 206 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband ("kartonerad"). Gott skick. Rikligt illustrerad. Ingår i serien All världens ma.. läs mer
