Begagnad bok
Gift.
70 kr
Översättning från det tyska manuskriptet Hugo Hultenberg. Skoglunds Bokförlag. 1939. 323 s. Trådhäftad. Omslag nött och fläckat och m..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
[Linné] Berusningsmedel (Inebriantia). Akademisk..
90 kr
Översatt från latinet av Albert Boerman och Telemak Fredbärj. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översättning utgivna av Svenska ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Lust och lidande. Läkeörter, giftdroger och kärl..
90 kr
Tredje utökade och aktualiserade uppl. Natur och Kultur. 1963. Ill. 267 s. Dekorerat förlagsbd [något fläckat]. Exlibris. I övrigt i ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från lazarett till universitetssjukhus Malmö 189..
55 kr
MAS. 1996. Ill., delvis i färg. 277 s. 4:o. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Leva med barn. En bok om små barns hälsa och utv..
75 kr
Gothia. 2003. Ill. med foton och teckningar. 264 s. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Från likhet till olikhet. Tre årtionden av förän..
55 kr
Studentlitteratur. 2002. Ill. 177 s. Limhäftad. Gott / mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fakta om medicinalväxter.
55 kr
Översättning Gunnar Weimarck. Ill. Francois Crozat. Tidens Förlag. 1977. 3 uppl. Färgill. 147 s. Klotbd. Skyddsomslag [2 riss]. I övr..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I tystnadens land. En neuropsykolog berättar.
110 kr
Översättning Öjevind Lång. Prisma. 2004. 246 s. Klotbd. Skyddsomslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vårt inre i närbild. En fotografisk upptäcktsfär..
50 kr
Bonniers. 1980. Rikt färgill. 76 s. Klotbd. Skyddsomslag (ett riss). 4:o. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fångad av arbete. Om arbetsnarkomani och behovet..
65 kr
Ill. Helena Davidsson Neppelberg. Natur och Kultur. 2004. 134 s. Dekorerat kartonnagebd. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Örtagubben. 25 underbara läkeörter.
50 kr
Litteraturförlaget. Tolfte uppl. 1977. 95 s. Limhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Boken jag saknade när jag fick bröstcancer. Tank..
65 kr
Wahlström & Widstrand. 1997. 214 s. Pappbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Eld utan rök. En bok om att sluta [sluta röka].
50 kr
Ordupplaget. [2004]. Ill. 140 s. Pappbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Biomedical Technology and Human Rights.
50 kr
Dartmouth / UNESCO / ISSC / WFMH. 1993. XIII + 312 s. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Den goda sömnen. Så löser du dina sömnproblem.
50 kr
Översättning Stellan Wijkström. Svenska Dagbladet. 1992. 189 s. Limhäftad. Lätt fläckat omslag. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Hjärnan människan och kulturen.
85 kr
Författarhuset. 2000. Ill. Dekorerat kartonnagebd. Ett hörn lätt stött. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Omvårdnad B.
60 kr
Utbildningslitteratur. 2000. Ill. 320 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Doktorns bästa huskurer.
60 kr
Översättning Ulf Schenkmanis. Faktagranskad och anpassad till svenska förhållanden av TV-doktorn Anders Halvarsson. Originalverket ut..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Barnläkarboken. Till alla föräldrars hjälp utgiv..
70 kr
Redaktion Oluf Andersen, Harald Kreutzfeldt. Bernces Förlag. 1965. Åttonde omarbetade uppl. Ill. 448 s. 4:o. Grönt halvfrbd. Gott ski..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Social omsorg A.
80 kr
Utbildningslitteratur. 1999. Andra uppl. Ill. 272 s. Dekorerat kartonnagebd. 4:o. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Utbrändhet den nya folksjukdomen. Orsaker. Föreb..
50 kr
Larssons Förlag. 2003. 224 s. Limhäftad. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Å herregud, mitt i semestern. En antologi.
200 kr
Redaktörer Lars Erik Böttiger & Jörgen Nordenström. Karolinska University Press. Cop. 1999. Ill. 292 s. Limhäftad. Nära nyskick. Bl.a..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Prismas stora örtabok.
150 kr
Foto David Markson. Översättning och svensk bearbetning Inger Palmstierna. Prisma. 2002. Rikt ill. 320 s. 4:o. Dekorerat kartonnagebd..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Naturmedicinskt lexikon.
75 kr
Det Bästa. 1994 [?]. Ill., delvis i färg. 400 s. Dekorerat klotbd. 4:o. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Fråga Inge & Sten.
50 kr
Teckningar huvudsakligen Eiler Krag. Översättning Karen Boman. Bonniers Folkbibliotek. [1968]. 224 s. 4:o. Förlagsbd. Främre inre fal..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Anna.
50 kr
Bonniers. 1977. Översättning Annika Preis. 219 s. Pappbd. Skyddsomslag (gott skick). I övrigt i mycket gott skick. - Makens berättels..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det är människor det handlar om.
65 kr
Albert Bonnier. 1998. Ill. 477 s. Förlagsbd. Skyddsomslag. Inlagan lätt bubblig. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sjukdom och livsproblem.
65 kr
Förord Georges Bickel. SKDB. 1942. Andra uppl. Översättning Josef G. Jonsson. 392 s. Förlagsbd (något fläckad). Namnteckning. Gott sk..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Modern psykoterapi.
75 kr
Natur och Kultur. 1951. Översättning Karl Hylander. Ill. 213 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Käringråd och huskurer mot små och stora krämpor.
55 kr
Översättning Ingrid Maria Ingemark. Tiden. 1993. 187 s. Dekorerat kartonnagebd. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Skapande och Sjukdom. Hur lidande påverkar litte..
60 kr
Nordisk medicinhistorisk årsbok. 1983. Suppl. IX. Ill., delvis i färg. 143 s. Limhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)