Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sundbergs Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 343. i kategorin Memoarer och Biografier
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Vågens barn. Bildminnen och minnesbilder av Brusewitz,Gunnar
Brusewitz,Gunnar
Vågens barn. Bildminnen och minnesbilder
150 kr
1994. 368 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Mycket gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ericson,Uno Myggan / Kavli,Karin.
Karin Kavli. Från Kassandra till Farmor.
125 kr
1984. 334 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Fries,Th.M.
Linné. I-II. Levnadsteckning.
500 kr
1903. 364+48+444+46 s.Dek.klbd. illustr. 2 vol. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brod,Max.
Franz Kafka. En biografi.
150 kr
1949. 243 s. Häftad. Omslaget lite nött. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Witt-Brattström,Ebba.
Edits jag. Edith Södergran och modernismens föde..
150 kr
1997. 348 s. Förlagsinbunden m.skomsl. Fotoillustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Truman Capote. En biografi. av Clarke,Gerald.
Clarke,Gerald.
Truman Capote. En biografi.
150 kr
1989. 638 s. Förlagsinbunden m.skomsl. (Omsl. lite nött). illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Jangfeldt,Bengt.
Med livet som insats. berättelsen om Vladimir Ma..
200 kr
2007. 591 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gertrude och Alice. Den sanna berättelsen om Ger.. av Souhami,Diana.
Souhami,Diana.
Gertrude och Alice. Den sanna berättelsen om Ger..
150 kr
1994. 388 s. Förlagsinbunden m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Mannerheim,Brita.
Med Lydia eller livslång trohet mellan tre.
150 kr
1989. 267 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Namnteckning. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Klemperer,Victor.
Intill slutet vill jag vittna. Vol 1. Dagböcker ..
250 kr
Norstedts 1999. 399 + 517 s. 2 förlagsband i skyddskassett. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Laski,Marghanita.
Jane Austen and her world.
175 kr
Thames and Hudson 1972. 143 p. Publishers cloth. Dust jacket. 137 illustrations. Condition Good.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Churchill,Winston.
Stora samtida.
150 kr
Skoglunds Bokförlag 1954. 269 s. Klbd.m.fr.omsl.medbundet. Ryggen lite blekt men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Eden,Guy.
Porträtt av Churchill. Förord av förste amiralit..
150 kr
Stockholm, Skoglunds Bokförlag, 1945. 8:o. 262 s.+ planscher. Originalklotband med medbundet främre omslag. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Shirer,William L.
Dagbok från Berlin. En radioreporters anteckning..
150 kr
1941. 515 s. Häftad. 2:a uppl. Ett litet veck på omslagets framsida men i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hellqvist,Magdalena (Utg.)
Prosten Munktells dagbok 3. Irsta. 1821-1829.
200 kr
1995. 579 s. Förlagets dek.ppbd. Fint skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
(Churchill,Winston) Lord Moran.
Kamp för livet 1940-1965. Ur Lord Morans dagböck..
200 kr
1966. 696 s. Förlagets blå klotband. 2 vol. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernhard,Waldemar.
En bok om Dan Andersson.
200 kr
1941. 300 s. Dek.hklbd. Fotoillustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Diderot,Denis.
Brev till Sophie Volland.
150 kr
1988. 398 s. Förlagets dek.ppbd. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Strandell,Birger.
Vägen till Linné.
150 kr
Bokvännerna 1974. 106 s. Förlagets dek.ppbd. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lagerlöf,Selma.
Zachris Topelius. Utveckling och mognad.
150 kr
Bonniers 1924. 362 s. 12:e-14:e tus. Bunden i förlagets rikt dekorerade ljusa klotband. Bandet är rikt förgyllt i guld på både rygg o..
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Barlach,Ernst.
En egenhändig levnadsteckning. Rysk dagbok.
80 kr
1977. 132 s. Häftad. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Thunholm,Lars-Erik.
Ivar Kreuger.
150 kr
1995. 358 s. Förlagets dek.ppbd.m.skomsl. Fotoillustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gustafsson,Lars.
Ett minnespalats. Vertikala memoarer.
125 kr
1994. 239 s. Förlagets ppbd.m.skomsl. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedwall,Lennart.
Wilhelm Peterson-Berger. En bildbiografi.
150 kr
1983. 96 s. Förlagets klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hedwall,Lennart.
Hugo Alfvén - en bildbiografi.
125 kr
1990. 95 s. Klbd.m.skomsl. illustr. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Troyat,Henri.
Tjechov. En biografi.
150 kr
1988. 380 s. Förlagets ppbd.m.skomsl. (Lite nött). i övrigt gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kelen,Emery.
Dag Hammarskjöld. En biografi.
150 kr
1966. 225 s. Häftad. Ouppskuren. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Kumm,Björn.
Che.
150 kr
Historiska Media 2007. 304 s. Förlagsband m.skomsl. illustr. Nyskick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gjöres,Axel.
Robert Owen och kooperationens uppkomst.
125 kr
1932. 236 s. Förlagets dek.klotband. illustr. Diskret namnteckning. Fint skick. (L)
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Coe,Richard N.
Beckett.
150 kr
1970. 160 s. Häftad. Fint skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lagerqvist,Lars.
Bernadotternas Drottningar.
125 kr
1979. 144 s. ppbd.m.skomsl. Omslaget med en lagad reva. illustr. Gott skick.
Böcker från Sundbergs Antikvariat
Norberg (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 343
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt