Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 38. i kategorin Militär
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Carl-Axel Gemzell
Reader, Hitler und Skandinavien
125 kr
Gleerup 1965 Häftad Der Kampf für einen maritmen operationsplan: Inhalt: Teil 1.Wolfgang Wegener, Die Marine und Skandinavien vor dem..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
John Toland
De sista hundra dagarna
75 kr
Forum 1967 Inbunden Om andra världskriget och de sista hundra dagarna. Från Jalta konferensen till V-dagen illustrerad med 33 fotogra..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Montgomery of Alamein
Krigskonstens historia
225 kr
Corona 1970 Inbunden En översikt över krig från äldsta tid till atomålder, i sex av 25 kapitel berättar Montgomery om hans militära t..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JFC Fuller
De avgörande slagen del 2
135 kr
Historiska media 2003 Inbunden Denna del innehåller från högmedeltiden till Leuthen 1757, illustrerad Ca 340 sidor, gott skick - nys..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lászlo Bóka
Melde Gehorsamst
23 kr
Corvina Verlag DDR 1961 Inbunden Roman ( Militär Laszlo Boka ) Ca 530 sidor, på tyska, klotband i gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Kaufmann
McNamarastrategin
75 kr
"R&S 1965 Inbunden Om begreppet "" escalation "" som innebär att et krig utvidgas både vad beträffar den geografiska utsträckning och..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Desmond Young
Rommel
95 kr
Hökerberg 1950 Inbunden Med förord av fältmarskalk Claude Auchinleck, och med utdrag ur generfältmarskalk Erwin Rommels egna papper. ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Sten Kristiansson
Världskriget i bild 1-7
450 kr
Hermes 1947 Inbunden Från Versailles till nu, dvs. 1947. Mycket rikt illustrerat om andra världskriget, ett gediget verk. Militär gr..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alan Sillitoe
Sergeantens son
45 kr
Atlantis 1979 Inbunden Som barn fick sonen en strikt militär uppfostran med siktet inställt på artilleriet. Vid 14 års ålder sätts ha..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Walter Lord
Day of infamy Pearl Harbour December 7th 1941
85 kr
Longmans Green and Co 1957 Inbunden By interviewing nearly six hundred people who were personally connected with the disaster in Pear..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Paul Eddy ( mfl )
The Falklands War
45 kr
Sphere Books London 1983 Häftad The full story by the Sunday Times insight team Ca 260 sidor, på engelska, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anders och Niklas Frankson och Zetterling
Slaget om Kursk
23 kr
Månpocket 2003 Häftad Historiens största pansarslag där drabbades flera tusen sovjetiska och tyska stridsvagnar samman vid Kursk somm..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Winston S Churchill
Frontiers and Wars
75 kr
Eyre & Spottiswoode London 1962 Inbunden The story of Winston S Churchill's early years as a soldier and war correspondent. This is t..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Acta no 13 Helsinki 31 V -6.Vl 1988
95 kr
1991 Häftad Utgiven av International Commission of Military History Två band ca 500 sidor, gott skick, flerspråkig, ryska, franska s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hugh McManners
Commando Winning the Green Beret
75 kr
"Network Books London 1994 Inbunden "" The most feared amphibious infantry in the world. Lightly equipped, highly trained, fast, sile..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hermann Lüders
Ein soldatenleben in Krieg und Frieden
175 kr
Deutche Verlags-Anstalt 1888 Inbunden Mit illustrationen vom Författer Ca 190 sidor, halvfranskt band med bild i front, visst slitage..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Colmar Goltz
Ett folk i vapen
125 kr
"Bon. 1901 Inbunden "" ett arbete över vår tids härväsen och krigföring"" författaren var Kongl Preussisk Genarlöjtnant Ca 450 sidor,..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
M Jähns
Herresverfassungen
250 kr
ABfDL 1885 Inbunden Ca 400 sidor, marmoreret halvfranskt band, något slitage i rygg, övrigt gott skick, på tyska
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bo Westin ( red )
Försvarshögskolan 1951-1976
45 kr
1976 Inbunden Om Försvarshögskolans utveckling och dess roll i totalförsvaret mm. Ca 125 sidor, gott skick, utgiven av Försvarshögs..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bo Westin ( red )
Försvarshögskolan 1951-1976
75 kr
försvarshögskolans förening 1976 Inbunden Om bla Försvarshögskolans utveckling, en tillämpsövning Operation Bergslagen-Island-Norge. ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
C.O. Nordensvan ( red )
Generalfältmarskalken v Moltkes militära arben
350 kr
Norst. 1892 Inbunden Innehåller : Moltkes militära korrespondens kriget 1864, Kriget 1870-71, med bifogad karta Ca 650 sidor, marmore..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Handledning i försvarsmedicin 1
75 kr
1940 Häftad Om olika vårdinsatser i krig, tex stridsgas, luftskydd, krigsneuroser, köld och frostskador, epidemologi. ( Medicin ) C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
G Ask
Hugg och Mothugg
225 kr
Gleerup 1924 Häftad Militär humor med teckningar av C Remper, med dedikation av ff Ca 45 sidor, i stort tvärliggande format, ett lite..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Krigsbilder från alla fronter
75 kr
Hodder & Stoughton 1918 Tidskrift Krigsbilder från 1:a världskriget, 90 % med bilder och resten textkommentarer, bla torpedjagare, ub..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
H. Gizycki
Landstigningar
250 kr
MLLF 1905 Inbunden Om förfaringssätt efter fullbordad utskeppning av en landstigningskår, med kartor Ca 250 sidor, marmorerat halvfra..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bertil Rolf
Militär kompetens
125 kr
Doxa 1998 Inbunden Tradition förnyelse 1500-1940. Boken studera fyra militära traditionsbyggen. Machiavelli och Clausewitz , studier ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ernst Wiehr
Napoleon och Bernadotte
275 kr
MLF 1895 Inbunden Om höstfälttåget 1813 med 12 illustrationer Ca 320 sidor, marmorerat halvfranskt band, ryggen något sliten , övrigt..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Litzmann
Officersfälttjänstöfningar
150 kr
MLFF 1903 Inbunden Planläggning, ledning, granskning mm. Med karta. Författaren var överste och chef för 6. Pommerska infanteriregem..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Reflexioner öfver Svenska armens organisation
295 kr
1932 Inbunden Boken är tryckt hos Schimidt & Comp. i Kristianstad. Framgår ej vilken som författat boken. Det finns en del kommentar..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Viktor Grzesicki
Russische Gefechts-Vorschrift
225 kr
Seidel 1901 Inbunden Ca 200 sidor, marmorerat halvfranskt band, slitae i rygg, och kanter övrigt gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arhur Dunér
Skytteväsendets historia
250 kr
Hökerberg 1933 Inbunden En 100-årig kulturkrönika över Sveriges frivilliga skytteväsende Ca 530 sidor, illustrerad, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 38
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt