Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Antikvariat Hyltén-Cavallius
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 32. i kategorin Militaria
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Krantz, Karl Johan.
Kronobergsboken. 1988/1989. Garnisonsstadens po..
60 kr
Utgiven av Kronobergs läns Hembygsdsförbund. Ill. 244 s. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Robert, Henri.
Franska krigargestalter. Den store Condé - Konun..
50 kr
Översättning Arvid Wachtmeister. Skoglunds. 1928. Ill. 214 s. Trådhäftad. Något fläckat omslag och undersnitt. I övrigt i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Frankson, Anders - Zetterling, Niklas.
Slaget om Kursk. Historiens största pansarslag
95 kr
Norstedts. 2004. Ill. 301 s. Klotbd. Skyddsomslag (med ett minimalt riss). I övrigt nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
McNamara, Robert S.
Säkerhetens innebörd. Tankar från min tid som fö..
60 kr
Utrikespolitiska institutet / Rabén & Sjögren. 1968. 182 s. Trådhäftad. Huvudsakligen ouppskuren. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Marshall, George C.
Memoirs of My Services in the World War 1917 - 1..
60 kr
Foreword and notes James L. Collins, Jr. Ill. med foton och kartor. Houghton Mifflin Company, Boston. 1976. 268 s. Klotryggsbd. Mycke..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Colomb, P. Kontreamiral - Maurice, J.F. Öfverste..
Det stora kriget 189? En framtidsbild.
150 kr
Med ett företal av general-löjtnant H. von Below. Fröléen & Comp. 1893. Första svenska upplagan. Trådhäftad. Nött omslag. 1 illustrat..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arméflygets historia.
200 kr
Redaktör Per-Anders Lundström. Ekblad & Co. 1997. Rikt ill., delvis i färg. 503 s. 4:o. Klotryggsbd. Skyddsomslag. Ytterst lätt \"våg..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Soldatinstruktion för infanteriet (SoldI Inf): F..
55 kr
Lantförsvarets Kommandoexpedition. 1940. Ill., delvis i färg. 326 s. Limhäftad. Gråpappersomslag. Något nött.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Woxström, John.
Avskriv krigskristendomen - rädda kyrkan civilis..
80 kr
Svenska Världsfredsmissionens Förlag. 1935. 64 s. Trådhäftad. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åberg, Alf - Göransson, Göte.
Karoliner.
65 kr
Bra Böcker. 1976. Rikt ill., delvis i färg. 193 s. 4:o. Dekorerat klotbd. Något nött skyddsomslag. I övrigt i mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Försvar för en kärnvapenfri värld. 15 artiklar o..
50 kr
Redaktör Jan Öberg. Wahlström & Widstrand. 1983. 256 s. Limhäftad. Några få understrykningar med kulpenna. Gott skick. Bl.a. medverka..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Berrigan, Daniel.
Motståndets dunkla natt.
50 kr
Forum. 1972. Översättning Ingrid Schöier. 156 s. Trådhäftad. Spår av inklistrad lapp å främre omslagets insida. Någon enda förstrykni..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cardinal, Ernest - de Cuéllar - Moberg, Eva - My..
Fem frågor om världsfreden.
55 kr
Carlssons. 1985. Redaktör Tordis Witthoff. Ill. 134 s. Limhäftad. Gott skick. Bl.a. medverkande: Ernesto Cardinal, Pérez de Cuéllar, ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hjelm, C.G.
Samvetsömme Hjelm berättar. Bilder och interiöre..
50 kr
Evangeliipress. 1945. Andra uppl. 119 s. Klotryggsbd. Främre omslag. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
[Eisenhower]
Eisenhower´s Own Story of the War. The Complete ..
100 kr
Arco Publishing. U.å. [1946?] 4:o. Ill. 122 s. Klammerhäftad. Något nött omslag. Inlagan i gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rosén, Karl Erik.
En rådmans liv. Skolpojke, officer, domare.
50 kr
Författares Bokmaskin. 2001. Ill. 104 s. Mycket gott skick. Dedikation. - Från bl.a. Jönköping och Stockholm.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Connor, Ken.
Elitstyrka SAS. Från ökenkrigare till Ghost Forc..
85 kr
Översättning: Per Lennart Månsson. Historiska Media. 2001. Kartor. 464 s. Klotbd. Skyddsomslag. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Cooley, John K.
Oheliga krig. Afganistan, USA och den internati..
95 kr
Översättning: Stefan Lindgren. Förord: Edward W Said. Ordfront. 2002. Kartor. 429 s. Pappbd. Skyddsomslag med ett litet riss. I övrig..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Graves, Robert.
Sergeant Lamb´s America.
100 kr
Random House, N.Y. 1940. 1 brev i faksimil. Karta över sergeant Lambs resor 1776 - 1777 (i nordöstra U.S.A.). 380 s. Klotbd. Ngt blek..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ahlberg, Alf m.fl.
Svensk försvarsvilja genom tiderna.
65 kr
Albert Bonniers Fölag. 1942. 105 s. Trådhäftad. Namnteckning. Lätt vikmärke å främre omslag.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Howarth, David.
Dagen D. Den allierade invasionen i Normandie de..
50 kr
Berömda krigsskildringar. Prisma. 1976. Övers.: Henrik Falkman. Omslag: Anders Pihlström. Kartor. 286 s. Klotbd. Skyddsomslag.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ett Karlbergsår av - n -.
50 kr
P. A. Norstedt & Söners Förlag. 1924. 202 s. Trådhäftad. Omslaget ojämnt blekt.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Förlagsny bok
Jägerhorn, G.H.
I fält för Gustaf III. Beskrivning över kampanje..
125 kr
Utgiven av Petra och Pertti Hakala. Svenska litteratursällskapet i Finland. Atlantis. 2004. Ill. delvis i färg. 262 s. Klotbd. Boken ..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Soldaten i fält.
50 kr
1957 års upplaga. Armébokförrådet. 1957. Ill. 346 s. + 6 s. för anteckningar. Ngt nött.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Rosén, C. E.
Gudsuppenbarelsen och militarismen eller En unde..
50 kr
Världsfredsmissionens expedition, Norrbro. 1924. 48 s. Ngt nött.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Conan Doyle, A.
Den gröna fanan. Krigs- och sporthistorier.
95 kr
Hugo Gebers Förlag. 1900. Övers.: T. T. Ngt nött och fläckat klotbd. Främre omslag. Exlibris. Ägarnamn i upphöjd skrift.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Anderberg, Algot.
Själavården vid Sveriges försvarsmakt 1940 - 194..
60 kr
Wretmans Boktryckeri Aktiebolag. 1947. 174 s. Delvis ouppskuren. Namnt.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vårt försvar. 1938:2. Allmänna försvarsföreninge..
60 kr
Ill. 38 s. + annonser. Bl.a. Överstelöjtnant Olof Ribbing: Hembygd och försvar; Löjtnant Bengt Myhrman: Försvarsutställningen; Borgmä..
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Vår Flotta. 1915.
250 kr
11:e årgången. 12 tidningar. Ca 12s./nr. Ngt nötta. Jan.-numret med stor reva å fr. omsl.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wickman, Albert.
Varför jag vägrade. Försvarsskrifterna till krig..
60 kr
1915. 36 s.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Casparsson, Ragnar.
Brinnande horisonter.
75 kr
1963. Ill. 327 s.
Böcker från Antikvariat Hyltén-Cavallius
Billinge (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 32
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt