Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 17:40
Ulfhielm Louise
Minnen från mina lottaår
80 kr
Militärhistoriska förlaget. 1996. 173 s. Inbunden. 26x21cm. 635 gram. Mycket gott skick. Illustrerad. Hälsning från författaren.
Säljare: Torsten Hansson, Malmö (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 15:54
Sandstedt Fred (Red)
Between the imperial eagles. Swedens ar..
80 kr
Föreningen Armémusei Vänner, 2000. Dek, pappb. 496 sid. Ill. Engelsk text. Nyskick.
Säljare: Janssons Antikvariat, Enköping (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 14:42
Militärhistorisk tidskrift 2005
50 kr
Kungl Militärhögskolan 2005, häftad, foto-illustrerad, 271 sid
Säljare: Dorile, Karlskrona (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 21:42
Julian Thompson, Major General editor.
Book of Modern Warfare British and Commo..
120 kr
The Imperial War Museum - Book of Modern Warfare British and Commonwealth Forces at War 1945-2000, Sidgwick & Jackson, 2002, inb med..
Säljare: Sune Rehn, Hässelby (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 21:37
Heckmann, Wolf
Rommels krig i Afrika - Ökenrävar mot ök..
70 kr
Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek,/ Berghs Förlag Helsingborg 2001. Förlagsband med omslagsbild i färg. 388 sidor. Fotoillustrerad,..
Säljare: Sune Rehn, Hässelby (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 18:36
Brzezinski, Richard
Lützen 1632 - Sista striden för lejonet ..
211 kr
I serien "De stora slagen del 3". Utgiven av Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. Översatt till svenska från engelska, från förlaget ..
Säljare: Fred Erik, Lysekil (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:30
co.nordgren
tysk-svensk ordbok
90 kr
lantförsvarets kommandoexpeditions bokförlag. 1928. 210 s. Inbunden. 22x14cm. 300 gram. bra ex.
Säljare: Bigårdens antikvar.., växjö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 16:04
david lindsjö
lärobok i militär hälsolära
60 kr
lantförsvarets kommandoexpeditions bokförlag. 1930 års upplaga uppl. 1930. 139 s. Inbunden. 21x15cm. 205 gram. Mycket gott skick. blå..
Säljare: Bigårdens antikvar.., växjö (Företag)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 15:32
redaktör: Anders W Berggren.
Människan i NBF med särskilt fokus på in..
50 kr
Försvarshögskolan, 2005. - 379 s. ISBN 91-85401-31-5. Mjuk pärm.
Säljare: Dorile, Karlskrona (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:29
Wallensteen, Peter; Möller,Frida
Mot fred i det europeiska rummet? Konfli..
50 kr
Krisberedskapsmyndigheten. 2005. 69 s. Sverige berörs idag av vad som händer i omvärlden på ett mer direkt sätt än tidigare. Den asia..
Säljare: Dorile, Karlskrona (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Major S. Edström m.fl (red. kommitté)
Kamratföreningen Smålandsartilleristers ..
60 kr
Häftad. Jönköping 1963. Vikt 220 gram. 126 sidor. Illustrerad med fotografier i svartvitt, kartor och teckningar. Mycket gott skick. ..
Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Landquist, D.
Några av sjöstrategiens grunder
100 kr
Försvarshögskolan. 2006. Faksimil av 1935 års upplaga från Marinlitteraturföreningen. 194 s.
Säljare: Dorile, Karlskrona (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Englund, Peter
Spegelscener
90 kr
Bonniers julbok 2006, häftad, 95 s. Osprättad
Säljare: Karlssons bok, Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Keegan, John
ATT KÄNNA FIENDEN MILITÄRT UNDERRÄTTELSE..
125 kr
Inbunden med skyddsomslag. Vikt cirka 885 gram. Natur och Kultur, 2005. 406 + (1) sidor. Nära nyskick.
Säljare: Antikvariatet i Vä.., Växjö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
White, J.F
U-Boat Tankers 1941-45 - Submarine Suppl..
65 kr
Ill. Inb.m.skyddsomsl. 1998. 251s.
Säljare: ambrius, Lomma (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Hansen, Holger Hörsholt
I krigets spår
100 kr
Tidens förlag 1943, häftad, 136 s. Ryggen nött i över- och underkanten
Säljare: Karlssons bok, Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Jan Olof Olsson
Generaler och likställda
20 kr
Aldus/ Bonniers. 1973. 257 s. Pocket. Fotoillustrerad. 235 gram. Gott skick.
Säljare: Bokräddaren: Owe R.., Upplands.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
von Clausewitz, Carl
Om kriget
170 kr
1991 inb. med skyddsomslag 670 sid. Översättning och granskning av Hjalmar Mårtenson. Mycket gott skick
Säljare: ANTIKVARIAT BOKSTÖ.., Enskede (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Hansen Peer Henrik
Da Yankee erne kom till Danmark
150 kr
Inbunden skyddsomslag Lindhardt og Ringhof 2008 Fra verdenskrig til kold krig.Denamerikanske efterretningstjense og Danmark 1943-46 u..
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Ericsson Gustav
Jag skuggade Hestapo
140 kr
Häftad Bokcentralen,Malmö 1947 några fläckar på bladens kanter ""ägarnamn
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Rogers H.C.B.
Weapons of the British Soldier
100 kr
Spere Books 1972. Softcover. ""This is the story of weapons used by the BritishSoldier throughout the ages"". Illustrated.
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Bredt Alexander
Weyers Taschenbuch der Kriegsflotten XXX..
300 kr
Lehmanns Verlag 1940. Blaues Leinband.Mit 1105 Schiffsbildern und Skizzen (Erich Gröner), 4 Farbigen Flaggentafelund 1 Titelbild.
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Kongl Maj t 1823
Exersis-Reglemente för Regementerne till..
400 kr
Förändringar och Tillägg till 1:sta, 2:dra,4:de och 5:te Afdelningen. Norstedts 1836. Lagat pappband.
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Arbejdermuseet Köpenhamn
Dödens ingeniörer
130 kr
Utställningskatalog 2008 Maskinfabriken Topf & Söhne Ovnbyggerne fra Auschwitz dansk text
Säljare: Antikvariat Elbogen, Malmö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Ljungné, Sture (red.)
Göta trängrégemente 100 år, 1891-1991
90 kr
1991. 252 sid. Illustr. Blått klotbd, dek. med regementets vapen. Nyskick.
Säljare: Felix Elheim, Skärholmen (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Tisdag
Björnstjerna C.M.
Anteckningar om konungens lifgarde till ..
300 kr
Stockholm 1932. 235 sid.+frontespiece. Numrerad uppl. 246/300. Har tillhört Jan Kuylenstierna. Illustr. Senare hfr bd med främre omsl..
Säljare: Felix Elheim, Skärholmen (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Bäck, Folke
Barn-krig-fred
100 kr
Barnkulturverkstaden. 1985. 173s. Illustrerad, svartvit. Häftad.
Säljare: Antikvariat Olivia.., Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Tjänstereglemente för marinen
100 kr
Del II. Sjötjänst. 1953. 225s. Illustrerad. Inbunden.
Säljare: Antikvariat Olivia.., Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Dowswell, Paul
Sanna historier om andra världskriget
100 kr
Historiska media förlag. 2005. 160s. Illustrerad, svartvit. Inbunden.
Säljare: Antikvariat Olivia.., Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Rekrytundervisning för kustartilleriet
100 kr
1921. 248s+kartor. Illustrerad, svartvit. Häftad. Nött.
Säljare: Antikvariat Olivia.., Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Måndag
Heurlin, Frithiof
Kriget i östasien
200 kr
