LEVANDE HISTORIA. 1998. 84 s. Häftad. Dekorerat pappband. 270 gram. Mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser.. läs mer
Vaxholms Fästnings musei vänner / Militärhistoriska Förlaget, 1998. Illustrerat kartonnage, 195 sid. Format 1,2 x 17,0 x 24,9 cm. Mycket gott skick. läs mer
Daidalos. 2000. 188 s. Limhäftad och laminerad f.d. biblioteksbok. Mycket gott skick. Porto 36 kr.
Collins. 1972. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag saknas. The first full edition of the Memoirs of General Reinhard Gehlen 1942-1971, Intelligence officer. Translated from German.
ca 280 sidor. Tryckt 2009.
Sthm 1882. 62 s. + tryckt omslag. Särtryck med egen paginering och egen titelsida ur Bidrag till Kongl. Uplands Regementes historia. Det sköra omslaget med några små skavanker. Innehåller kronologisk förteckning och biografiska .. läs mer
Sthm 1943. Tjocklek: 2,7 cm. Blockhäftad. Nära nyskick. [Hylla A.]
Kungl. Militärhögskolan. 1990. 303 s. Häftad. 21x15cm. 501 gram. Gott skick. Illustrerad.
Forum 2005 Kartonnerad 345s. Sk.omslag, mkt. gott skick*
Format:Inbunden i hårt kartonnage med skyddsomslag. Tryckt år:2001 Skick:I fint skick Vikt opackad:467gram Se! resume!--->Bild 2!
Bonniers 1868. 175 sid. inbunden, dekorerat samtida skinnryggbd med marmorerad inlaga, Pärmarna och ryggen är slitna men håller ihop, inlagan är i mkt fint skick. läs mer
Inb.Illustrerad.Tr.2010.Nyskick.223 sid.
Svenska Hangöveteraner berättar.Inb.Illustrerad.Tr.2003.Nyskick. 336 sid.
Wordsworth Editions. 1998. Häftad. Mycket gott skick. Jones account of his part in British Scientific Intelligence between 1939 and 1949. It was his duty to anticipate new German weapons such as radio navigation, radar, the V-1 .. läs mer
Historiska Media. 2013. 526+380 s. Häftad. 18x11cm. 483 gram. Nyskick. Böcker som inte behöver beskrivas, har fått beröm för bra kvalitet och är av intresse för alla som vill veta mer om ett par av de nazistiska toppfigurerna. I.. läs mer
arriba. 2010. 176 s. Inbunden. förlagsband. 415 gram. Nära nyskick. Priset inkluderar frakt.
Gult häftat med tryckta pärmar. Norstedts 1846. 52 sid. Namnt på främre pärm ( Axel von Arbin) Pärmar något solkiga. Inlaga fin. läs mer
Prisma 1984, 247 sid. Inbunden dekorerat kartonnage, nära nyskick. läs mer
Fyra Krigsböcker Från Aldus förlag 1974 Häftade, ca 160 sid och i gott skick.Vikt 650g. Earl F Ziemke: Slaget om Berlin Tredje rikets fall. R W Thompson: D-Dagen Invarsionens spjutspets. Benis M Frank: Okinawa Slutsteg mot seger.. läs mer
Fem Krigsböcker Från Aldus förlag 1974 Häftade, ca 160 sid och i gott skick.Vikt 800g. James W. Stock: Slaget om Tobruk. Nikolai Tolstoy: Hitler rensar ut,de långa knivarnas natt. JOhn Williams: Frankrikes fall. John Pritchard:.. läs mer
Svenskt Militärhistoriskt Bibiliotek. 1 uppl. 2012. 256 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetaln.. läs mer
Förlag Jan Linder. 1 uppl. 2005. 196 s. Inbunden. Kartonnage laminat. Mycket gott skick. We only accept orders domestic Sweden. Alla våra kunder betalar mot faktura, m a o ingen förskottsbetalning. B-post..
Fem Krigsböcker Från Aldus förlag 1974 Häftade, ca 160 sid och i gott skick.Vikt 800g.Richard W. Condon: Finska vinterkriget. G. S. Graber: Stauffenberg och attentatet mot Hitler. Gerhard Boldt: Hitlers sista dagar. Judith Holme.. läs mer
Medströms bokförlag. 2007. 252 s. Inbunden. dekorerat pappband. 23x22cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Numrerad upplaga nr 7044/9999.Mycket rikt illustrerad i svartvitt och färg.
Inbundet förlagsband/omslag Natur och Kultur 2007. Illustrerad med en karta och svartvita fotografier. Förord av Bosse Schön. Mycket gott skick. 179 sidor.
Sv militärhistorisk bibliotek 2007,240 sid inb omslag,nära nyskick
Stockholm 1937. 4:o. 401 s. Häftad, ouppskuren, fläckar på framsidan. Gott skick.
Wien: Verlag O?sterreich; Hamburg: Mittler, 2000, 174 sid, stort format ca A4, hård papppärm. Fint skick. Skriven på tyska. Very fine condition. German language. "Describes the fortifications built by the Austrian-Hungarian.. läs mer
Boken är i nära nyskick. Namnad på försättsbladet. Inbunden bok. 1997. Linköping. [Regementsmuseet]. (Militaria ISBN: 9163063069) Beskrivning :==>> [Wilkman's Antikvariat - Kundservice, telefon: 0736-144049 (vardagar 11-1.. läs mer
Fem Krigsböcker Från Aldus förlag 1974 Häftade, ca 160 sid och i gott skick.Vikt 800g. Roger Manvell: Göring, SS Gestapo. John Keegan: Waffen-SS asfaltsoldaterna, Barbarossa Invasionen i Ryssland 1941. 20 kr /st. Schenkerfrakt 5.. läs mer
