Begagnad bokISBN: 9185624349
Idag 00:11
Försoningens minut
60 kr
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1987. 269 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Alice Hultings sjunde roman där hon..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185624268
Idag 00:03
Livets kvarnar
60 kr
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1985. 235 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Alice Hultings sjätte roman där hon..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185624497
Igår 23:56
På min barndoms stigar / av Alice Hulting
75 kr
Bokförlaget Scania. 1:a uppl. 1993. 271 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. "På min barndoms stigar" handlar om..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9185624411
Igår 23:43
Sockenbarnet
60 kr
Bokförlaget Scania. 2:a uppl. 1991. 224 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Alice Hultings nionde roman där hon..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9780887393686
Igår 23:17
Nobody's Wife / The Smart Aleck and the King of ..
140 kr
Creative Arts Book Company. 2000. 216 s. Häftad. Mycket gott skick. It was 1950. Strikingly beautiful twenty-year-old Joan Haverty ha..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789185377916
Igår 17:51
Det medeltida Skåne / En arkeologisk guidebok
151 kr
Historiska Media. 2007. 320 s. Häftad. Svagt brytmärke på bokens baksida. Gott skick. Det medeltida Skåne är en guidebok till landska..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9197457515
Igår 17:41
Penelopes väv / För en filosofisk och teologisk ..
125 kr
Glänta Produktion / Logos Pathos Nr 1. 2003. 212 s. Häftad. Mycket gott skick. I spänningsfältet mellan de poler i vårt tänkande och ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789100562854
Igår 17:31
Breviarium
112 kr
Albert Bonniers Förlag. 1:a uppl. 1996. 233 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Essäer: boken består av ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789197859905
Igår 17:14
One more slice / Surdegsbröd, pizza, pasta och s..
166 kr
Walter and Books. 2010. 224 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. Nu kommer uppföljaren och andra delen av Le..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9170242798
Igår 17:04
Stora fiskskolan / Allt om Mat
147 kr
Wiken. 1986. 144 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. "Alla havets läckerheter i ett hundratal recept. Me..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 16:56
I krabbans vänkrets
130 kr
Telia. 1995. 129 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Om mat och människor, om konsten att laga god mat o..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 16:42
Fisk är inga konstigheter
120 kr
Svensk Fisk / Fiskeriverket. 1997. 117 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Nio av Sveriges bästa kockar ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9137099248
Igår 16:24
GLASS / Fruktglass, gräddglass, sorbet, cassata,..
144 kr
Forum. 1989. 192 s. Häftad. Gott skick. En svalkande granita på färsk fruktsaft, en parfait len av äggulor och grädde, en läskande dr..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789189116832
Igår 16:14
Politikern i svensk satir 1950-2000 / Från folkh..
92 kr
Nordic Academic Press. 2006. 160 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. Hur kan politisk satir fungera so..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789151835426
Igår 16:04
Det thailändska köket - thai taan
155 kr
Prisma. 2:a uppl. 1999. 216 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Thai taan betyder "till bords i Thailand..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9150002910
Igår 15:54
Mat- och vinguide
66 kr
Fritidsförlaget. 4:e uppl. 1983. 126 s. Inbunden. Inklistrad etikett i böjan av boken ("Små, små ord av kärlek sagda varje dag sprida..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Igår 15:19
Larsons system lexikon / Sprit öl / Kompletterar..
50 kr
Bokförlaget Robert Larsson AB. 1971. 110 s. Häftad. Gott skick. Arne Häggqvist, född 19 juni 1911 i Hagge i Norrbärke socken, död 9 a..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789185301010
Igår 15:05
Tänk på avståndet / (Ojämlikheten dödar!)
85 kr
Bokförlaget Augusti. 1:a uppl. 2004. 94 s. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Bevisen är entydiga, jämlika..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9129400031
Torsdag
Grupppsykologi
87 kr
Rabén & Sjögren. 1974. 253 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Samspelet mellan människor i grupp, grupp..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789100104702
Torsdag
Det är fortfarande ingen ordning på mina papper
24 kr
Albert Bonniers Förlag / Bonnier Pocket. 2004. 206 s. Pocket. Gott skick. "För tolv år sedan kom Det är ingen ordning på mina papper,..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789157804310
Torsdag
Weimarkulturen 1918-1933
111 kr
Bokförlaget Nya Doxa. 2003. 223 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Från Tolvskillingsoperan av Brecht och Weill..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789171395856
Torsdag
Attac : vad vill globaliseringskritikerna?
91 kr
Symposion. 2002. 285 s. Häftad. Gott skick. Det internationella finanssystemet synas i denna bok men även globaliseringsmotståndarna ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9177383737
Torsdag
Vin- & ölguiden
33 kr
Svenska Dagbladet. 1995. 192 s. Pocket. Gott skick. Bengt Frithiofsson, född 25 augusti 1939, är en svensk vinexpert, författare, vin..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9789170026232
Torsdag
Bilden av pappa
44 kr
Bra Böcker. 2008. 191 s. Pocket. Gott skick. Thelma och hennes fyra systrar växer upp i ett gult hus på Hringbraut i Hafnarfjordur på..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 0312905173
Torsdag
The Nightmares on Elm Street Parts 1, 2, 3 / The..
170 kr
St Martins Mass Market Paper. First Thus edition uppl. 1987. 216 s. Pocket. Något sliten. Gott skick. Skräckbok på engelska: The Nigh..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 911729312X
Torsdag
Motilonernas berg / Vandringar och meditationer ..
79 kr
P A Norstedt & Söners förlag. 1972. 216 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Etnografen o. ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Torsdag
Skånska vattenkvarnar och vädermöllor / Skånes H..
86 kr
Skånes Hembygdsförbund. 1981. 262 s. Häftad. Gott skick. "Skånska vattenkvarnar och vädermöllor" ger en bred skildring av den skånska..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9146135812
Torsdag
Måla och se / Handbok i oljemåleri / Grundering,..
114 kr
Wahlström & Widstrand. 1979. 125 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Mycket gott skick. Handbok i oljemåleriet, vänder sig ..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Torsdag
Tankelivets frigörelse
88 kr
Kooperativa Förbundets Bokförlag. 10:e uppl. 1943. 187 s. Häftad. Sliten på rygg och upptill till höger på främre pärmen, med flera b..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Torsdag
Samtal önskas med sovvagnskonduktören
150 kr
Albert Bonniers Förlag. 1:a uppl. 1996. 131 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Tage Aurell föddes den 2 mars å..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bokISBN: 9136020818
Torsdag
Söderöarna / Vikingariket / En bok om Hebriderna..
164 kr
LTs förlag / Statens Historiska Museum. 1983. 157 s. Inbunden. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick. En bok med lika mycket hi..
Böcker från Antikvariat Kim
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)