Begagnad bok
Sveriges äldsta affärsbank Wermlandsbanken
195 kr
Matsonia 2001 Inbunden Wermlandsbanken grundades 1832 och var Sveriges äldsta affärsbank. En skildring av bankens väg från en liten p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uddeholms historia
195 kr
"Norst. 1960 Inbunden Om människor, och händelser från äldsta tid till 1914, Bl.a. Järnvägen, gruvdrift och bruken i Klarälvdalen ; ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Det stora kopparberget
95 kr
Gidlund 1988 Inbunden Om Stora Kopparbergs Bergslag, med sju tidsbilder från medeltiden till våra dagar, illustrerad av Fibben Hald C..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uddeholms historia
75 kr
"Norst. 1960 Inbunden Om människor, och händelser från äldsta tid till 1914, Bl.a. Järnvägen, gruvdrift och bruken i Klarälvdalen ; ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Uddeholm 1668-1968
45 kr
"Uddeholm AB 1968 Häftad "" En jubileumsskiss "" innehåller bla Dagens och morgondagens Uddeholm, Stålrörelsen, skogsindustrier, kraf..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Malm Grängesbergs koncernen i bild
145 kr
Nordisk Rotogravyr 1953 Inbunden Om gruvbrytning Kiruna, Malmberget, Grängesberg, om gruvornas folk, hamnar och malmflottan. Foto: L..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ericsson
23 kr
Pan 2001 Häftad Historien om ett svensk företag om dess framgångar och motgångar under 1900-talet Ca 330 sidor, gott skick - nyskick..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sveriges äldsta affärsbank Wermlandsbanken
195 kr
Matsonia 2001 Inbunden Wermlandsbanken grundades 1832 och var Sveriges äldsta affärsbank. En skildring av bankens väg från en liten p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Svenska stadsmonografier Karlstad Kristinehamn A..
450 kr
Förlaget Religion och kultur 1952 Inbunden Rikt illustrerad om de värmländska städerna, dess historia, utveckling inom näringsliv, fo..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
125 år i Dalarna
23 kr
1961 Häftad Från småbruksbygd till industrisamhälle. Skriften är utgiven av Göteborgs Bank som tog över Kopparbergs Enskilda bank 19..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Afhandling om näringstvånget i gemen och skrån i..
75 kr
N&K 1954 Häftad Med efterskrift av E. N. Tigerstedt Ca 60 sidor, gott skick, boken var en julgåva från förlaget med en upplaga på 1.8..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Mölnlycke Väferi aktiebolag 100 år
95 kr
1949 Inbunden Rikt fotoillustrerad av KW Gullers, som bilaga ett urval färgfoton från Mölnlycke och Melkaprodukter ( kläder mm Möln..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ett skepp kommer lastat
75 kr
Å&Å 1947 Häftad Från byteshandel till nutida (1947) grosshandel med illustrationer av S. Södersten. En bok utgiven av Sveriges gross..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Värmland förr och nu 1951
75 kr
VFMF 1951 Häftad Om länets närings och kulturliv, bla Den industriella utvecklingen av Gerard de Geer, jordbruket i Värmland,, köpens..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Iggesunds bruks historia 1-2
395 kr
1984 Inbunden Om Iggesund 1685 till 1985, rikt illustrerad med kartor, bilder i färg och s/v faksimil, tabeller och teckningar Två b..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Linköpings sparbank 1833-1933
125 kr
1933 Häftad Minneskrift, som bla innehåller Linköping på 1830-talet, med många illustrationer, Om Sparbankens grundade och utvecklin..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Försäkringsaktiebolaget Skandia 1855-1930
125 kr
1930 Häftad Historik över Skandia om de svenska livförsäkringsbolagens tekniska beräkningsgrunder av Fredrik Esscher CA 230 sidor, i..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bruket vid barken
225 kr
Norst. 1956 Häftad Om Smedjebackens valsverk genom hundra år, rikt illustrerad 8 Smedjebacken Dalarna ) Ca 180 sidor, i lite större f..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Munksjö bruks minnen
275 kr
1953 Inbunden Rikt illustrerad bok om Munksjö bruks historia, verksamhet mm Ca 800 sidor klotband i större format, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
SCA 50 år
175 kr
1979 Inbunden Studier kring ett storföretag och dess föregångare med diagram tabeller mm. Om hamnar och sjöfart i övre Norrland, Mat..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Tyska bryggeriet
95 kr
1930 Häftad Bidrag till Stockholms bryggerihistoria del 1 Tyska bryggeriet. Historik med några illustrationer skriften gavs ut av AB..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Wermlands och Dals Jernhadlareförening 1907-1957..
275 kr
1957 Inbunden Om föreningens historia och om olika järnhandlare i Värmland och Dalsland, med en del trevliga illustrationer på affär..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Bryggerinäringen i Göteborg del 2 1810-1961
225 kr
1961 Inbunden Denna del omfattar bryggerinäringen i Göteborg under 1910 till 1961, om många olika bryggerier, bla Gavins bryggeri Va..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Karlholms bruks bok
295 kr
" 1950 Inbunden Innehåller bla: Järnet från Dannemora, om Louis De Geer , Den stora valloninvandringen, Rysshärjningar i Uppland 1719..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Silicon Valley Dröm eller mardröm ?
95 kr
ISL 1986 Inbunden Silicon Valley har den största koncentrationen av elektronikföretag i världen. Boken ger bakgrunden till fenomenet ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Aufbruch ins Revier Aufbruch nach Europa
150 kr
Hoesch 1971 Inbunden Jubiläumsschrift der Hoesch 1871-1971. Inhalt: Kindheitstage des Reviers, Das neunzehnte Jahrhundert, Die Techni..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vi i träindustri
85 kr
Svenska träindustriarbetarförbundet 1967 Inbunden Facklig krönika 1924-1948, med ett rikt personregister Ca 350 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Saitama Japan
75 kr
General Affairs Department 1981 Häftad Om näringsliv, konst och kultur i Saitama Japan 56 sidor, i större format, på engelska, gott s..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The coal miner
75 kr
The educational supply ass. 1958 Inbunden Contents World without coal, the miner today, how coal was made, down into the earth, the n..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
40 år Andelskasseverksamhet i Finland
23 kr
Pellervo 1946 Inbunden Ca 100 sidor, illustrerad
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
50-årigt perspektiv
75 kr
ICA 1971 Inbunden Om ICA och deras expansion under 50 år fram till 1970-talet. Rikt illustrerad med fina färgbilder. Ca 50 sidor, i l..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)