Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Natur & Miljö


(totalt ca 40 959 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böckerISBN: 9117220122
Idag 15:29
Paradiset utanför dörren av Koenig Otto
Koenig Otto
Paradiset utanför dörren
45 kr
P.A. Norstedt & Söners Förlag. 1972. 365 s. Inbunden. Klotband. 24,5x17cm. 920 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick. S..
Böcker från Barbro Landell
Södertälje
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9153405846
Idag 15:21
Stora boken om blommor i vas och i kruka av Bergfeldt Inga
Bergfeldt Inga
Stora boken om blommor i vas och i kruka
24 kr
ICA-förlaget AB. 1980. 223 s. Inbunden. Kartonnage. 20x27cm. 700 gram. Nyskick. Arrangemang, skötselråd, binding av kransar, lökar. S..
Böcker från Barbro Landell
Södertälje
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100377201
Idag 14:38
I UGGLEMARKER av Lindblad, Jan
Lindblad, Jan
I UGGLEMARKER
47 kr
Albert Bonniers Förlag / Bokklubben Svalan. 1973. 212 s. Inbunden. 19x12cm. 290 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket ..
Böcker från Villa Rosas Bokhyllor
KIL
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789186573102
Idag 12:47
Jordbruk och skogsbruk i Sverige sedan år 1900 :.. av Hans Antonson Ulf Jansson
Hans Antonson Ulf Jansson
Jordbruk och skogsbruk i Sverige sedan år 1900 :..
119 kr
Boken är i nyskick. Inbunden 2011. 512 sid. Jord- och skogsbruk genomgick under 1900-talet en dramatisk omvandling. I denna antologi ..
Böcker från Historia och sånt (Historia & sånt)
H0K
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789170372780
Idag 12:38
Tyst hav av Isabella Lövin
Isabella Lövin
Tyst hav
99 kr
Boken och omslag är i nyskick. Ordfront. 2007. inb. 238 sid. Jakten på den sista matfisken. Mitt intresse för fiske började på allva..
Böcker från Historia och sånt (Historia & sånt)
H0K
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Stevenson, Violet
Örtagårdens härligheter. Hur man odlar och använ..
150 kr
Inb tråd med skyddsomslag, 144 sidor. Albert Bonniers förlag (Hong Kong, 1976). Örtagårdens härligheter berättar om örter och kryddvä..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Andersson, Gunnar, m.fl.
Mångfotingar. Myriapoda. Nationalnyckeln.
200 kr
ArtDatabanken, Sveriges lantbruksuniversitet, Laholm 2005. 351 sidor. 4:o, dekorerat klotband med skyddsomslag. Genomgående vackert f..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Almqvist, Marin
Valarnas värld.
150 kr
Max Ström, Italien 2007, 191 s Tvär 4:o. Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad. Med cd. Svenska hylla: 352
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Schmitz, Helene (photo); Uddenberg, Nils (text)
A Passion for Systems. Linnaeus and the Dream of..
300 kr
Natur & Kultur, Värnamo 2007. 255+(1) pp. 4:o, cloth spine with illustrated covers. Illustrated with superior colour photos of plants..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Tunón, Håkan; Iwarsson, Mattias; Manktelow, Step..
Människan och faunan. Etnobiologi i Sverige 3.
850 kr
Wahlström & Widstrand, Stockholm / Polen 2007. 543 sidor. 4:o, pappband med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad i färg. Mycket gott sk..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Dunér, Sten / Dunér, Katarina
Den gyllene trädgården. Trädgårdskonstens idé- o..
300 kr
Prisma, Värnamo 2001. 423+(1) sidor. Stor 8:o. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad i färg. Nyskick. Svenska hyl..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 08:46
Småkryp av Sandhall
Sandhall
Småkryp
50 kr
Bonniers. 1973. Inbunden. Mycket gott skick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 08:36
Carl von Linne
Svensk Flora
50 kr
1986. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 23:33
Människans Ursprung av Arild Hvidtfeldt
Arild Hvidtfeldt
Människans Ursprung
24 kr
1972. 80 s. Häftad.
Böcker från Lysettes Ordförråd
Billesholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9153405080
Igår 23:09
Kjell Arman
ODLA BIODYNAMISKT
100 kr
ICA Bokförlag 1980. Illustrerat, laminerat pappband. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Bengt Aldén
BROMMA (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9146101772
Igår 23:06
Stockholm staden på landet av Gunnar Brusewitz
Gunnar Brusewitz
Stockholm staden på landet
50 kr
Wahlström & Wistrand. 1969. 199 s. Inbunden. 25x19cm. 700 gram. Gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Böcker från Föreningen Skärgårdsbåten
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0929634063
Igår 21:31
50 simple things you can do to save the Earth av The Earth Works Group
The Earth Works Group
50 simple things you can do to save the Earth
75 kr
Earthworks Press. 96 s. Häftad. Nära nyskick. A practical, entertaining and informative guide to the things YOU can do to protect the..
Böcker från Mimmi Ljungby
Lagan
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9136019712
Igår 21:29
Ola Persson
FRÅN AL TILL TALL
80 kr
LTs förlag 1982. dekorerat pappband. Mycket gott skick.
Böcker från Antikvariat Bengt Aldén
BROMMA (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9146124691
Igår 21:24
Carl Linneaus Lapplandsresa år 1732 av Red: Magnus von Platen & Carl-Otto von Sydow. Il..
Red: Magnus von Platen & Carl-Otto von Sydow. Il..
Carl Linneaus Lapplandsresa år 1732
60 kr
Wahlström & Widstrand. 1975. 277 s. Inbunden. Nära nyskick. Skyddsomslag finns i nära nyskick. -- Carl von Linnés Lapplandsresa tog s..
Böcker från Boklådan VoxOrange
stockholm
Mer info
Begagnade böcker
Igår 21:08
Edberg Rolf
Strövtåg
35 kr
NWT:s förlag. 1977. 111 s. Inbunden. Klotband. 23,5x15,3cm. 408 gram. Nyskick. Boken är olääst.
Böcker från Staffan Bergström
Karlstad
Mer info
Begagnade böckerISBN: 911943572x
Igår 21:02
Åke Dahlström Leif Brost
Stenen som flyter och brinner
150 kr
Pris 150 inkl porto. En bok om bärnsten. Norstedts 1995, nära nyskick. 136 sidor.
Böcker från Risbergs
Åkersberga
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9188506266
Igår 20:46
Insektsgnag i bark och ved av Bengt Ehnström (text), Rune Axelsson (foto)
Bengt Ehnström (text), Rune Axelsson (foto)
Insektsgnag i bark och ved
200 kr
ArtDatabanken SLU. 2002. 512 s. Inbunden. 1408 gram. Nyskick. -- Ett standardverk för både naturvård och skogsbruk - det första i sit..
Böcker från Boklådan VoxOrange
stockholm
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9100380652
Igår 20:36
Den vita tapiren och andra tama djur av Lindblad, Jan
Lindblad, Jan
Den vita tapiren och andra tama djur
111 kr
Stockholm: Bonniers 1973.Inbunden.198 sidor. Rikt fotoillustrerad.Format 22x14 cm.Skyddsomslag.Hård pärm.Nyskick.Frakt (M-påse) 45 kr..
Böcker från Betabokbörsen
Ystad
Mer info
Begagnade böcker
Igår 20:09
Gustafsson, Lars-Åke
Vandringar i ett växtrike. I östgötamarker från ..
60 kr
185 sid. 1982. ill. Klotband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 19:56
Root, Waverley (red.)
Stora kryddboken. Handbok för kök och trädgård.
65 kr
191 s. ill. Svensk övers. 1982. Inbunden, bra skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 19:06
Kanaler (årsbok) av STF Tage Danielsson m fl
STF Tage Danielsson m fl
Kanaler (årsbok)
25 kr
Sv Turistföreningen. 1995. 217 s. Inbunden. 24x17cm. 550 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Böcker från Föreningen Skärgårdsbåten
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9151826356
Igår 18:57
Svenska fåglar - en fälthandbok av Imby, Lars
Imby, Lars
Svenska fåglar - en fälthandbok
75 kr
Rabén Prisma. Häftad. Andra upplagan. Tryckår 1994. 255 sidor. 20x13cm. Rikt illustrerad. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Hedvig
MALMÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 17:17
Min bit på jorden av Anna Holn
Anna Holn
Min bit på jorden
24 kr
Inbunden med omslag. Nära nyskick. 22x27 cm. Illustrationer Annika Blom med flera. BB 1982. - Att bevara det levande - det är målet o..
Böcker från Abraham
Tibro (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Igår 17:01
Miljövetenskapens möjligheter - sex artiklar om .. av Hansson, Mats-Olof (redaktör)
Hansson, Mats-Olof (redaktör)
Miljövetenskapens möjligheter - sex artiklar om ..
100 kr
Malmö högskola, 2000. Häftad. 89 sidor. Gott skick. Lagerplats: 323
Böcker från Antikvariat Gunnar Schön
Helsingb.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9197228419
Igår 15:29
Reiher, Carl Henric (red)
Furusundsleden
75 kr
Stiftelsen Stockholms Skärgård. 1 uppl. 1997. 212 s. Häftad. 400 gram. Nyskick.
Böcker från Pelles bokhylla
Uppsala
Mer info
Begagnade böcker
Igår 12:32
PETERSON, ROGER & MOUNTFORT, GUY & HOLLOM, P. A...
EUROPAS FÅGLAR. En fälthandbok.
85 kr
Svensk bearbetning Carl-Fredrik Lundevall. Clbd, 19 cm, 324 s. 1955 Svensk Natur/Almqvist & Wiksell/Gebers Förlag. Pärmkanter och hör..
Böcker från ANTIKVARISKA BÖCKER & TRYCK
Motala (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt