Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 18:13
Lundegårdh, Per H.
Geologi
60 kr
Generalstabens litografiska anstalt. 2 omarbetade uppl uppl. 1971. dek laminerat pappband. . Nära nyskick.
Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 18:11
Lundegårdh, Per H.
Stenar i färg
60 kr
Almqvist & Wiksell. 1980. 191 s. klotband . Nära nyskick. Skyddsomslag finns i gott skick.
Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 16:40
Bertil Hagberg
Skåne-lika grant från ovan
99 kr
Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Obs! Tung, hög portokostnad.
Säljare: Klippan, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 15:42
Marttila, Olli & Haahtela, Tari m.fl.
Suomen Päiväperhoset
200 kr
Kirjayhtymä Helsinki 1990, inb, 362 s. Plastad, utgallrad från bibliotek
Säljare: Karlssons bok, Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 14:59
Lofterud Curt,
Vårens fåglar. Illustrationer av Ingvar ..
60 kr
LT:s Förlag. 1987. 62 s. Dekorerat pappband. 24,5x17,5cm. 290 gram. Mycket gott skick.
Säljare: Perre, Västerås (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 13:45
Carl Fries
SVENSK NATUR från hav till fjäll.
39 kr
Bonniers Förlag. 1952. 398 s. Inbunden. 22x16cm. 1100 gram. Gott skick.
Säljare: litreb-34, HÄSSLEHOLM (Privat)
Annonskategori: Grafik, kartor
Idag 13:01
Subfossila hafssnäckor från tundran.
24 kr
Lagerfläckad plansch från A.E. Nordenskiölds Vegas färd kring Asien och Europa, Sthlm 1880. [H1]
Säljare: Dan Jibréus, Uppsala (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 12:45
Jensen, Poul Valentin / Haglund, Bertil
Spår och spårtecken
100 kr
Svensk Natur 1948. 148 sid. 8:o. Illustr. Klotband med guldtext. Nyskick.
Säljare: Felix Elheim, Skärholmen (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 11:59
Pedersen, Rasmus.
Planternes Naeringsstoffer.
150 kr
Historisk inledning. Kbhvn, P. G. Philipsen, 1883. (6),IV, 343 s. Omslagen medbundna. Välbevarat halvklotband (E. Hanssons bokbinderi..
Säljare: Antikvariat SAMLAREN, SIMRISHAMN (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 11:27
Pedersen, Alwin
Polardyr
140 kr
Gyldendal, Köbenhavn 1934. Oplag 3000. 4:o. 151 sid.+talrika planscher. Frontespis. En stor mängd intressanta fotoplanscher. Exlibris..
Säljare: Felix Elheim, Skärholmen (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Idag 10:21
Danielson Jan
Bondeboken
249 kr
Prisma. 3 uppl. 2002. 215 s. Inbunden. 945 gram. Nyskick. Författaren och TV-journalisten Jan Danielson ("Mitt i naturen") berättar o..
Säljare: Globe Bokhandel AB, LUDVIKA (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 10:17
Amundin, Mats
Våra djur
80 kr
Swede Books 1992. Inbunden 64 sid. MYCKET GOTT SKICK. Om djuren i Kolmårdens djurpark
Säljare: Klas, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 10:11
Thomsen, Nils
Allemansrätten - en handledning
40 kr
med Jan Linders. Settern 1986. Inbunden 102 sid. MYCKET GOTT SKICK. En lättläst bok om allemansrätten som ger svar på frågor vilka b..
Säljare: Klas, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 23:10
Lorentzon, Kenneth
Våra trädgårdsväxter : aktuella svenska ..
150 kr
teckningar: Karl-Gustav Forss. Natur och trädgård bokförlag 1994. Inbunden 224 sid. MYCKET GOTT SKICK. Gallrad biblioteksbok (Bibli..
Säljare: Klas, Göteborg (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:30
Fält Lars/Källman Stefan/Sepp Harry
Överleva på naturens villkor. Handbok om..
120 kr
Ica-förlaget, 1987. Dek, pappb. 180 sid. Ill. Mkt, gott skick.
Säljare: Janssons Antikvariat, Enköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:09
Andersson, Per-Arne
Flora över Dal
130 kr
Stockholm 1981. 358 sid. Rikt illustrerad. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick.
Säljare: Bo Ahlstedt, VETLANDA (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:07
Weimarck, Henning och Gunnar
Atlas över Skånes flora.
140 kr
Stockholm 1985. 640 sid. Rikt illustrerad. Förlagets pappband med omslagsbild. Fint skick.
Säljare: Bo Ahlstedt, VETLANDA (Privat)
Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 17:19
Hertsgaard, Mark
En odyssé runt jorden - på jakt efter mä..
175 kr
W&W. 1999. 445 s. Inbunden. Nyskick.
Säljare: Gestbloms Bokhandel, Enköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:59
algot andeberg
ytterst i havet
50 kr
diakonistyrelsens bokförlag. 3 uppl. 1960. 172 s. Häftad. 18x12cm. 220 gram. Gott skick. om människor och händelser på gotska sandön.
Säljare: Bigårdens antikvar.., växjö (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:55
Måns Ryberg
Fridlysta växter
45 kr
Svenska Naturskyddsföreningen. ill. foton/teckningar s/v & färg. 4:e omarbetade uppl. 1979. 51 s. Häftad. 101 gram. Mycket gott skic..
Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:39
Lars-Åke Dahlqvist
Kulturlandskapet
45 kr
Svenska Naturskyddsföreningen. ill. foton, teckningar. 5:e omarbetade uppl. 1974. 32 s. Häftad. 64 gram. Mycket gott skick.
Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 12:02
Livet i vattnet:mina första faktaböcker
50 kr
richter. 92. 87 s. Inbunden. Nära nyskick. Storformat, ill. Hur o varför om allt i vattnet-fiskar grodor snäckor mm.
Säljare: Antikvariat Uppsla.., Uppsala (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:57
Ohlsson Arvid,
Från träsk och fågelmyr. En berättelse o..
50 kr
Förlaget Gotlandskonst AB, Visby. 1968. 200 s. Dekorerat helklotband. 24x18,5cm. 725 gram. Nära nyskick. Illustrerad.
Säljare: Perre, Västerås (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:47
Hallander Håkan
Lär känna djuren i din närhet
40 kr
Illustr.klotband Settern 1988. 206 sid. Illustr. med fina teckningar.
Säljare: Bokgrottan , Gislaved (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:45
Larsen, Thor
Med Espen i polarisen
80 kr
AWE/Gebers 1982,92 sid laminatband.En ovanlig och innehållsrik bildberättelse för alla som är intresserade av djur och natur.
Säljare: Rosqvist´s boksaml.., Örebro (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:45
Jonsson, Sune
JORDABOK. Odlingsbilder 1971-75
70 kr
Jämförande studier av författarens egna bilder (sv/v) från Västerbottens odlingslandskap. LTs förlag. 1976. 222 s. Inbunden. Trådhäft..
Säljare: BOKLÖVET, Ö Sönnar.. (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:41
Larsen, Thor.
Isbjörn
80 kr
Bonniers 1978,95 sid förlagsband med skyddsomslag.Boken innehåller över hundra färgfotografier och flera teckningar.Omfång 32,5 X 23,..
Säljare: Rosqvist´s boksaml.., Örebro (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:35
Abrahamsson,Tore.
Fjällvärld tidlöshet och trygghet.
60 kr
Bonniers 1985,94 sid förlagets pappband med skyddsomslag, väl illustrerad med foton även i färg.Omfång:24 X 31cm fint ex.
Säljare: Rosqvist´s boksaml.., Örebro (Privat)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 08:07
Hallgren,Henrik
Det gröna skiftet - Från industrialism..
100 kr
Recito Förlag 2009 häftad 264 sidor.Nyskick.
Säljare: Vasastadens Antikv.., Göteborg (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 07:59
Anderson, Lorraine
Sisters of the Earth. Women´s Prose and ..
150 kr
Vintage Books 1991, häftad, XVIII + 426 s.
Säljare: Karlssons bok, Olofström (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Onsdag
Naturvårdsverket och SCB
Naturmiljön i siffror 2000
90 kr
