Just nu 1 439 246 annonser
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Natur & Miljö
(totalt ca 30 952 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 09:39

Breife Bertil m. fl.

Sällsynta fåglar i Sverige

80 kr
Sveriges ornitologiska förening 1990,ill. laminatband 214sid.Fint skick.

Säljare: Elving, Värnamo (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 02:10

Per Lindström

Västergötland lite grann från ovan

120 kr
Liber Förlag. ill. vackra flygbilder av Torbjörn Andersson, samt tabell över vattennivån mellan Göteborg-Stockholm via Göta kanal. 1..

Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 02:04

Ragnar Frislid

Natur mellan två hav

150 kr
Wiken. -Skandinavien - De stora kontrasternas halvö. Rikt ill. vackra färgfoton. 1:a uppl. 1990. 207 s. Inbunden. 28,5x23x2,2cm. 1182..

Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 02:01

Héléne Bodin (idé och red)

Nobelfesten - Moderna recept från klas..

240 kr
Mixoft AB. - rikt ill. mycket vackra färgfoton. 10 000 ex, 1:a uppl. 1998. 239 s. Inbunden. 28,5x24,5x2,5cm. 1552 gram. Nära nyskick.

Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 01:55

Claus-Peter Lieckfeld (chefred)

Lebens Elemente - Erde-Wasser-Feuer-Luft

250 kr
Pro Futura Verlag. Rikt ill. vackra färgfoton i uppl. 1990. 256 s. Inbunden. 30x24x2,3cm. 1519 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag finns..

Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Idag 01:49

Klaus von Klitzing

Bionik Patente Der Natur

250 kr
Pro Futura Verlag. rikt ill. vackra färgfoton m m i uppl. 1991. 224 s. Inbunden. 30,5x24x2,4cm. 1381 gram. Nära nyskick. Skyddsomslag..

Säljare: ANTIKVARIAT RIDDAREN, SKÖVDE (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 19:08

Hjorth, Harriet (text) & Beckman, Kaj (i..

Blomstervandringar (alla tre samlingarna)

49 kr
Vårens och försommarens örter. Högsommarens örter. Eftersommarens örter. Inbunden, helklotband utan skyddsomslag, pärmarna något fläc..

Säljare: Eva Ottosson - Ack.., V-lösa(s.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 18:18

AHLBERG, OLOF / BLOMQVIST, CARL / IWERBO..

VÄXTSKYDDSRÅD OCH ODLIGSTABELLER FÖR TRÄ..

175 kr
Svensk Litteratur. 1946. Förlagets dekorerade klotryggsband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.

Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 18:08

Svante Lundgren

Fjällsommar

75 kr
Folket i bilds förlag. 1963. 118 s. Inbunden. Klotband. 22x15,5cm. 480 gram. Mycket gott skick.

Säljare: JM Persson, Södertälje (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 17:57

Johnson, Hugh m fl (red).

Världens skogar.

70 kr
Normalt skick Helklotband utan skyddsomslag Skogen-Förlag/Rabén & Sjögren , 1982, Rikt fotoill. 23x30cm, 223 sidor.  

Säljare: Lars Bonnevier, Hägersten (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 17:21

Rachel Carson

Havet

24 kr
FiB 1959. Inb. klotrygg 165 sidor. Rikt illustrerad med teckningar och fofon i färg. Bra skick.

Säljare: Staffan Eriksson, Sveg (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:08

MÅRTENSSON, TORSTEN (UTG)

Kulturhistoriska Helsingborgs studier Ti..

300 kr
1918. 213 s. Halvfranskt band, främre omslag medbundet.

Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 15:00

McCully, Patrick

Silenced rivers- The ecology and politic..

110 kr
Zed Books. 1998. Häftad. På engelska. Mycket gott skick

Säljare: Fredrik Berndtson, Onsala (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 14:50

RÖSIÖ, FOLKE

Svenska fåglar. 249 fågelbeskrivningar i..

80 kr
Stockholm 1959. 500 s. Ill. .. 1955. 500 s. Förlagets dek. klotryggsband . Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.

Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 14:49

RÖSIÖ, FOLKE

Svenska fåglar. 249 fågelbeskrivningar i..

80 kr
Stockholm 1959. 500 s. Ill. .. 1955. 500 s. Förlagets dek. klotryggsband . Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i hyfsat skick.

Säljare: MITT I BYN, Glemming.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 13:33

Älvsborgsnatur 4

Utgiven av Norra Älvsborgs Läns Naturvår..

29 kr
Grunditz & Forsbergs tryckeri AB. 1987. 80 s. Häftad. . 21x20,5cm. 170 gram. Nära nyskick.

Säljare: Claes-Olof Olsson, Alingsås (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 13:16

J BAUER

MINERALER STENAR OC ÄDELSTENAR

55 kr
1976 . 215 s. Inbunden. Mycket gott skick.

Säljare: SCHULTZ ANTIKVARIAT, Malmö (Företag)

Annonskategori: Förlagsnya böcker
Igår 12:47

Karin Berger

Hiking och friluftsliv. Allt du behöver ..

90 kr
Häftad med vikpärmar. Damm förlag 2005. 470 gram. 255 sidor. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Förlagsny, aldrig läst eller bl..

Säljare: Hargshamns Antikva.., Hargshamn (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 11:00

Gould, Stephen Jay

Pandans tumme. Naturhistoriska essäer.

80 kr
Ordfront 1987.Cartonnageband.277 sidor.Illustrerad.Mkt gott skick.

Säljare: HISTORISKA BIBLIOT.., Eskilstuna (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:51

Holmåsen,Ingmar

Växter och djur i fjällen. Naturguide me..

65 kr
Bonnier Fakta. 1:a uppl. 5:e tryckningen 1981. 96 s. Häftad. 20x13cm. 160 gram. Mycket gott skick. Inplastade pärmsidor.

Säljare: KarinBirgitta, Vännäsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Igår 10:20

Axel Hambraeus

MYRENS HÖST

39 kr
1965. 169 s. Inbunden med omslag i gott skick. 19x12cm. 300 gram.

Säljare: litreb-34, HÄSSLEHOLM (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Karlsson,Anders

a taste of Västerbotten. A guide to inte..

65 kr
Västerbottens läns hembygdsförbund. 1999. 221 s. Häftad. 22x15cm. 345 gram. Mycket gott skick. ACTA BOTHNIENSIA OCCIDENTALIS no 22 Sk..

Säljare: KarinBirgitta, Vännäsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Freund,Werner

Vargmänniskan.Tyska orginalets titel: De..

100 kr
Bonniers. 1:a svenska uppl. 1990. 175 s. Inbunden. 23x17,5cm. 570 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. ve..

Säljare: KarinBirgitta, Vännäsby (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Danielson, Jan, 1938-2003

Träd i marker och myter

500 kr
Svenska förl., 2002 Förlagsband med skyddsomslag, 207s. 19x16cm, 450g. Illustrerad. Mycket gott skick. ISBN 9177385985. Vi ville göra..

Säljare: ABCURIO ANTIKVARIAT, ÄLVSJÖ (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Lindblom Ulf

Jordvärmeboken

60 kr
Ingenjörsförlaget. 1978. 88 s. Häftad. 21x15cm. 150 gram. Hyfsat skick.

Säljare: Familjen Wallin, Västerha.. (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Ehrensvärd Gösta

Tvärsnitt genom tillvaron

20 kr
Alba. Andra upplagan uppl. 1978. Häftad. 21x13cm. 375 gram. Hyfsat skick.

Säljare: Familjen Wallin, Västerha.. (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Peterson Folke & Ringblom Lennart

Bygga solfångare

45 kr
Ingenjörsförlaget. 1978. 64 s. Häftad. 21x14cm. 125 gram. Nära nyskick.

Säljare: Familjen Wallin, Västerha.. (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Frithiof Nordström

Våra fjärilar del l

50 kr
och hur man känner igen dem. Dagfjärilar, svärmare och spinnare. Bonniers 1969, sjätte upplagan, bearbetad av Per Douwes, häftad, 779..

Säljare: Woila, Johannes.. (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Gerdehag, Peter. Aronsson, Mårten

Bygden där vinden vände. Människor och n..

150 kr
Inb.m.omsl. Prisma 1999. 189 sid. 1050 gram. Rikl. fotoill. Gott skick.

Säljare: Helenes Bokhylla, KRISTIAN.. (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Schiller Harald

Västgötaland de vida vyernas landskap

150 kr
Aktiebolaget Svensk Litteratur Stockholm. 1947. 255 s. Inbunden. Halvfranska band . 32x24cm. Nyskick.

Säljare: Bokis, Hjo (Privat)

Annonskategori: Begagnade böcker
Fredag

Wideen Harald o Olsson Bror, Erik Liljet..

Västergötland ett bildverk

150 kr
Allhems Förlag Malmö. 1955. 542 s. Inbunden. Rött klotband med förgylld titel på pärmrygg och västergötlands vapen på framsida. 30x24..

Säljare: Bokis, Hjo (Privat)

Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin Natur & Miljö
(totalt ca 30 952 annonser)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7