Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Sökalternativ
Spara den här sökningen som en bevakning
Sökresultat: 1-30 nyinkomna i kategorin

Naturvet. & Matematik


(totalt ca 21 318 annonser)
Sök i hela kategorin:Sortering:
Begagnade böcker
Idag 15:58
Hawking, Stephen
A brief history of time- from the big bang to bl..
70 kr
Bantam Books. 1988. Inbunden. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. På engelska, kinesiska tecken i bläck på för..
Böcker från Fredrik Berndtson
Onsala
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9177385861
Idag 13:46
Lundy, Miranda
Den gyllene geometrin
80 kr
Svenska Förlaget. 2001. Ill. 58 s. Pbd. Gott skick.
Böcker från Tomelilla Bokhandel & Antikvariat
Borrby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789185509515
Idag 13:33
johnsdotter, Sara & Carlbom, Aje (red. )
Goda sanningar ? - debattklimatet och den kritis..
90 kr
inb. med skyddsomslag 224 sidor, nordic academic press 2010, nyskick
Böcker från Antikvariat Mimer
STOCKHOLM (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 11:04
Bryson, Bill
En kortfattad historik över nästan ingenting
39 kr
Pocket. Utgiven 2008 av Månpockets förlag. Sidor 491. ISBN 91-7232-000-1. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild.
Böcker från Antikvariat pslinden
ÅHUS (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:47
Lennart Ekbom
Räknetabeller och formler A
20 kr
1968. 84 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas. För gymnasiets naturvetenskapliga och tekniska linjer. samt för fackskolans te..
Böcker från Myggholkens väntrum
Randijaur
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Singh
Fermats gåta
50 kr
1998. Inbunden. Nära nyskick.
Böcker från SCHULTZ ANTIKVARIAT
Malmö (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Slagruta och vattenådror av Ekström, Gunnar
Ekström, Gunnar
Slagruta och vattenådror
100 kr
Häfte, 38 sidor. Fritzes bokförlag (Stockholm, 1932). Särtryck ur Kungl. lantbruksakademiens handlingar och tidskrift fr. 1932. Illus..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:41
Solen och hennes familj av Ivanovskij, M
Ivanovskij, M
Solen och hennes familj
75 kr
Inb/klotrygg, 420 sidor. Arbetarkultur (Stockholm, 1956). Vetenskaplig redaktör: Prof. M.S. Ejgenson. Översättning från ryskan: Bengt..
Böcker från Mingus Bok & Skivbutik
Umeå (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Schmitz, Helene (photo); Uddenberg, Nils (text)
A Passion for Systems. Linnaeus and the Dream of..
300 kr
Natur & Kultur, Värnamo 2007. 255+(1) pp. 4:o, cloth spine with illustrated covers. Illustrated with superior colour photos of plants..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Tunón, Håkan; Iwarsson, Mattias; Manktelow, Step..
Människan och faunan. Etnobiologi i Sverige 3.
850 kr
Wahlström & Widstrand, Stockholm / Polen 2007. 543 sidor. 4:o, pappband med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad i färg. Mycket gott sk..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 10:33
Dunér, Sten / Dunér, Katarina
Den gyllene trädgården. Trädgårdskonstens idé- o..
300 kr
Prisma, Värnamo 2001. 423+(1) sidor. Stor 8:o. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad i färg. Nyskick. Svenska hyl..
Böcker från Alfa Antikvariat
Stockholm (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Idag 00:44
Lägg till en dimension av Asimov, Isaac
Asimov, Isaac
Lägg till en dimension
60 kr
Tema, Raben och Sjögren, Stockholm. 1967. 209 s. Pocket. 18x11cm. 195 gram. Gott skick. -- Orginalets titel: Adding a Dimension. Ö..
Böcker från akka
Sollentuna
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9147016469
Igår 20:50
Holmström Martin, Smedhamre Eva
Matematik A
60 kr
Liber AB. Andra uppl. 2000. 370 s. Inbunden. 600 gram. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Omslaget är ganska slitet, i övrigt bra skick..
Böcker från barbedwirekisses
Gustavsb..
Mer info
Begagnade böcker
Igår 20:29
Nilson, Peter
Främmande världar. Liv i Kosmos.
55 kr
207 s. ill. 1980. Förlagsband, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0697354628
Igår 18:58
Tamarin, Robert H. + Reynolds, Ann (CD-Rom)
Principles of Genetics - Sixth Edition + CD-Rom:..
200 kr
McGraw-Hill, USA, 1999. Språk: Engelska. ISBN för CD-Rom: 0-07-235822-X. Limhäftad med färgillustrerat omslag. Format: 2,3 x 21,5 x 2..
Böcker från Linköpings Antikvariat
Linköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9129587107
Igår 18:51
Ingvild Broch. Ben Johnsen.
SVAMP - som gift, drog och medicin i magi, sex o..
220 kr
Rabén & Sjögren 1988. Inbunden med skyddsomslag. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Bengt Aldén
BROMMA (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9144041349
Igår 16:33
Varför vetenskap? av Bjereld, Demker, Hinnfors
Bjereld, Demker, Hinnfors
Varför vetenskap?
100 kr
Studentlitteratur. andra uppl. 2002. 158 s. Häftad. Nära nyskick.
Böcker från Irre
Iggesund
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9144366523
Igår 16:29
Vetenskapsteori och forskningsmetodik av Göran Wallén
Göran Wallén
Vetenskapsteori och forskningsmetodik
100 kr
Studentlitteratur. andra upplagan uppl. 1996. 151 s. Häftad. Hyfsat skick. Finns några blyertsunderstrykningar i boken men fullt läsl..
Böcker från Irre
Iggesund
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789127122369
Igår 16:26
Grundkurs i statistik: sjunde reviderade utgåvan av Jan Byström, Jonas Byström
Jan Byström, Jonas Byström
Grundkurs i statistik: sjunde reviderade utgåvan
300 kr
Natur & Kultur. sjunde utgåvan uppl. 2011. 396 s. Häftad. Nyskick.
Böcker från Irre
Iggesund
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9174589229
Igår 14:23
De skuldlösa mördarna : essäer om biologi: liv i.. av Kurtén, Björn, 1924-1988
Kurtén, Björn, 1924-1988
De skuldlösa mördarna : essäer om biologi: liv i..
180 kr
1987 Alba. Pappband, 144s. 20x15cm, 321g. Illustrerad. Mycket gott skick. Illustrationer av Viking Nyström. ISBN 9174589229. Baksides..
Böcker från ABCURIO Antikvariat
ÄLVSJÖ (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789157804168
Igår 12:40
Sjölander, Sverre
Naturens budbärare -från djursignaler till männi..
85 kr
hardback nya doxa 343 g 2009 160 s kortsida 155mm höjd 190mm tjocklek 12mm används som kurslitteratur toppskick synes oläst porto 33-..
Böcker från Nichlas Johansson
Timmersd..
Mer info
Förlagsnya böckerISBN: 9789147018253
Igår 11:06
Lagerkvist, Claes-Ingvar & Lodén, Kerstin
Planeter, stjärnor, galaxer- grundläggande astro..
135 kr
2004.
Böcker från Bjäre Bokhandel AB
Båstad (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
GALILEI, GALILEO
Dialog om de två världssystemen.
200 kr
1993, 557 s, ill, (Atlantis väljer ur världslitteraturen).8:o inbunden i Atlantis trevligt illustrerade och dekorerade pappband. Ett ..
Böcker från Hagabok
Göteborg
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
FACILIS IN PHYSICAM INTTRODUCTIO, ELLER EN LÄTT .. av Lallerstedt, Anders
Lallerstedt, Anders
FACILIS IN PHYSICAM INTTRODUCTIO, ELLER EN LÄTT ..
1200 kr
Stockholm, P.J Nyström 1741 (första upplagan). (17) 176 s. Inbunden i senare trevligt halvfranskt band (början 1900-t). Några sidor m..
Böcker från Kalmar Antikvariat
Kalmar (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böcker
Tisdag
Willem A. van Bergeijk, John R. Pierce, Edward E..
Ljudvågorna och vi - Vad är ljud och hur uppfatt..
24 kr
Prisma. 1960. 190 s. Pocket. Hyfsat skick. Hylla 4 - Plan 1.
Böcker från Åsens Antikvariat
Älvdalen (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9151839717
Tisdag
Per Ahlin
Astronomisk Kalender 2003 - vadu kan se på himle..
45 kr
Rabén Prisma. 2002. 144 s. Inbunden. 22x15cm. 365 gram. Mycket gott skick. Illustrerat laminatband. Endast 33:- porto.
Böcker från Bokbinderiet Konsthantverkshus
Köping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9151837293
Tisdag
Per Ahlin
Astronomisk Kalender 2001 - vadu kan se på himle..
50 kr
Rabén Prisma. 2000. 144 s. Inbunden. 22x15cm. 375 gram. Mycket gott skick. Illustrerat laminatband. Endast 33:- porto.
Böcker från Bokbinderiet Konsthantverkshus
Köping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9151833727
Tisdag
Per Ahlin
Astronomisk Kalender 1999 - vadu kan se på himle..
70 kr
Rabén Prisma. 1998. 144 s. Inbunden. 22x15cm. 375 gram. Mycket gott skick. Illustrerat laminatband. Endast 33:- porto.
Böcker från Bokbinderiet Konsthantverkshus
Köping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 0393002497
Tisdag
Russell, Bertrand
Principles of Mathematics
125 kr
W.W. Norton & Company, N.Y., no year [ca 1980], XXXIX 534 pp., pbk, VG condition
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 914460081X
Tisdag
Thompson, Jan
MATEMATIKEN I HISTORIEN
150 kr
Studentlitteratur, 1998, 478 s., hft., inlagan m. 2 vikta hörn, i övr. end. lätt nött o. i mkt. gott skick
Böcker från Antikvariat Argo i Täby
Täby (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnade böckerISBN: 9789113016627
Tisdag
Konsten att räkna - tankar om siffror och statis.. av Allan Gut
Allan Gut
Konsten att räkna - tankar om siffror och statis..
129 kr
Nordstedts. 2007. 239 s. Inbunden. 21,5x14,5cm. 445 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. //// Vad har sudoku med konstgöd..
Böcker från bokrummet
älgarås
Mer info
Sökresultat: 1-30 nyinkomna
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt