N.M Lindh. Andra öfversedda och betydligt tillökta uppl. 1859. 235 s. Inbunden. Ryggen skinnklädd. 20x13cm. Gott skick. Ägarnumrering pärms insida. Inlagan gulnad, mest på smutstitelblad, titelblad, förord samt de tre sista sido.. läs mer
Sthm 1913. 12 pp. (AZ 1:8:3.)
Volante. Nära nyskick.
Boken är i mycket fint skick. Överstrykningar finns i boken. Utgivningsdatum: 2008-09-22 Omfång: 240 sidor Bandtyp: Inbunden Bok Mått: 154 x 225 mm Ryggbredd: g (Naturvet. & Matematik ISBN: 919770945X) Beskrivning :==.. läs mer
Sthlm, L. J. Hjerta, 1842. Stor 4:o. s. 193-200. Tagen ur band. Artikeln på s. 198-200 redogör för solförmörkelser som fenomen och går sen in på den stundande förmörkelsen den 8 juli (artikeln är publicerad den 2 juli). Med ett .. läs mer
Anatomy Bible Förlag, Lövestad. 1 uppl. 2011. 222 s. Inbunden. Dekorerat pappband. Banderoll. 30x15cm. 745 gram. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Rikt illustrerad i färg av Bo Veisland. Företal av Björn Ranelid.
Sthm 1920. 30 pp. (AZ 1:12:17.) läs mer
60 experiment att göra själv. Alfabeta 1990 Inb. 64s. Tillskrift i övrigt gott skick*
250 sid. 1993. Inbunden, skyddsomslag, namnteckning, gott skick.
Mycket bra skick. År: 1998 och fjärde upplagan. Kostar 414kr som ny. Innehåll: Preface, 1) Fundamentals. Discrete Mathematics, 2) Algebra, 3) Geometry and Trigonometry, 4) Linear Algebra, 5) The Elementary Functions, 6) Differen.. läs mer
1935 resp. 1936. Inbunden. Nyskick. Porto 39:-. läs mer
EFS. Första uppl. 1971. 52 s. Häftad. Gott skick. Framsidan lite vikt.
Esselte Studium 1975. Illustrerat pappband. 152 sidor. Mycket gott skick.
Norstedts. 1998. 351 s. Pbd. Skyddsomsl. Gott skick. Litet nagg i skyddsomslaget. läs mer
Sipri Oxford. 1997. 502 s. Inbunden. Gott skick. Skyddsomslag saknas.
Svenska Förlaget. 2005. 302 s. Häftad. 21x15cm. 535 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas.
Bonniers. 1962. 101 s. Trådhäftad.Ouppskuren. 19,5x13cm. 200 gram. Mycket gott skick. Info:En naturvetares iakttagelser,tankar och spekulationer över livets natur och världens gång,presenterat på ett lätt tillgängligt språk.
ALBERT BONNIERS. 2006. 224 s. Häftad. Dekorerat kartonnage. 266 gram. Mycket gott skick. samfraktar gärna så titta gärna på mina övriga annonser..
(Eng.2010) Tukan förlag 2011 - format "större" (se nedan) 256s. - Mjukt dekorerat plastband i nära nyskick. - Rulla längst ned på denna annonssida för bild av boken samt info om dess ambitioner, innehåll, mått och vikt etc. läs mer
Ingenjörsförlaget AB. 1984. 285 s. Inbunden. Kartonnerad. Mycket gott skick. läs mer
Göteborg, bokskogen 1987 490, (2)s Dek ljust klb i kasset. Supplement medföljer isbn 9177760425. Mycket fint skick.
Publikation 39 Stålbyggnadsinstitutet 1975 188s Klb. Mycket gott skick L033 läs mer
Ger en lättfattlig och fyllig överblick över den moderba astronomin. Foto och illustrationer i sv/v. Rabén & Prisma 1996 184s Dek.ppb. ISBN 91-518-2930-4 Nyskick läs mer
Wahlström & Widstrand, Stockholm 1922-26. Andra och tredje upplagan. 635 sidor + 663 planscher. Stora 8:os, tre volymer. Halvfranska band med upphöjda bind. Vackra färgplanscher. Textdelarna buckliga av fukt. Svag fuktrand uppti.. läs mer
Sthm 1916. 36 pp. + 1 pl. (AZ 1:10:7.)
Liber, 2012, 292 s., upplaga 1:1, hft., nyskick; porto tillkommer med 39 kr
Sthm 1948. 116 pp. All published. (AZ1:40A:7.) läs mer
Brombergs. 1:a uppl. 2001. 144 s. Inbunden. Dekorerat laminatband. 20,5x12,5cm. 250 gram. Nyskick. Illustrerad.
Inb. med skyddsomslag Almqvist & Wiksell 1956. 185 sidor, illustrerad. Helt ok skick men nött omslag. Betalning kuvert eller bankkonto. Rek. 65kr - ansvarar ej för något oförutsett orsakat av posten. Porto 36kr.
wadsworth publishing company. 1987. 446 s. Inbunden. 24x19cm. 972 gram. Gott skick. noteringar på några sidor ini bok.
