Begagnad bok
Måndag
Per Brahes undergång och bärgning
60 kr
181 s. ill. 1980. Klotbd. Omsl, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Torsdag
Whitbread 1993/94 Man behöver inte vara galen - ..
75 kr
1995. Inb, fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nautiskt bildlexikon.
90 kr
275 sid. Rikt ill. 1975. Stot 4:o-format, rikt ill. Klotband, omslag, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sigrid Storråda.
75 kr
1996. ill. Inb. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sportdykning i medelhavet
55 kr
317 sid. ill. 1979. Klotband, namnetikett, omslag (ngt slitet omsl).
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Öar av frihet. Om en man som tänkte bygga en båt..
75 kr
230 sid. illustr. 2002. Förlagsband, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
The Card. Ett kort i leken.
75 kr
418 sid. illustr. 1990. Förlagsband, omslag, nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
På flykt från ekorrhjulet. Från landkrabba till ..
85 kr
256 sid. illustr. 1987. Förlagsband, omslag, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Kappseglingen.
85 kr
435 sid. 1989. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Longitude. Tidskrift från de sju haven. 24
60 kr
108 sid. ill. 1988. Originalklotbandet. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Longitude. Tidskrift från de sju haven. 15
50 kr
96 s. ill. 1979. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Longitude. Tidskrift från de sju haven. 8
50 kr
100 s. Rikt ill. 1973. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Longitude. Tidskrift från de sju haven. 7.
50 kr
1972. 80 sid. Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
60 visor från de sju haven.
55 kr
92 s. 1976. illustr. Omslaget ngt slitet.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Två män i en båt.
70 kr
128 s. ill. 1993. Förlagsband, gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Att segla jorden runt. I medvind och motgång med..
75 kr
178 sid. illustr. 1993. Omslaget med mindre fläck, i övrigt gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Deep Sea Sailors. A Study in Maritime Ethnology.
75 kr
2nd ed 1969. 509 s. illustr. + utvikbar plansch. -Nordiska Mus:s Handlingar 71- Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
I båt och bank med Jacob Wallenberg
55 kr
165 s. ill. 1998. Förlagsband, omsl (osl ngt slitet).
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
På flykt från ekorrhjulet. Från landkrabba till ..
75 kr
258 sid. illustr. 1990. Fint förlagsband, nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Stora segelboken. Praktisk handbok för seglare.
90 kr
280 sid. Rikt ill. 1980. Fint klotband. Omslag.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Effektiva segel. Design, teknik, trimning.
55 kr
142 sid. illustr. 1979. Förlagsband. Gott skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Ocean Liners.
80 kr
257 sid. 1977. Rikt ill. 4:o. Klotband. Omslaget med smärre nagg i rygg.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Nyländsk skärgård.
75 kr
173 sid. illustr. 1975. Orig.band. Omslag. (omslaget med smärre nagg). Fint skick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sigrid Storråda
135 kr
111 s. ill. 1996. Fint förlagsband, nyskick. - med ritningar etc. och ingående beskrivning av arbetet med båtbygget
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Sjömanskap för långfärdsseglare.
95 kr
285 s. ill. 1983. Fint origbd.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
På inre vatten. Med egen båt med mot Svarta have..
65 kr
1996. ill. Inbunden. Fint skick. 271 sid.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vind för våg.
85 kr
1984. illustr. 211 sid. Inbunden, fint skick. - dedikation från förf. -
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Helga Holm. Ett skepp i det medeltida Stockholm.
85 kr
119 sid. 1985. Fint klotband. Nära nyskick.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Segelsporten. En Guinness Rekordbok.
65 kr
262 s. ill. 1984. ill. Inb. Gott sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Vraket efter Taifun.
55 kr
1987. Sv.text: Love Kellberg. Origbd. Fint sk.
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Begagnad bok
Brendans resa. Med oxhudsbåt i munken Brendans k..
50 kr
277 sid. Rikt ill. 1978. Fint klotband. Omslag. (sol med små nagg)
Böcker från Antikvariat Carl Hellmor
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Falköping (Antikvariat / Bokhandel)