Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 48. i kategorin Nautica
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9171383818
Whitbread 1993/94. Man behöver inte vara galen -.. av KRANTZ, GUNNAR ( NILSON, ROGER
KRANTZ, GUNNAR ( NILSON, ROGER
Whitbread 1993/94. Man behöver inte vara galen -..
50 kr
Tryckt 1994, inbunden, gott skick, lätt snedläst, bilder, karta, Svenska Dagbladet, 341 sidor, ordlista, 670 gram, dekorerat förlagsb..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 3344001655
Braune segel im wind.  av STÜTZ, TIMM
STÜTZ, TIMM
Braune segel im wind.
100 kr
Tryckt 1988, inbunden, gott skick, 275x245 mm, tyska, bilder, Transpress, 152 sidor, omslag i hyfsat skick, 940 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-86548-49-2
MATZ, ERLING
Vid vågornas brus. Berättelser om långfärder til..
23 kr
Svenska Kryssarklubben. 1999. 127 s. Inbunden. 25x17cm. 375 gram. Gott skick. några mycket små märken på pärmen.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BRANDSTEN, FELIX
Till havs med äventyret.
23 kr
Tryckt 1950, inbunden, i gott skick, Gebers, bilder, 255 sidor, främre omslag medbundet, rött klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
THORDÉN, GUSTAF B.
Alla mina skepp.
23 kr
Tryckt 1962, inbunden, i gott skick, Gösta Skoogs Bokförlag, bilder, 263 sidor, omslag lite nött.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINDÉN, MAGNUS
Handbok i GPS. Praktisk navigering till sjöss o..
60 kr
Tryckt 1999, häftad, i mycket gott skick, Nautiska förlaget, bilder, register, 176 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MATZ, ERLING (red)
Jag minns en stund. Berättelser om långfärder ti..
23 kr
Tryckt 2001, inbunden, i gott skick, bilder, 126 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HUNNAM, PETER / MILNE, ANNABEL / STEBBING, PETER
Det levande akvariet.
100 kr
Tryckt 1981, inbunden, i gott skick, namnteckning, BonnieFakta, 260 x 270 mm, färgbilder, register, 240 sidor, grönt klotband med ett..
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
NORBERG, REIN
Atlantsegel.
50 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick, Rabén & Sjögren, karta, havsteckningar, 198 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JUNGER, SEBASTIAN
Den perfekta stormen. Sjöäventyr.
70 kr
Tryckt 1999, inbunden, i mycket gott skick, Forum, 216 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PÅLSSON, PAUL / SJÖLIN, MATS / SUNDSTRÖM, GÖRAN
Unda Maris 1989 - 1991. Sjöfartsmuseets årsbok.
40 kr
Tryckt 1993, inbunden, i mycket gott skick, Sjöfartsmuseet Göteborg, 225 x 225 mm , bilder, 189 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSSON, ANDERS N (red)
På inlandsvatten. Svenska Kryssarklubbens Årssk..
40 kr
Tryckt 1990, inbunden, i mycket gott skick, bilder, 159 sidor, dekorterat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ANDERSSON, MAJ
Männen på Falken.
23 kr
Tryckt 1981, inbunden, i mycket gott skick, DKB, 198 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WHITTAKER, JAMED C.
Liv och död i gummiflotte. Historien om åtta fl..
50 kr
Tryckår ej angivet, inbunden, klotryggband, i gott skick, EFS-förlaget, bilder, 138 sidor, uo, svagt nötta hörn.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ROBERTSON, DOUGLAS
Det gällde att överleva. 38 dygn som skeppsbrut..
60 kr
Tryckt 1973, inbunden, i gott skick, ngt snedläst, Forum, ill. 209 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SANDELIN, STIG
Båtvård.
40 kr
Tryckt 1970, häftad, i gott skick, Veta Mera, ill, register, 48 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
JOHANSSON, ULF (red)
Kanaler. Svenska Turistföreingens Årsbok 1995.
40 kr
Tryckt 1994, inbunden, i mycket gott skick, STF, bilder, 216 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DURNHOFER, ANN MARGRET / ÅKERBLOM, GUNNEL
Loggbok. Oskriven.
60 kr
Tryckt 1985, inbunden, i mycket gott skick, Liber, 143 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KOCK, WOLFRAM
Resa till Kap. Med Gotland runt Afrika.
50 kr
Tryckt 1949, inbunden, klotryggband, i gott skick, Natur & Kultur, bilder, uo, 218 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ENBY, ERIK
Navigation under ansvar. Lärobok för skepparexa..
40 kr
Tryckt 1982, 12:e upplagan, inbunden, i gott skick, Stavfeldts Nautiska AB, rikt ill, sakregister, 328 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HELLSTRÖM, JAN ARVID
Jamaica farväl. Ett äventyr i tid och rum.
40 kr
Tryckt 1978, inbunden, i mycket gott skick, Harriers, 235 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BJÖKLUND, ANDERS (red)
Maritim arkeologi. Sjöhistorisk årsbok 1994 - 1..
60 kr
Tryckt 1994, inbunden, i mycket gott skick, Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm, bilder, 203 sidor, dekorerat klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DAVIE, MICHAEL
Titanic. Katastrofen som förändrade världen.
19 kr
Tryckt 1988, pocket, i gott skick, brukarspår, W&W, bilder, register, 254 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ESKADER
Eskader Fartygsmodeller.
90 kr
Tryckt 1978, klammerhäftad, i gott skick, Firma Eskader, rikt ill, 33 sidor, prislista medföljer.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BJÖRKLUND, ANDERS
Lundebusar och bondesjåare. Ur sjöfartens och s..
60 kr
Tryckt 1978, inbunden, i gott skick, LiberFörlag, bilder, 247 sidor, dekorerat pappband med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WALFRIDSSON, WILLY
Eviga hav.
50 kr
Tryckt 1960, inbunden, i gott skick, Vingförlaget, 230 sidor, trasigt omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
CORLEY, EDWIN
Sargasso.
19 kr
Tryckt 1978, inbunden, i fint skick, Bra Böcker, 326 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TENGBOM, ULF
Oceanens betvingare. Christoffer Columbus.
19 kr
Tryckt 1957, inbunden, i gott skick, EKO böckerna, 158 sidor, dekorerad förlagspärm med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BENGTSSON, FRANS G
Röde Orm. Del 1. Sjöfarare i västerled. Del 2. ..
50 kr
Tryckt 1974, inbundna, i gott skick, Norstedts, 2 böcker, 224 + 246 sidor, omslag med små spår av användare.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BRINKLEY, WILLIAM
De nio och nittio.
19 kr
Tryckt 1967, inbunden, i gtt skick, Forum, 236 sidor, omslag med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
INNES, HAMMOND
Kampen om Mary Deare.
19 kr
Tryckt 1959, inbunden, i gott skick, Bonniers, 232 sidor, omslag med användarspår.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 48
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt