Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Bravur Bok
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 48. i kategorin Noveller
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 915280223X
Allenast lite mat i kroppen. om hunger och törst.. av SMÅLANDS FÖRFATTARSÄLLSKAP
SMÅLANDS FÖRFATTARSÄLLSKAP
Allenast lite mat i kroppen. om hunger och törst..
50 kr
Tryckt 1977, inbunden, gott skick, 162 sidor, omslag, bottaget gem, 390 gram.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bokISBN: 9146173609
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer .. av FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
FREDRIKSSON, KARL G & LILIAN
Det nattliga, kattliga, evigt ofattbara. Essäer ..
60 kr
Tryckt 1999, inbunden, fint skick, W&W, bilder, register, omslag med små riss, 540 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WESTALL, ROBERT
Död i sikte. Rysarnoveller om kärlek.
23 kr
Tryckt 1993, inbunden, i mycket gott skick, Rabén & Sjögren, 131 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FRIDELL, FOLKE / WAHLÉN, INGVAR (red)
Andra tider i Småland. Gunnar Adolfsson / Justus..
40 kr
Tryckt 1969, inbunden, i gott skick, Smålands Författarsällskap, 185 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GARDAR, HÅKAN
Visst gäller dom livet. De tio buden och dagens..
40 kr
Tryckt 1990, häftad, i gott skick, Solvändan, 80 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
WIDMAN, KRISTINA
Djävulssteget. Noveller.
19 kr
Tryckt 1969, häftad, i gott skick, Rabén & Sjögren, 130 sidor, lite nött på pärmens baksida.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BURMAN, CARINA
Hammaren. Bonniers Julbok 1999.
23 kr
Tryckt 1999, häftad, osprättad, i gott skick, Bonniers. 62 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
EKELUND, FREDRIK
Feliz Navidad ! Bonniers Julbok 2000.
40 kr
Tryckt 2000, häftad, ouppskuren, i mycket gott skick, Bonniers, 47 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LUNDKVIST, ARTUR
En gång i Nineve. Berättelser i urval.
50 kr
Tryckt 1977, inbunden, i gott skick, Coeckelberghs, 288 sidor, uo, klotband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
MALMGREN, ALLAN / SÖDERMAN, UNO (urval)
Oändligt är vårt äventyr. Novellantologi.
60 kr
Tryckt 1988, inbunden, i gott skick, Tidens Förlag, författarnotiser, 231 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
QUEEN, ELLERY (urval)
Inbjudan från en okänd - och andra japanska krim..
23 kr
Tryckt 1980, inbunden, i mycket gott skick, Bra Böcker, 290 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STJÄRNBOKEN
Svenska Journalens Julbok 1943.
23 kr
Tryckt 1943, inbunden, klotryggband, i gott skick, gulnad inlaga, AB Svenska Journalen, uo, 175 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KARLZÉN, JOHN
Blå Noveller.
23 kr
Tryckt 1951, inbunden, i gott skick, namnstämpel, LTs förlag, 259 sidor, trasigt omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
SHE, LAO
Det sorgsna skrattet.
23 kr
Tryckt 1972, häftad,i mycket gott skick, Forum, 162 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BALZAC
Frispråkiga historier. Glada kärleksäventyr, be..
23 kr
Tryckt 1961, pocket, i gott skick, Prisma, 335 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
ANTTI, GERDA
Fjärrvärme / Det är mycket med det jordiska / In..
70 kr
Tryckta 1993, inbundna, i mycket gott skick, Bonnier Alba, sex böcker, 359+292+199+221+236+182 sidor, dekorerade förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
BERGMAN, BO
Trasmattan.
23 kr
Tryckt 1964, inbunden, i gott skick, Bonniers, 181 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
LINDH, CARIN
Julberättelser från gamla tider.
50 kr
Tryckt 1996, inbunden, i mycket gott skick, Bokförlaget Semic, 194 sidor, dekorerat förlagsband.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
GRÜN, MAX von der
Enbärskungen och andra berättelser.
19 kr
Tryckt 1981, häftad, i gott skick, Förlaget Barrikaden, 155 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
FORSMAN, PER
Kärlek om eftermiddagen. Noveller.
40 kr
Tryckt 1985, häftad, i gott skick, Proletär Kultur, 211 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
PALM, ANNA-KARIN / ÖSTERGREN , KLAS
Septemberrosor / Med blottat huvud. Två noveller.
19 kr
Tryckt 1998, pocket, i gott skick, MånPocket, 1 bok, 36+24 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
TIGERSTEDT, E. N. (red)
Novellino. Hundra gamla historier.
50 kr
Tryckt 1967, inbunden, i gott skick, Italica, 121 sidor, slitet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
STRINDBERG, AUGUST
En ovälkommen. Novell.
19 kr
Tryckt 1972, häftad, i gott skick, Konstindustriskolan, ill. av Kjell Sjögren, 35 sidor, liten reva på omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMBRAEUS, AXEL
Myrens höst
40 kr
Tryckt 1965, häftad, i gott skick, SKDB, 169 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMBRAEUS, AXEL
Med ljus och lykta. Noveller.
40 kr
Tryckt 1952, häftad, i gott skick, SKDB, 168 sidor.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMBRAEUS, AXEL
Vandring och vila. Noveller. Inger-Lars-Låtarna.
40 kr
Tryckt 1940, häftad, i gott skick, SKDB, 144 sidor, liten nagg på omslaget.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
HAMBRAEUS, AXEL
Den stora glädjen och andra noveller.
19 kr
Tryckt 1953, inbunden, i gott skick, SKDB, 160 sidor, omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
DIXELIUS, HILDUR
Stormansfru och helgon. Birgittanoveller.
40 kr
Tryckt 1951. inbunden, klotryggband, i gott skick, namnteckning, Lindblads, 99 sidor, medbundet omslag.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
KAR DE MUMMA
Lika glad ändå. Novelletter, kåserier och andr..
40 kr
Tryckt 1976, inbunden, i mycket gott skick, W&W, 127 sidor, omslag med liten reva.
Böcker från Bravur Bok
Anderstorp (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 48
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt