Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Lars Seglare
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 529. i kategorin Pocket
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bokISBN: 9163302725
Nyberg,Hanna
Fredrika Ehrenborgs tankar om individens omskape..
150 kr
Utg.av Skandinaviska Swedenborgsällskapet. Ingående i skriftserien "Swedenborgiana" uppl. 2008. 75 s. Häftad. Limhäftad. 21x15cm. 150..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9119330219
Ohlsson,Bengt
Ohlssons Stockholm.Hårdfakta,lögner och raj-raj
40 kr
Norstedts. 1993. 184 s. Pocket. 20,5x11,5cm. 300 gram. Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Genet,Jean
Tjuvens dagbok.Översättning:Bengt Söderbergh + M..
40 kr
Wahlström & Widstrand. "W & W-serien" nr.19 uppl. 1963. 239 s. Pocket. 11,5x11,5cm. 300 gram. Hyfsat skick. Bakre omslag och sidrygga..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127039595
Lindskog,Claes
Grekiska myter och sagor
40 kr
Natur & Kultur. 1994. 160 s. Pocket. 150 gram. Gott skick. Lite slitna omslag.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Voltaire
Traktat om toleransen.Förord:Herbert Tingsten.Öv..
40 kr
Prisma. 1964. 160 s. Pocket. 18,5x11,5cm. 200 gram. Hyfsat skick. Snedläst,delvis fläckade omslag.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127112802
Cullberg,Johan
Gustaf Fröding och kärleken
50 kr
Natur & Kultur. 2006. 258 s. Pocket. 17,5x11cm. 200 gram. Nyskick. Illustrerad med svartvita fotobilder.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Solsjenitsyn,Alexander
Gulag-arkipelagen 1918 - 1956.Ett försök till ko..
50 kr
Wahlström & Widstrand. "W&W"-serien nr.370 uppl. 1974. 648 s. Pocket. 19x12cm. Gott skick. Ett veck på främre omslagets övre del.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Historia kring Stockholm.Del 2: Vasatid och stor..
50 kr
Wahlström & Widstrand. "W&W"-serien nr 128 uppl. 1966. 154 s + 8 svartvita bildsidor s. Pocket. 19x11,5cm. Gott skick. Namteckning på..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Johanson,Klara
Klara Johanson i urval och med inledning av Tors..
50 kr
Wahlström & Widstrand. "W&W"-serien nr 86 uppl. 1965. 175 s. Pocket. 19x11,5cm. Gott skick. Info:HUvuddelen av detta urval utgörs av ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9127073114
Goldman, Anita
Rita Rubinstein åker tunnelbana i den bästa av v..
40 kr
Natur & Kultur. 1998. 224 s. Pocket. 18x11cm. Mycket gott skick. Datum och namnteckning på smutstitelbladet.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Bjerre,Poul
Vår tro och vår förankring
50 kr
Medéns. 1942. 183 s. Häftad. Trådhäftad. 19x12cm. Hyfsat skick. Nedre delen av främre omslaget lite fläckat.Info:Psykosyntesens banbr..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 9151800020
Könsdiskriminering förr och nu.Litteratursociolo..
40 kr
Prisma. "Prisma"-serien.Originalutgåva uppl. 1972. 200 s. Pocket. 18,5x11cm. Gott skick. Ett lindrigt veck på omslaget.Info:Innehålle..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Jung,Carl Gustav
Psykologi og uppdragelse
80 kr
J W Cappelens. "Uglebokerne"-serien uppl. 1967. 132 s. Pocket. Limhäftad. 18,5x12,5cm. Mycket gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Freud,Sigmund
Introductory Lectures on Psychoanalysis.Translat..
50 kr
W W Norton & Company. Liveright Book Paperback uppl. 1977. 500 s. Pocket. 17,5x10,5cm. Hyfsat skick. Lite slitna omslagskanter,två br..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Förlagsny bokISBN: 9163342646
Man kan bli galen för mindre.21 berättelser inif..
150 kr
Utg.av RSMH-förbundet + Liv I Sverige. Första uppl. 2009. 84 s. Pocket. Limhäftad storpocket. Nyskick. Info: RSMH = Riksförbundet för..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Karlfeldt, Erik Axel
Dikter. Inledning + Urval: Olof Lagercrantz
40 kr
Wahlström & Widstrand. W & W-serien nr.46. uppl. 1964. 161 s. Pocket. Limhäftad. Nära nyskick. Omslagsteckning: Per Åhlin. Spår av ga..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-863341-2
Myrdal, Jan
Att bli och vara.Roman.Med efterord trettio år s..
30 kr
Norstedts. Återutgivning,f.f.g.utg.1956 uppl. 1986. 249 s. Pocket. Gott skick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-46-15307-1
Kierkegaars, Sören
Antingen - eller + Begreppet Ångest.Kommentarer:..
40 kr
Wahlström & Widstrand. 1989. 228 s. s. Pocket. Hyfsat skick. Liten pappersförlust på respektive omslag.Daterad namnteckning på smutst..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Moberg, Eva
Såvitt jag förstår.Artiklar - porträtt - satirer.
30 kr
Aldus/Bonniers. "Aldusbok"-serien A 166 uppl. 1966. 161 s. s. Pocket. Gott skick. Info:Tre rubriker= Om opinioner,Tro-otro-övertro,Jä..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Björck, Staffan + Palmqvist, Bertil + Sallnäs, H..
Litteraturhistoria i fickformat.Svensk diktning ..
50 kr
Liber förlag. "Tema"-serien.Originalutgåva. uppl. 1966.. 305 s.Avslutas med personregister. s. Pocket. Gott skick. Namnteckning innan..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Orton, Govin
Eyvind Johnson.En monografi.
50 kr
Aldus förlag. "Aldusserien" nr 433. uppl. 1974. 175 s. s. Pocket. Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Stendahl (Pseudonym för Henri Beyle)
Om kärleken. Inledning: "Stendahl och hans essä ..
60 kr
Bokförlaget Pontes. Omtryck av utgåva från 1947. uppl. 1986. 270 s. s. Pocket. Nära nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-1-763031-2
Eidevall, Gunnar
Berättaren Vilhelm Moberg
50 kr
PAN/Norstedts.. Första upplagan. uppl. 1976.. 255 s. s. Pocket. Nyskick. Info: En helhetsbild av Moberg som författare,med tyngdpunkt..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Lagerkvist, Pär
Gäst hos verkligheten (Självbiografisk roman)
40 kr
Aldus/Bonniers.. "Delfin"-serien D 23. uppl. 1972. 116 s. s. Pocket. Nära nyskick. Gammal prislapp på bakre omsalget..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-85251-41-0
Henschen, Helena
I skuggan av ett brott.
30 kr
Brombergs förlag.. Första upplagan,andra tryckningen. uppl. 2005.. 253 s. s. Pocket. Info:Roman baserad på "de Sydowska morden" 7 mar..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Myrdal, Jan
Badrumskranen (Roman)
30 kr
Norstedts.. Återutgivning, 1:a upplagan kom 1957. uppl. 1986.. 153 s. s. Pocket. Gott skick. Spår av gammal prislapp på bakre omslage..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bokISBN: 91-27-03425-9
Heinemann, Peter - Paul
Mobbning - Gruppvåld bland barn och vuxna.
40 kr
Natur & Kultur förl.. Andra upplagan. uppl. 1993.. 183 s. s. Pocket. Mycket gott skick. Tecknade illustrationer: Ann Entell..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Martinson, Harry
Aniara. En revy om människan i tid och rum.
30 kr
Aldus/Bonniers.. "Delfin"-serien nr.79. uppl. 1963.. 171s. s. Pocket. Hyfsat skick. Lite skavda ryggkanter..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Lessing, Doris Inledande presentation: Britt Dah..
Martha (Roman)
40 kr
Litteraturfrämj./En bok för alla.. 1988. 318 s. Pocket. Limhäfatd pocket. Hyfsat skick. Lindrigt bruksnött.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Linné, Carl von Kommentarer + Efterskrift : Knut..
Nemesis Divina
40 kr
Natur&Kultur. 2005. 120 s. Pocket. Limhäftad pocket. Nyskick.
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Begagnad bok
Siwertz, Sigfrid
Att vara ung. Minnen.
40 kr
Aldus/Bonniers(\"Delfin\"-serien D 99)1963. 185s. Pocket,lätt skavda ryggkanter,bra skick. Info:Minnesbilder från främst 1880-talets ..
Böcker från Lars Seglare
Norsborg
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 529
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt