Annonskategori: Begagnade böcker
Bergquist, Lars.,
Isvandring med Nordenskiöld.
95 kr
248 sid. 1981. illustr. Fint klotband. Omslag.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jakobsson, Resar-Herman., Kellerman, Rog..
Sveagruvan på Spetsbergen. En dokumentat..
80 kr
1979. 184 sid. Rikt illustr. Förlagsband. Nära nyskick, dock överkluddad namnteckning på främre pärmens insida. -
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Hartley, Catharine.,
Till båda Polerna (utan skägg) - En värl..
80 kr
277 sid. Svensk övers. 2005. Fint förlagsband. Omslag. illustr.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Jago, Lucy.,
Norrskenet. Berättelsen om Kristian Birk..
115 kr
2002. 369 sid. ill. Förlagsband. Omslag. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Salomonsen, Finn.,
The Atlantic Alcidae. The seasonal and g..
125 kr
138 sid. illustr. 1944. Tagen ur bd. (Göteborgs Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-samhälles Handlingar)
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Smitt, F.A.,
Bryozoa Marina in regionibus arcticis et..
115 kr
45 sid. 1867, Tag.ur bd. Öfversigt af Kongl.Vetenskaps-Akademiens Förhandlingar.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Speck, Franck G.,
Analysis of Eskimo and Indian skin-dress..
115 kr
10 sid. ill. 1937. mm. annat innehåll. i Ethnos (Statens Etnografiska Museums publ.) 1937:6. Fint skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lundgren, Svante.,
Björnöya.
125 kr
131 s. ill. 1958. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lindquist, Willis.,
Alaska.
115 kr
96 s. Svensk övers. 1964. Fint klotband. Omslag.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Kjellström, Rolf.,
Polaräventyr.
95 kr
247 s. illustr. 1995. Förlagsband. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Hinnerson-Berglund, M.,
Mobilitet och estetik. Nuukfjorden på Gr..
145 kr
460 sid.2004. Rikt illustr. (även föremålsplanscher i färg) Fint skick. -dedikation från förf. -
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lundgren, Svante.,
Björnöya.
60 kr
128 s. 1958. Fint klotband. Omsl.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Johansson, Eskil.,
Grönländska strandhugg.
75 kr
119 s. 1994. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Henrikson, G.,
Människans ö - Grönland.
75 kr
88 sid. 1992. Förlagsbnd. Nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Martinsson, E.,
Komma tillbaka.
55 kr
236 sid. 1980. Klotband. Bra skick. -endast delvis om Grönland
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Frederiksen, Thomas.,
Grönländska dagboksblad. En grönländsk f..
115 kr
146 sid. ill. 1980. Klotband. Omslag. Nära nyskick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Bergqvist / Olls.,
Vad händer med Grönland ?
115 kr
Opaginerad. 1970. illustr. Fint förlagsband.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Bak, Ove.,
Kujarvarsiks rejse til månen. Eventyr fr..
85 kr
93 s. 1977. Fint skick. -beskrivning något försvenskad i avstavningen
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Bak, Ove.,
Troldbjörnen - Også Isbjörne har en sjae..
115 kr
108 sid. ill. 1979. Fint klotband. Omslag. - titeln försvenskad
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Nordens Forbund (utg.)
Grönland -81.
65 kr
112 s. 1981. ill. Gott skick. -titel något försvenskad
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Riel, J.,
Sången till livet - en tusenårig släktkr..
85 kr
482 sid. illustr. 1987. Klotband. Omslag. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ruesch, Hans.,
Igloos i natten.
55 kr
223 s. 1966. Något solkat ex. Pocket. -Grönland
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
af Klinteberg, Robert.,
Min Grönlandstripp.
85 kr
196 sid. ill. 1969. Fint skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Martinsson, E.,
Viddernas människor.
65 kr
154 sid. 1965. Något slitet ex. -Grönland
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Ruesch, Hans
Tillbaka till världens krön.
85 kr
200 sid. 1974. Fint förlagsklotband. Omslag. - Grönland
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Lundgren, Svante.,
Björnöya.
145 kr
130 sid. Rikt illustr. 1958. Fint klotband. Omslag. -klippö i Norra Ishavet mellan Nordkap ch Spetsbergen-
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
De Poncins, G.,
Kabloona.
75 kr
Svensk övers. 1942. 357 sid. Förlagshalvklotband. Gott skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Thayer, Helen.,
Ensam kvinna mot Nordpolen.
95 kr
278 sid. illustr. 1995. Fint skick av förlagsbandet.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Nansen, Fr.,
Fram över Polhavet.
75 kr
274 s. ill. 1961. - Valda skrifter, 1. -Fint skick.
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Kristensen, M.,
Mot 90 grader syd.
115 kr
203 s. ill. 1987. Fint klotband. Omslag. - sydpolsexpeditionen
Säljare: Antikvariat Carl H.., Falköping (Företag)
Annonskategori: Begagnade böcker
Clark, Charles.,
An Antarctic Queen.
115 kr


