Köp & Sälj
Din kundvagn är tom
Fryksdalens Antikvariat
Tipsa dina vänner:
Sökresultat: 1-30 av 126. i kategorin Politik Samhälle
Sök i resultatet:Sortering:
Begagnad bok
Tore Zetterholm
Tibet mellan Buddha och Marx
125 kr
BB 1981 Inbunden Rikt illustrerad bok om Tibet, dess historia, kultur, politik och samhälle, rikt illustrerad i färg, foto Eva Seebe..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Arvet från Hammarskjöld
45 kr
Gummesson 1961 Inbunden Olika personer skriver om Dag Hammarskjöld och hans gärning:. Medverkande: Tage Erlander, Einar Rimmerfors, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
John and Steve Baylis and Smith
The Globalizations of World Politics
175 kr
Oxford University Press 2004 Häftad An introduction to international relations. The Globalizations of World Politics is the essential..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Helena Henschen ( red )
Barn i stan
85 kr
Tiden mfl 1981 Inbunden Barn i stan från 1900-1970. Vad gjorde barnen när föräldrarna arbetade, hur ser fötterna ut till våra dag och..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gunnar Heckscher
Asiatiskt maktspel
85 kr
Akademilitteratur 1986 Inbunden Gunnar Heckscher var ambassadör i Indien och Japan under 1960 och 70-talen. Här skildras den asiatisk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernt Engelmann
Die Macht am Rein
23 kr
DTV München 1968 Häftad Meine Freunde - Die Geldgiganten Band 2 Die neuen Reichen Ca 240 sidor, på tyska, gott skick, pocket
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernt Engelmann
Wir Untertanen Ein Deutsches Anti-Geschichtsbuch
23 kr
"Fischer München 1982 Häftad Aus Inhalt: Ging unser Mittelalter schon zu Ende, Die gescheiterte Revolution, Funken und der Asche, Die..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Bernt Engelmann
Das Reich zerfiel, die Rechen blieben
23 kr
DTV 1972 Inbunden Deutschlands Geld- und Machtelite. Mit Rangliste der 500 großen alten Vermögen Ca 400 sidor, på tyska, gott skick, ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Roy Borgersen
Hurum Cellulosearbeiderforening
125 kr
Tofte og Hurum Fagföreing 1994 Inbunden Om föreingens historia från 1913 och fram till 1980, rikt illustrerad Ca 250 sidor, på norska..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Aage Berg Hanssen
Fagbevegelsen på Tofte
125 kr
Tofte og Hurum Fagföreing 1994 Inbunden Om föreingens historia från 1903 och fram till 1980, rikt illustrerad Ca 180 sidor, på norska..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Günter Wallraff
Långt därnere
23 kr
"Norst. 1986 Häftad Under två arbetat Wallraff som turisk ""gästarbetare"" bla jobbade han svart på ett bygge. Erfarenheterna skildra..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Georg Borgström
Banketten
23 kr
Trevi 1977 Häftad Jord, livsmedel, skog, och energiresurser måste reserveras för en vettig hushållning. Den rika världen måste bryta ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Wilfred Burchett
Vändpunkt Kina
45 kr
Arbetarkultur 1952 Inbunden Innehåller bla: Imperialismens utposter, Kinas nya ansikte, En ny giv för arbetarna, folklig kultur för f..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
William Fulbright
The arrogance of power
45 kr
Random House N.Y. 1966 Inbunden J. William Fulbright was chairman senate Foreign relations committee the United States senate Ca 250 ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alan Dershowitz
Chutzpah
75 kr
Little, Brown & comp, 1991 Inbunden A Bold Call for a New Attitude by and toward American Jews Ca 370 sidor, på engelska, gott skick ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
David Shipler
Arab and Jew
85 kr
Times Books USA 1986 Inbunden Wounded Sprits in a Promised Land. David K. Shipler is correspondent for The New York Times and examine..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Hans Magnus Enzensberger
Politiska brottstycken
23 kr
Pan 1968 Häftad En samling essäer kring temat politik och kriminalitet. Bla. Om de ryska anarkisterna och socialrevolutionärernas blo..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Brunnsviks folkhögskola En redogörelse
45 kr
Brunnsviks folkhögskola 1907 Häftad Information om folkhögskolan, studieinriktning mm ( Brunnsvik Dalarna ) Ett litet häfte på 20 sid..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Alf Nyman
Bildning, elit, massa
45 kr
Gebers 1956 Häftad Om bildningens demokratisering, ståndscirkulation, om Georg Stielers kollektivpsykologiska forskningar, Makt och a..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Gunnar Gunnarson
Arbetarrörelsens krönika
225 kr
Tiden 1970 Inbunden Arbetarrörelsen i ord och bild från 1881 till 1970, med många illustrationer och foton. Ett gediget verk om arbet..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Robert Rhodes James
House of Commons
23 kr
Collins London 1961 Inbunden An introduction to the House of Commons Ca 150 sidor, på engelska, gott skick med skyddsomslag, exlibris
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Odd Godal
Marxism och demokrati
45 kr
SKD 1946 Häftad Ett idéhistoriskt arbete av en norsk präst Ca 150 sidor, gott skick, ouppskuren
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Si och Kjerstin Felicetti och Norén
Vi är många, mer än hälften
45 kr
Prisma 1978 Häftad Om den italienska feministrörelsen som föddes ur vänstern i slutet av 1960-talet. Si Felicetti var aktiv i Grupp 8..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ernst Didring
Malm 1-2
45 kr
Förlagstjänst 1976 Häftad Del 1: Männen som gjorde det. En roman om malmbrytningen i Kiruna som skrevs 1915. Del 2 Bergets sång är ..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Lappé och Collins
Mat åt alla
23 kr
A&K 1978 Häftad Knapphetsmyten avslöjas. Hungern beror inte på att det finns för mycket folk utan orsaken är att ekonomiska, politisk..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
H.G. Wells
Funderingar över skodon
45 kr
Tiden 1969 Häftad innehåller bla : Värden sedd ur skosynpunkt, Är socialismen genomförbar, mm 64 sidor, i mindre format, gott skick..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Ingrid och Berit Segerstedt-Wiberg och Härd
Jesus var inte svensk
23 kr
Carlsson 1986 Häftad Om humanitet, flyktingar och fördomar. Praktiska exempel på vår behandling av flyktingar , invandrare och asylsö..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Milovan Djilas
Den nya klassen
23 kr
N&K 1957 Häftad en analys av det kommunistiska systemet. Milovan Djilas var en av Jugoslaviens ledande kommunister, men uteslöts ur p..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Åsa Moberg
Så började 80-talet
23 kr
Prisma 1980 Häftad Om kampen mot kärnkraft . Dagbok från Folkkampanjen Nej till kärnkraft Ca 170 sidor, gott skick
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Germaine Greer
Den kvinnliga eunucken
45 kr
Norst. 1985 Häftad i denna boken vill ff. att kvinnor skall tänka över var de står, socialt, kulturellt, sexuellt - att bli fria otäm..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Begagnad bok
Winfried Martini
Das ende aller Sicherheit
45 kr
Deutsche Verlags-Anstalt Stuttgart 1954 Inbunden Eine Kritik des Westens. Inhalt: Der Glanz der Demokratie, Jakobinismus und Liberali..
Böcker från Fryksdalens Antikvariat
Va Ämter.. (Antikvariat / Bokhandel)
Mer info
Sökresultat: 1-30 av 126
70 000 skivor
Bokbörsen är Sveriges största marknadsplats för begagnade skivor
Vill du ha ett boktips?
Har du missat något av våra boktips? Här kan du läsa dem igen
37 000 nobel-
pristagare
Hitta dem här!
Gröna böcker
Miljövänlig läsning Miljövänlig läsning
Gilla Bokbörsen
Följ oss på Facebook: Kommentera, diskutera, tipsa om lästa böcker eller skaffa en T-shirt