Just nu 1 435 827 annonser
Säljare: Bravur Bok
Sökresultat: 1-30 av 49 i kategorin Politik
Sök i resultatet:Sortering:
Annonskategori: Begagnade böcker

RUBINSTEIN, HARALD

Klasserna och demokratin.

23 kr
Tryckt 1955, inbunden, i gott skick, Arbetarkulturs Förlag, 223 sidor, uo, rött klotband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KARLSSON, INGMAR

Tro, terror och tolerans. Essäer om re..

40 kr
Tryckt 2004, inbunden, i gott skick, borttaget försättsblad, W&W, register, 382 sidor, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

GORDON, ERIC

Fånge i Peking. Två år inspärrade i Kina.

40 kr
Tryckt1971, häftad, i gott skick, Rabén & Sjögren, 323 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

NOTHIN, TORSTEN

De som länkat landets öden.

23 kr
Tryckt 1957, häftad, i hyfsat skick, något kantnött, men i övrigt hel, W&W, 234 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KARLSSON, INGMAR

Europa och folken. En europeisk nation ..

40 kr
Tryckt 1996, inbunden, i mycket gott skick, författarded. W&W, personregister, 235 sidor, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ANDERSSON, WIDAR

Bekännelser.

40 kr
Tryckt 1996, häftad, i mycket gott skick, Tiden-Athena, 105 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

MYRDAL, GUNNAR

Vår onda värld.

23 kr
Tryckt 1964, häftad, i gott skick, namnstämpel, Utrikespolitiska institutet, 217 sidor, veck på bakre omslag, användarspår.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BARNETT, DOAK A.

Kina efter Mao. En analys av dagens och..

40 kr
Tryckt 1968, pocket, i gott skick, W&W, 217 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ERIKSSON, NANCY

Nancy Eriksson minns.

23 kr
Tryckt 1985, inbunden, i mycket gott skick, Bonniers, bilder, personregister, 280 sidor, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ADELSOHN, ULF

Partiledare - Dagbok 1981 - 1986.

23 kr
Tryckt 1987, inbunden, i gott skick, Gedins Förlag, bilder, personregister, 397 sidor, omslag med användarspår.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KARLBOM, TORVALD

Den svenska fackföreningsrörelsen.

50 kr
Tryckt 1955, inbunden, i gott skick, Tidens Förlag, sakregister, 387 sidor, omslag med reva.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Tidningar, tidskrifter

M-R, J.

Bondetankar och socialistlära.

23 kr
Tryckt 1414, klammerhäftad, i gott skick, räknekladd på baksidan, 19 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

GADOLIN, CARL AXEL JOHAN

Finland av i går och i dag. En politisk..

50 kr
Tryckt 1940, inbunden, halvklotband, i gott skick, namnstämpel, Kooperativa förbundets bokförlag, bilder, 352 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

KULLENBERG, ANNETTE

Palme och kvinnorna.

60 kr
Tryckt 1996. inbunden, i gott skick, Brevskolan, bilder, 230 sidor, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

HYDÉN, GÖRAN

Politik och samhälle i Afrika.

19 kr
Tryckt 1967, häftad, i gott skick, Bo Cavefors Bokförlag, bibliografi, 313 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LINDMARK, BENGT / LINDMARK, STURE

Handbok för påtryckare. Så fungerar den..

80 kr
Tryckt 1985, inbunden, i mycket gott skick, Timbro Förlag, ill. sakregister, dekorerat förlagsband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

MARX, KARL

Till kritiken av den politiska ekonomin.

50 kr
Tryckt 1943, inbunden, halvklotband, i gott skick, Arbetarkulturs Förlag, sakregister, uo301 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SWEDENBORG, BIRGITTA (red)

Makten över politiken. Om konstitutione..

40 kr
Tryckt 1999, inbunden, i gott skick, SNS Förlag, 173 sidor, dekorerat förlagsband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LENIN, V. I.

Samlade skrifter i urval. Tolfte bandet..

50 kr
Tryckt 1935, inbunden, i gott skick, Arbetarkultur, index, 374 sidor, rött klotband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LENIN, V. I.

Samlade skrifter. Fjärde bandet. Ryssla..

50 kr
Tryckt 1933, inbunden, i gott skick, Förlagsaktiebolaget Arbetarkultur, index, 205 sidor, rött klotband med svagt blekt rygg.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

OHLIN, BERTIL

Ung man blir politiker. Memoarer.

19 kr
Tryckt 1972, inbunden, i gott skick, Bonniers, bilder, personregister, 356 sidor, omslag med brukarspår.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LINDGREN, SÖREN

Politiska dikter.

40 kr
Tryckt 1969, häftad, i gott skick, Rabén & Sjögren, 77 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

GERNER, KRISTIAN / HEDLUND, STEFAN / SUN..

Hjärnridån. Det europeiska projektet oc..

50 kr
Tryckt 1995, inbunden, i gott skick, snedläst, Fischer & Co, personregister, 312 sidor, dekorerat förlagsband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

ENGMAN, MAX (red)

När imperier faller. Studier kring riks..

60 kr
Tryckt 1994, inbunden, i gott skick, Atlantis, bilder, 366 sidor, omslag.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

MORAVIA, ALBERTO

Röda boken och kinesiska muren.

40 kr
Tryckt 1968, häftad, i gott skick, ouppskuren, Bonniers, 191 sidor, med lite användarspår.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SKOTT, STAFFAN

Aldrig mer ! En bok om kommunismens fol..

60 kr
Tryckt 1999, inbunden, i mycket gott skick, Hjalmarson & Högberg, bilder, 244 sidor, dekorerat pappband.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

MONTGOMERY, ARTHUR

Ryssland och vår utrikespolitik.

60 kr
Tryckt 1949, häftad, ouppskuren, i gott skick, ill. 211 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

BRANDT, WILLY

Att ta parti för friheten. Min väg 1930..

23 kr
Tryckt 1983, inbunden, i gott skick, Norstedts, 377 sidor, omslag. (sänkt pris)

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

LORENTS, YNGVE

Suezkanal-konflikten.

50 kr
Tryckt 1956, klammerhäftad, i gott skick, Utrikespolitiska institutet, karta, 32 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

SKUNCKE, MARIE-CHRISTINE

Gustaf III - Det offentliga barnet. En ..

50 kr
Tryckt 1993, inbunden, i gott skick, Atlantis, bilder, uo, 362 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Annonskategori: Begagnade böcker

VOSLENSKY, MICHAEL

Nomenklaturan. Om den härskande klassen..

40 kr
Tryckt 1984, inbunden, i gott skick, Tidens förlag, uo, 478 sidor.

Säljare: Bravur Bok, Anderstorp (Företag)

Sökresultat: 1-30 av 49 i kategorin Politik
  • 1
  • 2